Zawieszka na śrutSposób na niesforne peletki


Wiatrówki to nasze hobby - zawieszka na śrut


Śrut jest kłopotliwy w użytkowaniu, oczywiście przed wystrzeleniem. Powienien być przechowywany tak żeby nie był poddany wstrząsom, bo to nie sprzyja celności. Do tego nie powinien być zapiaszczony, zabrudzony. Tylko jak tego dokonać jak najczęściej strzela się gdzieś w terenie? Standardowe pudełko lubi się wywrócić i rozsypać zawartość w trawę. Do tego przy strzelaniu z pozycji stojącej ciągłe schylanie się nie jest najprzyjemniejsze, chociaż niewątpliwie sprzyja kondycji fizycznej. Problemy te są szczególnie odczuwalne na wszelkiego typu zawodach, gdzie nie tylko brak wygody daje się odczuć, ale też czynności jakie trzeba wykonać z pudełkiem śrutu zanim załadowana zostanie wiatrówka, często są dłuższe niż samo strzelanie.

Najprostszym sposobem jest tzw. “zawieszka na śrut”, czasem nazywana “matą na śrut”. Jest to po prostu kawałek miękkiej gumy (najczęściej z podkładki pod myszę) z wyciętmi otworkami o średnicy ok. 4 mm. Ważne żeby średnica otworów oraz grubość gumy byla prawidłowo dobrana do zastosowanego materiału, tak żeby śruty w lekko wchodziły, a same nie wypadały. W te otwory wkładamy śrut, a zawieszkę wieszamy na szyi lub przyczepiamy do wiatrówki czy ubrania. Rozwiązanie proste i skuteczne, choć kłopotliwe, gdy taką zawieszkę trzeba wykonać samodzielnie. Pomysł wykorzystała firma Kolter, produkując zawieszki ze swoim logiem, i rozdając je jako gadżety reklamowe. Stąd zielone zawieszki są najpopularniejszym widokiem na wszelkich zawodach.


Wiatrówki to nasze hobby - zawieszka na śrut


Zalety takiej zawieszki na śrut są niezaprzeczalne. Śrut mamy pod ręką, nie trzeba się schylać czy grzebać po kieszeniach. Śrut się nie zapiaszczy, o ile będziemy pamiętać o zawieszce gdy przyjmujemy pozycję leżącą. Taki sposób przenoszenie powoduje także że nie pogubimy śrutu ani go nie rozsypiemy. Użytkownicy PCP znaleźli na zawieszki dodatkowe zastosowanie. Znając liczbę stabilnych strzałów swoich wiatrówek, w zawieszki wkładają odpowiednią ilość śrutu. Dzięki temu wiadomo, że jeśli skończył się śrut to nadszedł czas na napompowanie wiatrówki. Pomysł oczywiście można wykorzystać inaczej. W przypadku gdy liczba strzałów jest ustalona, zawieszkę tak żeby nie musieć w czasie strzelania liczyć oddanych strzałów. Pusta zawieszka oznacza koniec strzelania.

Wadą jest oczywiście konieczność ręcznego wkładania śrutu w zawieszkę... ale niestety, wygoda kosztuje.


Wiatrówki to nasze hobby - zawieszka na śrut

Wiatrówki to nasze hobby - zawieszka na śrut


Autor: Miłosław Majstruk
Zdjęcia: Stefan "stn" Nyka, Jacek "Bono" Bonecki


portret użytkownika wojtek_pl

Są jeszcze pojemniki na

Są jeszcze pojemniki na śrut, zamykane, które wiszą na szyi. Zdaje się, że skórzane, zapinane na zatrzask.

Advocatus Diaboli Localis


Advocatus Diaboli Localis

"Porządny obywatel najbardziej powinien się obawiać ludzi, którzy twierdzą, że porządny obywatel nie ma się czego obawiać"

Maly portfelik skorzany plus

Maly portfelik skorzany plus tasma od smyczy na telefon i dwa kolka druciane do kluczy. W "piterku" zrobilem dwie dziurki w gornych rogach. Przepchnalem przez nie kolka, no i do kolek zaczepilem tasme - gotowy zamykany pojemniczek na srut.

Przypomnialem sobie - dwa male kawalki slomki do napojow dalem do srodka portfelika kiedy przewlekalem kolka. Zapobiega to zamykaniu sie portfela kiedy wisi na szyi, nie trzeba wciaz gmerac paluchami zeby dobierac sie do srutu.