Karabiny pneumatyczne Remington Vantage, Benjamin Legacy SE, Benjamin Trail Nitro Piston, Remington NPSS, Marlin Cowboy, pistolety pneumatyczne Benjamin Marauder i Crosman Silhouette PCP


Razem z nowym rokiem niemal każda firma stara się zaprezentować jakieś nowości. Nic w tym dziwnego - w lutym odbywają się największe na świecie cywilne targi broni Shot Show w USA, a w lutym największe cywilne targi broni w Europie IWA w Niemczech. Są to miejsca, gdzie należy być i należy się pokazać, jeśli chce się istnieć w świecie strzeleckim. Nie dziwi więc wysyp nowych modeli, który nieodłącznie towarzyszy przełomowi roku. Choć należy pamiętać, że sporo z tych prezentowanych nowości pojawi się w sklepach nawet i po roku od premiery.
Amerykańska firma Crosman to nie tyle producent, co dawca marek, których jest właścicielem. Od kilku lat sukcesywnie rozbudowuje swoją ofertę, starając się wypełnić cały rynek. Na razie Crosman walczy o rynek amerykański, w Europie (poza Polską) oferta Crosmana ciągle odstaje od rodzimych wiatrówek.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowa wiatrówka Remington Vantage.
Remington Vantage


Wyjaśnienie tego stanu rzeczy jest dość proste. Remington Vantage to nowość z zeszłego roku. Jak widać, jest to standardowy dla Crosmana łamany sprężynowy karabin pneumatyczny, produkowany w Chinach. Pytanie, czym on się różni od pozostałych takich wiatrówek Crosmana? No właśnie... To jak przekonać klienta, żeby ją kupił? Tylko agresywnym marketingiem - a ten wychodzi na rynku amerykańskim, generalnie dużo mniej wymagającym i mniej zorientowanym w tematyce wiatrówek, jak rynek europejskim (bez Polski).

Dane techniczne:
- kaliber: 4.5 mm
- długość: 1130 mm
- waga: 2.3 kg
- osada: bukowa


Wiatrówki to nasze hobby. Nowa wiatrówka Remington NPSS.
Przekrój pokazujący gas-ram w wiatrówce Remington


Wiele lat temu w amerykańskim światku strzeleckim pojawili się ludzie, którzy zrobili sprężynę gazową (z ang. gas-ram) do wiatrówek o spuście typowym dla Gamo. Jest to niezwykle popularna konstrukcja, stosowana na potęgę w chińskich wiatrówkach, więc także w karabinach pneumatycznych firmy Crosman. Po pewnym czasie pojawiła się firma, która te gas-ramy produkowała... a w zeszłym roku Crosman zaprezentował pierwszą wiatrówkę z gas-ramem: Benjamin Legacy SE.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowa wiatrówka Benjamin Legacy SE.
Benjamin Legacy SE


Jest to wiatrówka łamana, z lufą bull-barrel, w plastikowej osadzie pomalowanej w kamuflaż real-tree.

Dane techniczne:
- kaliber: 5.5 mm
- długość: 1115 mm
- waga: 2.8 kg
- osada: plastikowa

Po opracowaniu wiatrówki z gas-ramem wprowadzona została nowa seria wiatrówek: Remington NPSS. Nie widać żadnych różnic w stosunku do poprzedniej wiatrówki Benjamin Legacy SE...


Wiatrówki to nasze hobby. Nowa wiatrówka Remington NPSS Carbon.
Remington NPSS Carbon


Wiatrówki to nasze hobby. Nowa wiatrówka Remington NPSS Digit Camo.
Remington NPSS Digit Camo


Jest to wiatrówka łamana, z lufą bull-barrel, w plastikowej osadzie pomalowanej w fakturę tworzywa z włókna węglowego oraz w digital camo.

Dane techniczne:
- kaliber: 4.5, 5.5 mm
- długość: 1115 mm
- długość lufy: 376 mm
- waga: 2.8 kg
- osada: plastikowa

Na ten rok przewidziana jest kolejna seria łamanych karabinów pneumatycznych z gas-ramem i szyną Weavera. Tym razem będzie to Benjamin Trail Nitro Piston. Przewidziano kilka wersji tych wiatrówek.
W osadzie drewnianej są to Benjamin Trail NP XL 725 w 6.35 mm, XL 1100 w 5.5 mm, XL 1500 w 4.5 mm. W osadzie bukowej jest Benjamin Trail NP Hardwood, w osadzie z laminatu drewna bukowego Benjamin Trail NP Laminated Hardwood, zaś w osadzie plastikowej Benjamin Trail NP All Weather. Ufff...


Wiatrówki to nasze hobby. Nowa wiatrówka Benjamin Trail Nitro Piston XL.
Benjamin Trail NP XL


Dane techniczne:
- kaliber: 4.5, 5.5, 6.35 mm
- długość: 1226 mm
- długość lufy: 495 mm
- waga: 4 kg
- osada: drewniana


Wiatrówki to nasze hobby. Nowa wiatrówka Benjamin Trail Nitro Piston Hardwood.
Benjamin Trail NP Hardwood


Dane techniczne:
- kaliber: 5.5 mm
- długość: 1092 mm
- waga: 3 kg
- osada: bukowa


Wiatrówki to nasze hobby. Nowa wiatrówka Benjamin Trail Nitro Piston Laminated Hardwood.
Benjamin Trail NP Laminated Hardwood


Dane techniczne:
- kaliber: 5.5 mm
- długość: 1092 mm
- waga: 3 kg
- osada: laminat bukowy


Wiatrówki to nasze hobby. Nowa wiatrówka Benjamin Trail Nitro Piston All Weather.
Benjamin Trail NP All Weather


Dane techniczne:
- kaliber: 5.5 mm
- długość: 1092 mm
- waga: 3.6 kg
- osada: plastikowa

Nie tylko nowe karabiny pneumatyczne pojawiły się w ofercie Crosmana, ale także pistolety pneumatyczne.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowa wiatrówka Benjamin Marauder PCP.
Benjamin Marauder PCP


Benjamin Marauder PCP to pistolet, określany przez Crosmana jako "myśliwski", wyposażony w magazynek 8-strzałowy. Oczywiście posiada integralny tłumik w postaci lufy bull-barrel. Jak widać, jest to korpus karabinu pneumatycznego Benjamin Marauder w osadzie od pistoletu Crosman 2240.
http://www.youtube.com/watch?v=lodTLix18cA

Dane techniczne:
- kaliber: 5.5 mm
- długość: 457 mm
- waga: 1.5 kg
- magazynek: 8 szt.
- osada: plastikowa


Wiatrówki to nasze hobby. Nowa wiatrówka Crosman Silhouette PCP.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowa wiatrówka Crosman Silhouette PCP.
Crosman Silhouette PCP


Kolejny potężny pistolet to Crosman Silhouette PCP. Ten z kolei jest połączeniem korpusu karabinu pneumatycznego Crosman Challenger 2009 w osadzie od pistoletu Crosman 2010.

Dane techniczne:
- kaliber: 4.5 mm
- długość: 375 mm
- waga: 1.1 kg
- osada: plastikowa

Na koniec zostały dwie zapowiedzi. Pierwsza, to karabin pneumatyczny PCP Benjamin Marauder w kalibrze 6.35 mm. Druga, to nowa wiatrówka BB Marilin Cowboy, stylizowana na stare i klasyczne już amerykańskie karabiny BB.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowa wiatrówka Marilin Cowboy.
Marlin Cowboy


Pistolet Nitro Piston

W katalogu Crsmana na 2010 rok jest jeszcze pistolet z systemem Nitro Piston. Na oko jest to Hatsan 25, nazywac ma się Benjamin NBP22 i Crsman C722. Kaliber oczywiście myśliwski, może będzie to tańsza w użytkowaniu alternatywa dla modelu 2240. Biorąc pod uwagę masę śrutów kalibru .22 Nitro Piston może okazać się słusznym wyborem przy jednak małej energii pistoletów. Wybór kalibru nie pozostawia również złudzeń odnośnie przeznaczenia tego pistoletu, drżyjcie szczury ameryki. Ciekawe jakie będzie wykonanie, sprężyna gazowa na pewno wpłynie na poprawę skupienia, pytanie jak bardzo?