Montaż osiowy Sportsmatch E59Odpowiedź Sportsmatcha na chińskie podróbki


Brytyjska firma Sportsmatch UK znana jest od około 30 lat z produkcji całej gamy montaży do optyki na różne rodzaje broni i wiatrówek. Produkty te są znane szczególnie wśród strzelających z wiatrówek a charakterystyczne kształty są powszechne, także z powodu chińskich kopii.


Wiatrówki to nasze hobby, montaż osiowy Sportsmatch E59
Sportsmatch E59 na wiatrówce PCP


Montaże firmy Sportsmatch są wykonane z solidnego bloku duraluminium, i jak dotąd miały jednakowy sposób mocowania do szyny karabinka czy pistoletu – za pomocą ruchomej części z jednej strony. Zacisk jest asymetryczny, dzięki czemu można go stosować na szyny wąskie i szerokie. Pasowało to do większości z nich typu „jaskółczy ogon”, ale nie do wszystkich, jak na przykład starszych modeli wiatrówek Weihrauch czy BSA o szerokości 13 mm. Te wymgały specjalnie dedykowanych do nich montaży, droższych i trudniejszych do kupienia. Pojawiał się też czasem problem nieosiowości optyki nad przewodem lufy, co utrudniało strzelanie na zmienne dystanse. Niektórzy producenci, jak np. BKL Technologies, stosują zaciski dwustronne, które eliminują nieosiowość, ale można je stosować tylko przy szerokości 9.5-11 mm. Montaże BKL są w niektórych zastosowaniach zbyt wysokie, a poza tym dosyć kosztowne. Odpowiedzią firmy Sportsmatch na te wymagania jest dwuczęściowy montaż E59. Zbudowany z dwóch symetrycznych obejm, chwytających jednocześnie szynę i tubus celownika. Dzięki temu można zamocować optykę centralnie w osi przewodu lufy i pasuje to na każdą szynę od 9.5 do 13 mm. Dla lepszego kontaktu z tubusem celownika obejmy mają frezy. Połówki montażu skręcane są na dwie śruby od strony szyny i jedną na górze. Ten model służy do mocowania celowników o calowym tubusie i soczewce obiektywu do 44 mm, w niektórych karabinkach nawet do 50 mm.


Wiatrówki to nasze hobby, montaż osiowy Sportsmatch E59
Dwie części montażu


Montaż Sportsmatch E59, z racji swojej konstrukcji, ma też kilka mankamentów. Przede wszystkim należy bardzo ostrożnie montować celownik. Zbyt mocne przykręcenie górnej części może spowodować zgniecenie tubusa przy dokręceniu śrub zaciskających do szyny. Załączona instrukcja wyraźnie przed tym przestrzega. Drugim mankamentem jest brak kołka stopującego, co w połączeniu ze sposobem zaciskania na celowniku wyklucza raczej użycie na “mocnych” wiatrówkach sprężynowych, wystrzeliwujących śruty o wysokiej energii wylotowej. Zestaw jest więc atrakcyjny przede wszystkim dla posiadaczy wiatrówek PCP i sprężynowych poniżej 17J, zapewnia osiowe utrzymywanie optyki nad lufą, pasuje na zdecydowaną większość szyn typu „jaskółczy ogon” a w dodatku w cenie na poziomie połowy odpowiednika firmy BKL Technologies. Do zestawu dołączony jest klucz imbusowy do zamontowania i krótka instrukcja montażu w języku angielskim. Pomimo to szybko zyskał sobie uznanie wśród wielbicieli wiatrówek.


Wiatrówki to nasze hobby, montaż osiowy Sportsmatch E59
Komplet E59 - po prawej rozkręcona jedna część


Wyniki testu ekstremalnego: Sportsmatch E59 na "scope-killerze", wiatrówce Diana 54 Air King


Wspomniany powyżej montaż osiowy Sportsmatch E59 co do jakości wykonania jest typowym produktem firmy Sportsmatch UK – porządne śruby, brak niedoróbek w obróbce poszczególnych elementów, wszystko pokryte równomierną warstwą farby, poszczególne elementy pasują do siebie z oczekiwaną tolerancją. Do tego wszystkiego przyzwoitej jakości klucz imbusowy 3 mm.


Wiatrówki to nasze hobby, montaż osiowy Sportsmatch E59
Zawartość „woreczka” w który zapakowany był montaż


Po krótkiej chwili zastanowienia co i jak, uwzględniając wskazówki producenta z instrukcji montażu (ta karteczka na zdjęciu powyżej), mogłem zabrać się za przygotowania (mycie szyny, elementów lunety i montażu acetonem) i za montowanie poszczególnych elementów na wiatrówce Diana 54. Samo zakładanie montażu jest czynnością prostą, jednak wymagającą większej wprawy niż w typowych rozwiązaniach, ponieważ poszczególne elementy montażu przytwierdzamy do szyny już z uwięzioną w nich lunetą. Drugi raz cała czynność zajęła mi już tylko kilka minut.


Wiatrówki to nasze hobby, montaż osiowy Sportsmatch E59
Sportsmatch E59 po zamontowaniu na Dianie 54 AirKing wraz z lunetą Bushnell Legand 5-15x40


Wiatrówki to nasze hobby, montaż osiowy Sportsmatch E59
Tak wygląda wszystko z góry, widać pokaźnej szerokości „szpary”


Najwięcej kontrowersji budziły w tym montażu podejrzenia o możliwość zgniecenia tubusa lunety podczas montażu. Nic takiego nie nastąpiło mimo dokręcenia wszystkiego „do oporu”, czyli do momentu kiedy fabryczny kluczyk zaczyna sprężynować. W moim przypadku dokręcenie „spodu” spowodowało unieruchomienia tubusa w sposób uniemożliwiający swobodne kręcenie nim w obejmach, więc ustawienia pionu krzyża należy dokonać odpowiednio wcześnie.


Wiatrówki to nasze hobby, montaż osiowy Sportsmatch E59
Widać „szpary” pomiędzy połówkami zamontowanego i skręconego finalnie montażu


Teraz kilka słów o przydatności „bojowej” montażu Sportsmatch E59 na Dianie 54.
Zerowanie lunety zajęło mi tylko chwilkę, pewnej korekty wymagały zarówno nastawy pionowe jak i poziome, w obu kierunkach po 8 klików żeby osiągnąć zero na 25 m. Zmiana w stosunku do dampy w pionie to wynik innej wysokości montażu, a pozioma potwierdza jago podstawową zaletę, jaką jest osiowość w stosunku do szyny.
Po wyzerowaniu wystrzeliłem kontrolnie z jednego stanowiska kilkanaście serii po dziesięć strzałów przemiennie na 25 i 54 m. Oceniając to co pojawiało się na tarczach, z tym co przeważnie osiągam z Diany, solidność zamocowania lunety bez zarzutu. Po ok. 200 strzałach do tarcz, puszek, itp. zauważyłem drobne problemy z zerem. Ponieważ luneta przed testem była w pełni sprawna, zacząłem przyglądać się badanemu zestawowi. Na pierwszy ogień sprawdziłem mocowanie do szyny - plomba wykonana z lakieru do paznokci była OK.


Wiatrówki to nasze hobby, montaż osiowy Sportsmatch E59
Plomba wykonana z lakieru do paznokci (pod dolną śrubą) potwierdziła że montaż, pomimo poteżnego odrzutu, nie przesuwa się po szynie


Skoro montaż stoi w miejscu, to może luneta przemieściła się w obejmach? Niestety tak. Niecałych 300 strzałów spowodowało przesunięcie się lunety „do tyłu” o kilka milimetrów. Jest na to bardzo prosty sposób zaradczy, w postaci zielonego Loctite’a, który zastosowałem z powodzeniem. Kolejna próba ogniowa wypadła dobrze - w trakcie 250 strzałów nic się już nie przemieszczało, „zero” było na swoim miejscu.
W sumie dziwię się producentowi, że wzorem mocowania do szyny, góra montażu nie jest skręcana również na dwie śruby, wtedy o żadnych ruchach nie byłoby mowy.

Podsumowując - montaż jest solidny i z pewnością wart jest swojej ceny. Z powodzeniem nadaje się do średnio kopiących wiatrówek sprężynowych oraz PCP. Na silnie kopiące wiatrówki się nada, ale przynajmniej w przypadku Diany 54 Air King należy podeprzeć się Loctitem, który w tym montażu jest dość kłopotliwy do zaaplikowania. Na Slavie z pewnością nie ma nic lepszego, przynajmniej za te pieniądze. Pewnym jest natomiast, że jest to dużo lepsza alternatywa dla chińskiego szajsu, choćby z racji jakości wykonania, zwłaszcza śrub.

Podziękowania dla firmy Cekaus za użyczenie montażu i karabinka do testów, firmie Delta Optical za użyczenie celownika Delta Optical Titanium 4-16x42.

Autor: Jarosław "Yaro" Matuszewski
Autor testu ekstremalnego: Krzysztof "Sali" Salomon
Zdjęcia: autor


Różnorodność.

Jest tyle montaży na rynku rodzajów,firm itd, iż producenci chyba liczą że szczęśliwie ktoś kupi u niego (na szczęśliwy traf).Nie chodzi mi o wysokości bo każdy ma inne preferencje.


850 AirMagnum +Blog 6-24x50 AOE

portret użytkownika mmajstruk

Mnóstwo?

Tak? To poproszę o listę tych producentów.


Ojciec ZałożycielOjciec Donosiciel
Nosił wilk razy kilka, donieśli na Miłka...

Producenci.

1.Webley

2.Leapers

3.Weaver

4.Blog

5.B-Square

6.Flash

7.QD

8.Delta Optical

9.Accushot

10.Warne

11.BKL

12.Sportsmatch

+jeszcze producenci robiący montaże nie posiadający nazw

I to chyba wszyscy


850 AirMagnum +Blog 6-24x50 AOE

portret użytkownika misior

Dystrybutorzy

Chyba producenci nie posiadający nazw robią montaże dla części firm, które wymieniłeś.

 

Cicha woda brzegi rwie... :]

 


Dobrzy ludzie są zawsze przekonani, że mają rację. - Barbara Graham (stracona w San Quentin 3 września 1955)