Celownik optyczny Burris Compact 2-7x26Małe jest piękne i drogie
Poszukując małego i mocnego celownika do rekreacyjnego strzelania postanowiłem się przyjrzeć bliżej celownikowi kompaktowemu firmy Burris 2-7x26. Wprawdzie jego przeznaczenie to broń palna myśliwska, i to tam gdzie trzeba założyć coś o wyjątkowo małych rozmiarach i niskim montowaniu nad lufą, ale na wiatrówce może stac się po pewnych przeróbkach całkiem użyteczny i służyć długie lata. Wygląd zadziwia małymi rozmiarami i sporą jak na ten rodzaj wagą. Wygląda tak:


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Burris Compact 2-7x26 - opis


Konstrukcja

Wyjątkowo mocna, jednoczęściowa o dosyć dużej wadze 312g; jest to dużo jak na celowniki w tym zakresie powiększeń i ma długość 24 cm. Soczewki sa przykręcone bardzo solidnie, kontrowane metalowymi pierścieniami i dopasowane metalowymi sprężystymi podkładkami, wszystko dokładnie spasowane. To po prostu mały czołg, który został zrobiony żeby służyć nawet nie lata ale wieki. Firma nie obawia się o uszkodzenie celownika do tego stopnia, że oferuje na niego dożywotnią gwarancję.

Optyka

Wyjątkowo jasny i kontrastowy obraz, bez żadnych podbarwień, kryształ ! Doskonałe powłoki, z zewnątrz o fioletowym połysku. Obiektyw jest zogniskowany fabrycznie na 91 metrów (100 jardów) co niestety odbija się niekorzystnie na krótkich dystansach (do 15m) brakiem ostrości na jego maksymalnych powiększeniach i błędem paralaksy. Na dystanse powyżej 25m jest bezproblemowo ale aż się prosi o przefokusowanie obiektywu na krótszy dystans. Pod względem jasności i jakości obrazu w moim odczuciu prezentuje się dużo lepiej niż Simmonsy czy nawet Weavery ale ciut gorzej jak Leupoldy z serii Vari-X III. Obiektyw 26 mm daje duzo więcej światła niż słabej jakości celowniki typu 8x50. Ma pole widzenia 11 m (przy powiększeniu 2x) na 100 m do 4.7 m (przy powiększeniu 7x) na 100 m. Zakres powiększenia jest średni i użyteczny w typowym strzelaniu tarczowym czy także w strzelaniu do mniejszych obiektów na typowych dystansach. Źrenica wyjściowa wynosi 10.4 mm na najniższym powiększeniu i 3.8 mm na najwyższym co powoduje jego przydatność nawet w warunkach słabego oświetlenia.

Krzyż

Typowy dupleks, producent nazywa go plex, na maksymalnym powiększeniu linia cienka siatki ma grubość odpowiadającą 0.32 M.O.A. a gruba 0.86 M.O.A. zaś na najmniejszym powiękzeniu odpowiednio 1 M.O.A. i 2.7 M.O.A.. Odstęp pomiędzy grubszymi liniami siatki wynosi 9.9 M.O.A. na maksymalnym powiększeniu i 30 M.O.A. na najmniejszym.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Burris Compact 2-7x26 - opis


Regulacja krzyża

Pokrętła niskie, typowo myśliwskie, pod monetę, ale z wystającym ząbkowanym pierścieniem umozliwiającym regulacje bez narzędzi. Regulacja 1/4 M.O.A. działa bardzo pewnie i średnio ciężko. Jedna z największych zalet tego celownika to precyzyjna regulacja, przesunięcie punktu celowania dokładnie odpowiada deklarowanemu. Rozregulowanie i powrót do poprzednich ustawień zapewnia idealne trafienie w ten sam punkt. Chronione są przez zakrywki. Wnętrze oczywiście wypełnione suchym azotem dla uniknięcia skraplania pary od środka na soczewkach.

Posumowując to wyjątkowo mały i mocny zarazem celownik, z precyzyjną regulacją i doskonałej jakości optyką. Jest może kilka dosłownie celowników tego rodzaju nieznacznie lepszych od niego. Po przestawieniu zogniskowania obiektywu staje się świetnym narzędziem do strzelania rekreacyjnego, FTH a także do strzelania tarczowego. Do kompletu jest dołączona niebieska ściera i mizerne zakrywki. Cena w USA w okolicy 250$.Dane celownika:

powiększenie 2-7x
średnica obiektywu 26 mm
pole widzenia 11 m - 4.7 m @ 100 m
odstęp od oka (2x)
9.5 cm - 12.7 cm
źrenica wyjściowa 10.4 mm - 3.8mm
regulacja 1/4 MOA
długość 24 cm
waga 312 g
fabrycznie zogniskowanie 91 m
siatka
dupleks


Autor: Jarosław "Yaro" Matuszewski
Zdjęcia: autor