Celownik optyczny AGS 3-9x40Czy tanie może być dobre?
Zaciekawiony nowym produktem, który pojawił się w angielskich sklepach postanowiłem zakupić celownik AGS 3-9x40 MilDot, który okazał się klonem celownika firmy Leapers. Przede wszystkim rzuca się w oczy wygląd jak celownika dla policyjnych snajperów. Gdyby nie calowy tubus i brak regulacji obiektywu można by pomyśleć, że to celownik dla pilnujących prawa strzelców wyborowych. Wątpliwości rozwiewa napis na pudełku "Air Gun Sport" i jest to celownik w każdym calu stworzony na wiatrówkę a dokładniej do strzelania FTH. Kategoria cenowa nie zapowiada jakiejś rewelacji, ale jest to całkiem udana propozycja. Przyjrzyjmy się bliżej.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny AGS 3-9x40 - opis


Konstrukcja

Mocna, jednoczęściowa, o dosyć dużej wadze 425 g - jest to dużo jak na celowniki w tym zakresie powiększeń i ma długość 31 cm. Według instrukcji celownik jest przeznaczony na wiatrówkę, i z tego co piszą wynika, że soczewki są specjalnie mocowane żeby zapewnić maksymalną trwałość przy odrzucie w dwóch kierunkach a nie tylko w jednym (jak w broni palnej). Trwałość z czasem oceni się po działaniu tego celownika na mocnej wiatrówce. Kilka paczek śrutu już przeżył na zwykłym montazu i wiatrówce spręzynowej Norica Marvic Gold o energii 17 J.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny AGS 3-9x40 - opis


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny AGS 3-9x40 - opis


Optyka

Bardzo jasny i wyraźny obraz, powiedziałbym że niespotykanie jak na celownik w takiej cenie. Całkiem dobre powłoki, z zewnątrz o zielonkawym połysku (jak Leupold czy Weaver) dają niesamowitą transmisję światła. Obiektyw jest zogniskowany fabrycznie na 32 m co daje przywoitą ostrość na typowym dla wiatrówkarza dystansie czyli 15-45 m. Całkowitą ostrość krzyża i celu można uzyskać:

  • na 10 m przy 5x powiększeniu,
  • na 15 m przy 7x powiększeniu,
  • na 25 m i powyżej przy 9x powiększeniu

Pod względem jasności i jakości obrazu zostawia celowniki proradzieckie Zenit, Bełomo, Vomz daleko w tyle a nawet produkcje amerykańskie jak Bushnell Banner i niższe serie, nie wspomnę o Tasco. Obiektyw 40 mm ma spore pole widzenia bo 13 m (przy powiększeniu 3x) na 100 m aż do 4.4m (przy powiększeniu 9x) na 100 m. Zakres powiększenia jest średni i użyteczny w typowym strzelaniu tarczowym czy także w strzelaniu do mniejszych obiektów na typowych dystansach. Źrenica wyjściowa wynosi 13.5 mm na najniższym powiększeniu i 4.5 mm na najwyższym co w połączeniu z deklarowaną 95% transmisją światła daje użyteczny obraz.

Krzyż

Nazywają go MilDot, ale nie jest on klasycznym jego przykładem. Różni się ilością dotów w siatce, normalny ma 4 w każdym kierunku i odmierza 1 miliradian, natomiast ten ma ich 6 i odmierza po 2 miliradiany. Krzyż jest ładnie wycięty, ma cienkie linie przechodzące w grube przy brzegach. Doty są w kształcie diamencików ale bardzo delikatnych, po prostu kształt w sam raz. Niestety odmierzanie co 2 miliradiany jest całkowicie poronionym pomysłem. Daje to na przykład 10 cm na 50 m a to stanowczo za dużo na branie poprawek. Użyteczność tej siatki w takim układzie jest bardzo niewielka, raczej przyda się przy strzelaniu na odległości rzędu 50-100 m. Na mniejsze odległości w moim przekonaniu bezużyteczna.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny AGS 3-9x40 - opis


Regulacja krzyża

Pokrętła typu pośredniego między "finger bar" i "target turret", klikające z regulacją 1/4 M.O.A. Wykonane są z brązu i są dosyć wygodne w obsłudze, nawet obsługiwane przez grube rękawice zimą. Niestety one są najgorszym elementem tego całego celownika. Wykonane sa dosyć niedbale i maja dziwną tendencję do kręcenia się raz z większym a raz z mniejszym oporem. W czasie kilku zerowań zauważyłem też tendencję, że regulacja w jednej płaszczyźnie nieznacznie przestawia drugą - na przykład przesuwanie w lewo nieznacznie podnosi punkt trafienia do góry. Jest jeszcze jeden dziwoląg, prawo-lewo chodzi jak trzeba, ale pokrętło góra-dół przesuwa punkt trafienia zupełnie odwrotnie jak byśmy się tego spodziewali ! Sprawdzałem kilka egzemplarzy i jest tak samo ! Poza tym chronione są przez zakrywki i jak jest napisane w instrukcji są zabezpieczone przed rozszczelnieniem celownika podwójnymi o-ringami. Wnętrze oczywiście wypełnione suchym azotem dla uniknięcia skraplania pary od środka na soczewkach. Regulacja jest nieprecyzyjna, czyli celownik jest użyteczny gdy wyzerujemy i nie dotykamy więcej pokręteł tylko strzelamy z poprawkami na krzyżu. Deklarowane przesunięcia 1/4 MOA to abstrakcja zupełnie nie odpowiadająca rzeczywistości.

Posumowaując można powiedzieć, że jakość optyki i zogniskowanie na dystans wiatrówkowy czynią go celownikiem wartym uwagi TYLKO dla strzelca HFT. Ewentualnie nadaje się do tarczy na 25 m. Na 10 m już się nie nadaje ze względu na znaczny błąd paralaksy a na 50 m ze względu na nieostry obraz . Cena w okolicy 70-100 funtów. W USA w okolicy 50$.

Dane celownika:

powiększenie 3-9x
średnica obiektywu 40 mm
pole widzenia 13 m - 4.4 m @ 100 m
odstęp od oka 11.4 cm - 7.9 cm
źrenica wyjściowa 13.5 mm - 4.5 mm
regulacja 1/4 MOA
długość 31 cm
waga 425.25 g
fabrycznie zogniskowanie 32 m
siatka
1dot = 2mradiany (9x)


Autor: Jarosław "Yaro" Matuszewski
Zdjęcia: autor