Na zdrowie, stakanowcy, 300% normy wyrobione!


Rok temu obwieściliśmy powstanie nowego portalu Airguns.pl. No, właściwie nowej wersji portalu. Ciężko uwierzyć, ale Airguns.pl ma już ponad 7 lat i jest starsze od iwebu!

Zacznijmy od początku. Domenę wykupił Marek Pokulniewicz. A skąd człowiek, znany jako "MarekP" od czarnego prochu znalazł się w wiatrówkach? Ano, wtedy tak zaczynał, z Dianą 54... Były to czasy, gdy tylko Piotr "Piter" Makuch (ten z Łodzi, od pierwszej strony internetowej z wiatrówkami - guns.com.pl) mniej więcej wiedział co to za fobia strzelać do zwierzaków, a gładkolufowa HW-77 to był szczyt techniki.

21 grudnia 2001 roku powstała pierwsza wersja strony na domenie Airguns.pl, prowadził ją Łukasz "LUKE" Trzaskowski. Oczywiście był to okres eksperymentowania, jakoś się ciągnęło, skokami w zimie, po sezonie... Generalnie Airguns.pl była to strona listy dyskusyjnej bronpalna.netla.pl, czyli pierwszego internetowego tworu zrzeszającego strzelców wiatrówkowych w Polsce. Całych 300 w porywach ich było, choć aktywnych 60 (dla porównania, iweb liczy 12 tysięcy, aktywnych... pomińmy milczeniem).


Wiatrówki to nasze hobby. Airguns.pl ma rok... ale świętujemy też siedem lat w sieci!
Pierwsza wersja Airguns.pl


To nie koniec. Czytamy dalej!

1 październik 2002 powstała wersja druga strony, jako Air-Baza. Prowadzili: Piotr "Dzik" Nowicki (treść), Krzysztof "Szyperek" Szyper (grafika). Powoli i z bólami portal się rozwijał, w końcu "Szyperek" przeszedł na swoje fieldtarget.net (brzmi znajomo? - stąd jest forum Dzikiego Zachodu). "Dzik" pozostał na placu boju... i zdechło. Cóż, powstałe forum bron.isp.net.pl (dzisiejszy iweb), poprzez nachalną i bezpardonową promocję wykosił listę dyskusyjną i zmiótł pierwszą ekipę wiatrówkową w internecie. To był pierwszy podział środowiska... Strona sobie wisiała, wisiała, aż trafiła w moje ręce.


Wiatrówki to nasze hobby. Airguns.pl ma rok... ale świętujemy też siedem lat w sieci!
Druga wersja strony - jako Air-Baza


22 października 2004 roku powstała wersja przedostatnia Airguns.pl, znana jako ZSRR (Związek Strzelców Rekreacyjno-Rozrywkowych). To była stronka wrzucona "na szybko", na przypadkowym oprogramowaniu. Tutaj czas by wspomnieć o Koledze w Czarnym Prochowcu: Tomasz "Szerszeń" Misterka (wieloletni admin listy dyskusyjnej) był obecny w mniejszym czy większym stopniu jako współtwórca tych pierwszych wersji Airguns.pl.
Airguns.pl jakoś się toczył, choć szybko zszedł na dalszy plan - były ważniejsze sprawy (ot, "Strzał" czy "Arsenał", potem "Bies"). Pewnie by sobie tak cichutko siedział, gdyby nie pewna awantura i kolejny zakręt historii. Tym razem nie zmiótł niczego, tylko wymiótł trochę ludzi z iwebu i doprowadził do kolejnego podziału. No, to trzeba było zagospodarować swój kawałek rzeczki...


Wiatrówki to nasze hobby. Airguns.pl ma rok... ale świętujemy też siedem lat w sieci!
Trzecia wersja strony - jako ZSRR


2 lutego 2008 roku powstało dzisiejsze Airguns.pl. Już, w końcu, jako Airguns.pl. To dzięki pracy i zaangażowaniu faceta od brudnej roboty - Maciej "Miki" Bajkowski postawił stronę na Drupalu, i zintegrował z forum. Dzięki jego oślemu uporowi zaczęła się przebijać do naszych zakutych łbów idea portalu... hmmm... "społecznościowego". Cokolwiek to znaczy, bo nadal chyba tylko "Miki" to rozumie.

Cóż przez ten rok się działo?

Niewiele.

Liczba użytkowników ze 174 wzrosła do... 1809. 1040% normy. Z tym, że ci, którzy się przez rok nie logują i nie mają postów (artykułów, wpisów) w "dorobku" są kasowani. Boty też, liczba rejestracji osiąga teraz 4350. Jak widać więc, 1809 Użytkowników Airguns.pl ma niewiele "martwych dusz" (32 osoby nie zostały wykasowane, a nie logowały się od roku).

Przez rok zmieniła się też oglądalność Airguns.pl. Z 600 unikalnych wejść dziennie osiągnęliśmy 1800 - 300% normy.

Aktywność Użytkowników portalu dobrze widać na Forum, które istnieje przecież od grudnia 2006 roku, czyli w lutym miało ponad rok. Przez ostatni rok na forum miesięczna liczba postów oraz nowych tematów zwiększyła się ponad 3 razy. Ot, kolejne 300% normy, i to pomimo mocnego wycinania i kasowania.
Sam rozwój Forum dobrze ilustruje wykres "udziału procentowego" dla ilości napisanych postów (a przecież na iwebie są nie tylko wiatrówki, i pisze się tam od diabła bzdur i postów bez treści).


Wiatrówki to nasze hobby. Airguns.pl ma rok... ale świętujemy też siedem lat w sieci!
Wykres regresji wykładniczej: niebieska - airguns.pl, czerwona - iweb, żółta - Nasze Wiatrówki, zielona - Tawerna


Nowy Airguns.pl startował z dorobkiem 3 lat, w postaci 68 artykułów (czyli 22 rocznie). Spośród nich 34, czyli 50%, były to materiały autorskie (nasze, wyjątkowe). Stworzyło je 25 autorów. Pod względem ilości przewodziłem ja, tworząc 24 (35%), drugie miejsce zajmował Yaro (8 artykułów - 12%), a trzecie Piotr Polak (4 artykuły - 6%).
W przeciągu roku na Airguns.pl znalazło się 100 artykułów (czyli 455% normy), w tym 60 autorskich (jak łatwo policzyć - 60%, czyli wzrost o 10%), napisanych przez 50 autorów (200% normy). Niestety, znowu przewodziłem, tworząc 18 artykułów (ale procentowo o połowę mniej, 18%). Drugie miejsce zajął "misior" (12 artykułów - 12%), a trzecie "Snajperka" (5 artykułów - 5%). Oczywiście nie uwzględniłem tutaj 211 wpisów na blogu Ferajny, czy 94 "niusów" z kraju i ze świata.
Jak widać, Airguns.pl puchnie potężnie, do tego coraz więcej osób dzieli się swoimi materiałami, i coraz więcej pisze tylko dla nas.

Cóż, to był naprawdę dobry rok! A wszystko dzięki Wam, drodzy Autorzy, Czytelnicy, Użytkownicy, Dziewczyny i Chłopcy z Ferajny, Koleżanki i Koledze, Przyjaciółki i Przyjaciele, Wrogowie i Trolle. To WY tworzycie Airguns.pl takim, jaki on jest. I choć bez kilku osób może by nie powstał, może nie wyglądałby tak jak teraz, to jednak Airguns.pl jaki teraz oglądacie jest efektem pracy zbiorowej. I za tą pracę chciałbym Wam wszystkim jak najserdeczniej podziękować!

Z wyrazami szacunku,

Wasz coraz mniej potrzebny
Ojciec Założyciel


portret użytkownika misior

Gratulacje dla Ferajny...

Gratulacje możemy sobie składać tutaj na forum.

:-)

Cicha woda brzegi rwie... :]

 


Dobrzy ludzie są zawsze przekonani, że mają rację. - Barbara Graham (stracona w San Quentin 3 września 1955)