Delta Optical Tactical na jesieni?


Zakończyły się testy prototypu nowego celownika tworzonego dla firmy Delta Optical. Tym razem jest to konstrukcja bazująca na celowniku optycznym Weaver Tactical 4.5-14x44. Jak sama nazwa wskazuje, jest to konstrukcja o "taktycznym" zacięciu. Z założenia ma to być celownik dla strzelców HFT, a także dla miłośników wszelkich udogodnień oferowanych w celownikach, które na Zachodzie określa się mianem "tactical".


Wiatrówki to nasze hobby. Nowa luneta celownicza Delta Optical Tactical.
Celownik w trakcie testów. Jakbym coś widział, to bym w coś trafił...


Polska firma Delta Optical znana jest z dobrej marki, dbałości o klienta i serwis. Jest to też jedyna firma w Polsce, która stawiając na jakość przy rozsądnej cenie, wykazuje się zainteresowaniem potrzebami strzelców, co skutecznie przekłada na swoje produkty. Stąd też i nasza z nimi wieloletnia współpraca, zapoczątkowana testami pierwszego kultowego celownika, Delty Optical Titanium 4-16x42. Jak pokazała praktyka, Delta Optical uważnie słucha zgłaszanych uwag, dopasowując ofertę do rynku, a nie (co jest, niestety, powszechne) rynek do oferty. Ślad naszej współpracy widać więc we wszystkich sztandarowych celownikach Delty Optical: Titanium 4-16x42 i 6-24x42, Classic 3-9x40.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowa luneta celownicza Delta Optical Tactical.
Obiektyw i osłona przeciwsłoneczna. Celownik w dobrych rękach?


Propozycja stworzenia takiego celownika pojawiła się z naszej strony zaraz po premierze Delty Optical Titanium 4-16x42. Temat powoli dojrzewał, by po wprowadzeniu Delty Optical Classic 3-9x40 stać się już całkiem konkretnym pomysłem. Jako Airguns.pl, czyli zbiorowisko kolegów o szerokich doświadczeniach i jeszcze szerszych pomysłach, wzięliśmy udział w stworzeniu koncepcji nowego celownika, dedykowanego do wiatrówek i strzelania rekreacyjno-sportowego.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowa luneta celownicza Delta Optical Tactical.
A teraz zrób "ku-ku"!


Długoletnia współpraca zobowiązuje, narzucały się więc oczywiste rozwiązanie. Pomysły bowiem można mieć, trzeba je jednak przyciąć do możliwości, by cena była strawna dla lepszego (przeciętni kupują inne celowniki) wiatrówkowicza.

Pierwszym założeniem projektu było oparcie konstrukcji na sprawdzonym Weaver Tactical 4.5-14x44. Bazujący na nim Light Stream okazał się być nieodporny na odrzut wiatrówek sprężynowych, miał też spory błąd paralaksy. Wiadomo więc było, że nowa Delta Optical "Tactical" bazować wprost nie może. Po etapie uzgadniania możliwości fabryki (celownik będzie produkowany w Japonii), nadszedł czas na projektowanie. Pierwszym, podstawowym działaniem było wzmocnienie celownika, by mógł wytrzymać na wiatrówce sprężynowej. Kolejne to zmaganie się z prawami fizyki, czyli głębia ostrości i ostrzenie na dystansach "wiatrówkowych". Do tego dołączył pomysł, by celownik był "metryczny", nie "yardowy", a uwagi dotyczyły nawet nadruków na celowniku! I jak tu wszystkim dogodzić...
Co z tego się udało osiągnąć? Wzmocnienie na pewno. Reszta? Ocenicie sami.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowa luneta celownicza Delta Optical Tactical.
To ja tą siatkę wymyśliłem? Pogięło mnie?


Projekt zakładał stworzenie całkiem nowej siatki celowniczej. Ta została zaprojektowana i przetestowana przez Jarosława "Yaro" Matuszewskiego. W pracy tej dzielnie pomagał Stefan "Stn" Nyka, który wziął na siebie najbardziej niewdzięczną część, czyli przelanie projektu na schematy, zabawę w skalowanie i proporcje. Do tego chłopcy wykonali "prototyp" siatki na kliszy i sprawdzili go w złomowym celowniku.
Siatka jest w pełni zwymiarowana, ponieważ jest w pierwszym planie (zmienia rozmiar razem ze zmianą powiększenia), świetnie nadaje się do pomiaru odległości.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowa luneta celownicza Delta Optical Tactical.
"Siatka Yaro". Tak jakby zwykły Duplex nie wystarczył...


Siatka została wykonana przez fabrykę, zamontowana w egzemplarzu prototypowym, który trafił do oględzin w liczne, acz "dobre" ręce. Ostatni test wykonał "Yaro" na ostatnich zawodach, wystrzeliwując pierwsze miejsce, pomimo (a może właśnie dzięki) trudnego toru. Teraz ostatnie uwagi zostały skierowane do Delty Optical i pozostaje czekać...


Wiatrówki to nasze hobby. Nowa luneta celownicza Delta Optical Tactical.
Siatka z wymiarowaniem, czyli potęga prostoty. Nobla z matematyki, kto się w tym rozezna!


Czas jednak odpowiedzieć na najważniejsze pytania: kiedy i ile?
Cóż, to dobre, choć trudne pytania, zwłaszcza, że nie ode mnie to zależy...
Celownik w sprzedaży powinien być w okolicach listopada. Cóż znaczą 4 miesiące, wobec 4 lat czekania?
Cena? Hmm... To jeszcze bardziej skomplikowane pytanie. Jeśli dobrze szacuję, to cena nie przekroczy 1400 zł.

Pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość i wiatrówki. Testy prototypu wyszły rewelacyjnie, choć odbiega on od przyszłych egzemplarzy fabrycznych. Jak tylko pojawi się w sprzedaży, oczywiście poinformujemy o tym fakcie, jak też postaramy się by jak najszybciej pojawił się na Airguns.pl jego test.

No, a teraz czas na celownik z bocznym kołem... może jakaś przeróbka Zeissa?
...żartowałem...
...teraz zrobimy wiatrówkę...


portret użytkownika eclip2

Opad szczęki...

...Gratulacje!

Jestem pełen podziwu dla waszego samozaparcia, waszej ambicji i umiejętności :)

Mam nadzieję, iż celownik ten zrobi furorę na rynku.


...+BT3-9x40DOA600
Hatsan55(II)
Łucznik wz.70 1975

portret użytkownika Julius

Siatka...

Siatka w dechę....hmm nic nie kumam:)


Full Metal Jacket