Pierwsze wrażenia z oględzin chińskich wiatrówek Beretty: Stoeger X5, X10 i X20


Informowaliśmy tutaj o nowych wiatrówkach Stoeger, będących markowanym przez Stoeger Airguns modelem Industry Brand B28.
Wiatrówki te wzbudzają spore zainteresowanie, wywołane głównie nachalną reklamą prezentującą je jako produkt włoskiej Beretty. Pokusiliśmy się na małą wycieczkę, by obejrzeć na własne oczy jaki poziom reprezentują wiatrówki Stoeger. Niestety, nie mieliśmy możliwości wykonania szczegółowych zdjęć jak i przestrzelania karabinów.


Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówka Stoeger X5
Stoeger X5


Na początek pozwolę sobie zacytować tekst reklamowy, umieszczony przez dystrybutora, firmę TM-Militaria z Wrocławia, pod opisem każdej wiatrówki Stoeger. Pogrubienia pochodzą ode mnie.
Wiatrówki pochodzące z koncernu Beretta są urządzeniami pneumatycznymi o najwyższym stopniu zaawansowania technologicznego, wysiłek konstruktorów poszedł w kierunku dostarczenia wiatrówkowiczom optymalnych rozwiązań: długości poszczególnych elementów (lufy w stosunku do całości) a także wagi oraz rozkładających się sił (napędzany sprężyną tłok poruszający się w bardzo pojemnym cylindrze, stanowiącym komorę sprężania), a nawet pozorna miękkość sprężyny, napinanej dość krótką, ale przecież aż nadto wystarczającą dla śrutu 4,5 mm lufą - dźwignią naciągu. Każdy ze wspomnianych elementów został dokładnie przeanalizowany pod kątem poprawności współpracy z pozostałymi składowymi finalnego dzieła, jakim jest wiatrówka.
Cieszymy się, że sukces konstrukcyjny Beretty możemy oddać w ręce polskich miłośników strzelectwa, mając nadzieję, że skomplikowane prace konstrukcyjne przeniosą strzeleckie hobby w nowy wymiar.


Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówka Stoeger X10
Stoeger X10 w osadzie drewnianej


Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówka Stoeger X10
Stoeger X10 w osadzie plastikowej


Czym różnią się oferowane modele wiatrówki Stoeger?
X5 to mały karabin, przeznaczony raczej dla młodzieży czy niewiast.
X10 to jego powiększony model (większy korpus), Osada nie posiada ryflowania (nacięć "w kratkę", umieszczonych w miejscu gdzie trzyma się karabin), tylko sam zarys obszaru, gdzie powinno się ono znajdować.


Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówka Stoeger X5
Widoczne na drewnie linie to zarys obszaru, który w modelu X20 pokryty jest ryflowaniem


X20 jest niemal identyczny ja X10, jedyna różnica to fakt, że posiada ryflowanie na osadzie.
Oto ceny poszczególnych modeli:
Stoeger X5 - 599 zł.
Stoeger X10 - w drewnie 799 zł, w plastiku 679 zł
Stoeger X20 - w drewnie 979 zł, w plastiku 769 zł.


Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówka Stoeger X20
Stoeger X20 w osadzie drewnianej


Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówka Stoeger X20
Stoeger X20 w osadzie plastikowej


Wiatrówki są całkiem lekkie, dobrze wyważone. Wykonanie jest poprawne, choć w typowy dla "lepszych chinek" sposób widać gdzieniegdzie ślady po narzędziach i obróbce (głównie po frezowaniu, na szynie montażowej czy kostce lufy).
Oczywiście przy naciąganiu przeraźliwie chrobocze, standardowo więc prowadnica jest źle spasowana i mechanizmy są źle przesmarowane. Wiatrówki naciągałaby się lekko, gdyby nie to że kostka jest zbyt mocno ściśnięta w szczękach, W efekcie nie dość że trzeba przyłożyć trochę siły, to jeszcze trzeba jej "pomóc" wrócić do poziomu.
Z komory sprężania olej się wręcz wylewa, dieslowanie trwać będzie więc długo. I raczej nieprzypadkowo, jako że nawet bez pomiaru na chrono wyjaśnia się użyte przez TM-Militaria określenie pozorna miękkość sprężyny. Nie ma możliwości by wiatrówka osiągała parametry podawane przez dystrybutora (prędkości wylotowe powyżej 300 m/s). Sprężyna jest bowiem ewidentnie za słaba, co pozwala zgadywać że energia wylotowa będzie na poziomie 7J dla X5, 12-14J dla X10/20 (również typowe dla "lepszych chinek"). Nie udało się oddać strzału, jednak znając tą konstrukcję (o tym za moment), wrażenie "mocy" będzie tworzone przez solidne "kopnięcie" powstałe na skutek złego dobrania sprężyny i ciężaru tłoka.
Wylot lufy jest prawidłowo obrobiony, jest nawet coś co można uznać za koronę.
Oczywiście na każdym modelu producent jest wyraźnie podany. Nie da się nie zauważyć:


Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówka Stoeger X5
Jednoznacznie przedstawione pochodzenie wiatrówki


Szczerbinka jest regulowana, metalowo-plastikowy, w miejsce dotychczasowych typowo plastikowych, znanych z Crosmana czy BMK. Na jednym z pięciu oglądanych egzemplarzy była mocno przekrzywiona - skutek złego montażu w fabryce, w sposób nie nadający się do skorygowania.

Osada drewniana jest bardzo lekka, wydaje dziwny dźwięk - zagadką pozostaje więc rodzaj drewna z jakiego została wykonana. W jednym z trzech modeli w drewnianej osadzie przy korpusie widać było poważny odprysk lakieru, spod którego wyglądało szare, gnijące i pleśniejące drewno.
Nie jest to nic nadzwyczajnego, ale takie rzeczy dotychczas trafiały się głównie w najtańszych "chinkach" (B1, B2, B3, B4), a i to niekoniecznie. Np. nie udało mi się wyłapać takiego Lidera, ale też Kolter przegląda te wiatrówki przed wrzuceniem ich na rynek.


Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówki Stoeger
Gnijące drewno na przykładzie innej "chinki"


Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówka Stoeger X5
Bezpiecznik


Bezpiecznik działa dość znośnie. W rzeczywistości wygląda zdecydowanie bardziej tandetnie i plastikowo jak na zdjęciu. Podobieństwo do bezpiecznika Diany jest tylko i wyłącznie na zdjęciach - porównanie Diany i Stoegera pozwala na pierwszy rzut oka rozróżnić pochodzenie.

Spust jest twardy. Jest to typowa dla Gamo konstrukcja, szeroko kopiowana przez Chińczyków (B19, B23, czy inne - np. Crosman Quest, BMK-19, Norconia Germany Professional). W efekcie język spustowy nie przesuwa się do tyłu, ale tył-góra, co jest niewygodne i utrudnia ściąganie spustu.

Spust pozwolił ostatecznie rozwiać wątpliwości nie tyle co do pochodzenia wiatrówki, co do pochodzenia konstrukcji. Zewnętrzne, "fotograficzne" podobieństwo do Diany wzbudzało podejrzenie, że Chińczycy skopiowali Dianę 21, tak jak wcześniej Dianę 48 (Industry Brand B30), Weihraucha (B20) czy Air Armsa TX200 (B40). A przede wszystkim - Gamo 440 Hunter (B19). Dodatkowo zamieszanie wzbudzała informacja o byłym dyrektorze handlowym z Diany, który szefuje teraz Stoeger Airguns - co prawda to nie konstruktor czy inżynier...

Czym więc jest Industry Brand B28?
Jest to standardowy model B19, czyli kopia Gamo 440 Hunter. Różnica między B19 a B28 to bezpiecznik - w B19 znajduje się przed spustem i nie jest automatyczny, w B28 jest z tyłu korpusu i jest automatyczny. Oczywiście drobne różnice może pokazać rozkręcenie wiatrówki, ale znając "rozwój" wiatrówek chińskich, będą one pomijalne.
W praktyce okazuje się więc, że wiatrówka Stoeger konstrukcyjnie nie ma nic wspólnego z Dianą.

Co więc ma Industry Brand B28 ma z firmy Stoeger, czy, zgodnie z podawaną przez TM-Militaria informacją o producencie, z Beretta Group czy Włochami?
Jedyna różnica to osada.

Ta jednak jest produkowana w Chinach, o czym świadczy nie tylko dziwne drewno, ale przede wszystkim jego pleśnienie i gnicie - efekt braku sezonowania oraz wilgoci w trakcie transportu.
Padła śmiała teza że osada została zaprojektowana przez Berettę lub choćby Stoegera.
Nie jest to prawda.
Dlaczego?
Otóż największą niespodzianką przy składaniu się z każdego modelu wiatrówki Stoeger było to, że... nie widać muszki!
Baka jest... za niska! Prawidłowe złożenie się do strzału powoduje iż muszka jest niewidoczna. To jest ewenement na skalę światową. Znamy wiatrówki, w których baka jest za nisko by wygodnie złożyć się do celownika optycznego. Ale baka za niska do muszki i szczerbinki - tego nie mają nawet "lepsze chinki".
Strzelanie z uniesioną głową daje fatalny skutek dla powtarzalności złożenia, czyli w efekcie dla celności. Wie to każdy, a na pewno Beretta czy Stoeger. Pierwszy prototyp pokazuje to jednoznacznie, chyba że testujący miał złamaną szczękę i opuchniętą twarz... Trudno uwierzyć że jakikolwiek projektant z poważnej firmy nie sprawdzi czy przetestuje efektu swojej pracy. Produkcję w tysiącach egzemplarzy takiego bubla wykonać mogą tylko Chińczycy...

Cóż więc oferują wiatrówki Stoeger?
Przykro nam, ale niewiele...
Typowo chińska, przypadkowa jakość wykonania (liczne wady fabryczne).
Przepuszczenie tych niedoróbek oznacza że Stoeger Airguns nie prowadzi nawet kontroli technicznej. Nic dziwnego, to kosztuje i wymaga ludzi, a oni tylko markują. Kontroli takiej nie prowadzi także polski dystrybutor, TM-Militaria, pomimo iż od lat sprowadzając chińskie wiatrówki (Norconia Germany, Magnum, Turcar, Crosman) i świetnie wiedzą co Shanghai Air Gun Factory potrafi wsadzić w pudełka.
Konstrukcyjnie jest to wiatrówka Industry Brand B19, delikatnie mówiąc zaawansowana wiekowo i przestarzała.
Niska baka i twardy, "gamoniowaty" spust uniemożliwiają sensowne strzelanie.

Co więc "broni" tych wiatrówek? Cena?
Żądać od 600 do 980 zł za wiatrówkę Stoeger jest to największy przekręt jaki miałem okazję widzieć, przebijający nawet wycenienie Norconii Germany dwa razy drożej niż identycznych wiatrówek, ale o nazwie Indutry Brand. W tej cenie można wybierać w Slaviach, Weihrauchach, Dianie, Gamo, BSA, Noricach, Hatsanach... Każdy z nich będzie lepszym wyborem, a w większości wypadków - tańszym. Jak ktoś koniecznie chce mieć kopię Gamo Huntera, to można kupić wiatrówkę AirMaster czy Kral...
Realnie szacując, wiatrówki Stoeger są warte 1/3 swojej ceny!

Reklamowanie Stoegera jako "wiatrówek Beretty" jest najbezczelniejszym okłamywaniem klienta, proszącym się o zgłoszenie do Urzędu Ochrony Konsumenta. Beretta nie ma nic wspólnego z tymi wiatrówkami, a Stoeger Airguns to tylko marka. Marka wywodząca się od tureckiego producenta broni gładkolufowej, bo tym jest właśnie Stoeger wchodzący w skład koncernu Beretta. Stoeger Airguns niczego nie produkuje, niczego nie konstruuje.

Podsumowanie?

Cieszymy się, że sukces konstrukcyjny Beretty możemy oddać w ręce polskich miłośników strzelectwa, mając nadzieję, że skomplikowane prace konstrukcyjne przeniosą strzeleckie hobby w nowy wymiar.

Pozwolę sobie tekst ten przetłumaczyć z bełkotu marketingowego na nasze:
"Cieszymy się, że nowy model chińskiego złomu możemy oddać w ręce polskich frajerów, mamy nadzieję, że skomplikowane kombinacje marketingowe przeniosą dojenie ich z kasy w nowy wymiar."
Oddaje to niezwykle precyzyjnie to, czym są wiatrówki Stoeger na polskim rynku.


portret użytkownika eclip2

Tak jak przypuszczałem....

....od początku było wiadomo, że z Chin nic dobrego nie wyszło, nie wychodzi i nie wyjdzie. Ale cena za tą "wiatrówkę" to nie tyle śmiech na sali, tylko skandal! 800zł za BMK19 ze zgniłym drewnem? Za 800zł można kupić Gamo Huntera 440 czy używane HW50. Nie wiem czy się śmiać, czy płakać...

Niedługo Industry Brand zacznie terroryzować inne kraje. Najpierw NIEmiecka Norconia Germany, później amerykański Cosman, teraz włoski Stoeger... co będzie następne? Łucznika nam zbezczeszczą?=============================================

HW97k + Bushnell Trophy 3-9x40 + H55sh tuning


...+BT3-9x40DOA600
Hatsan55(II)
Łucznik wz.70 1975

Głos pokory

Przyznaje się bez bicia że broniłem tej wiatrówki i twierdziłem że trzeba sprawdzić ile jest warta. Teraz ktoś to sprawdził i już można krytykować nie na podstawie domysłów czy swojego "widzi mi się" ale na podstawie faktów. Muszę przyznać że konstrukcja ta wydaje się całkiem bez sensu bo nie jest zbyt konkurencyjna cenowo BMK, Crosman, Hammerli wypadają cenowo znacznie lepiej, jakość podobna. Oczywiście lepszej jakości są produkty Tureckie, a najlepsze Europejskie.


portret użytkownika eclip2

Ale powiedz szczerze....

...spodziewałeś się czegoś innego po tej chińskiej wiatrówce? Ja nie będąc prorokiem ani jasnowidzem miałem 99,9% przekonania, że to kolejny kawałek złomu i opalu, za które pewnie kilku "Kowalskich" wyda te 800zł :-(

===============================================

HW97k + Bushnell Trophy 3-9x40 + H55sh tuning


...+BT3-9x40DOA600
Hatsan55(II)
Łucznik wz.70 1975

Jedna uwaga w obronie

Jedna uwaga w obronie Chińskiej Beretty: wymiary karabinka pasują osobom niewysokim (140-160cm), jeśli taka osoba bierze go do ręki to ładnie zgrywa się muszka-szczerbinka, a dloń daje radę objąc pochwyt i siegnąć do spustu. Zdaje się że średnia wzrostu w Chinach jest trochę niższaniż u naswięc może Chińczycy odrobili lekcje, a w Europie przy niezbyt mocnej sprężynie należy ten karabinek traktować jako młodzieżowo-kobiecy :)


Misio

portret użytkownika eclip2

Za cenę Stoegera...

...można kupić nówkę HW30 lub używkę 50 - karabinki o podobnych wymiarach, również młodzieżowe, ale z jedną różnicą - są o kilka klas lepsze.


...+BT3-9x40DOA600
Hatsan55(II)
Łucznik wz.70 1975