Celownik optyczny Bushnell Elite 3200 10x40Opis "taktycznego" Bushnella
Szukając celownika, który spełniałby założenia nazwijmy to puszkowo-rekreacyjne, a wiec prosty, o stałym powiększeniu, jasny i niezbyt ciężki, znalazłem celownik Elite 3200 10x40 Mil-Dot produkowany przez firmę Bushnell. Jest to jedyny chyba celownik serii Elite o stałym powiększeniu, dodatkowo posiadający popularną ostatnio w kręgach wiatrówkarzy siatkę Mil-Dot.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Bushnell Elite 3200 10x40 - opis


W celowniku zastosowano soczewki wielokrotnie powlekane, łącznie z hydrofobową powłoką RAINGUARD - chwyt reklamowy czy nie, ale podobno taka też jest zastosowana. Do jakości obrazu nie można mieć zastrzeżeń. Obraz jest jasny i czysty, nie zauważyłem żadnych zniekształceń czy zażółceń, które często obserwowane są w tanich (tanich ?) celownikach, chociażby Norconia, niższe serie Bushnelli, itp. Pod względem jakości obrazu, czyli tego co widzimy, optykę można porównać do tej zastosowanej w celownikach Weavera, Burrisa czy Leupolda.

Celownik wykonany ze stopu aluminium z zewnętrzną czarną matową powłoką odporną na zarysowania. Ponieważ jest to model ze stałym powiększeniem, posiada mniejszą ilość soczewek, co wpływa na całkowitą ilość światła transmitowaną przez celownik a więc na jasność obrazu.

Siatka celownicza to klasyczny Mil-Dot, nic dodać nic ująć.

Duże pokrętła typu TARGET bez dodatkowych osłon pracują płynnie, bez żadnych luzów i kołysań na boki, z wyraźnie wyczuwalnym kliknięciem i pozwalają na regulację krzyża z podziałką 1/4 MOA. Naniesiona skala oraz kierunki regulacji pozwalają łatwo ustawić celownik. Po ustawieniu celownika wieżyczkę można odkręcić i ustawić w taki sposób aby skala była ustawiona na ZERO.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Bushnell Elite 3200 10x40 - opis


Pokrętła, jako że nie posiadają dodatkowych osłon, same muszą spełniać tą rolę chroniąc przed dostępem wilgoci i pyłu do wewnątrz. Pokrętła uszczelnione są za pomocą dwóch o-ringów gumowych, które skutecznie zabezpieczają przed dostępem niepożądanych czynników.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Bushnell Elite 3200 10x40 - opis


Podstawa wieżyczek została chyba dokręcona do tubusa lunety, a brzegi uszczelnione jakimś dość twardym tworzywem z wyglądu podobnym tylko do popularnego uszczelniacza silikonowego. Zostało to wykonane estetycznie i równo, natomiast jest to dziwne rozwiązanie mające chyba tylko na celu ograniczenie kosztów wykonania tubusa i podstawy jako całości. W każdym razie sprawia wrażenie mocnego i pewnego połaczenia.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Bushnell Elite 3200 10x40 - opis


Elementem do którego można się przyczepić jest pierścień z napisem BUSHNELL ELITE 3200, wykonany wg mnie w sposób nieprzemyślany. Na szczęście nic od niego nie zależy i jest niewidoczny po założeniu pokrywek Butler Creek.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Bushnell Elite 3200 10x40 - opis


Wykonanie napisów nie jest chyba mocną stroną Bushnella. Znaki na wieżyczkach oraz na pierścieniu dociskającym soczewki obiektywu również (wg mnie, ktoś może mieć inne zdanie i jemu mogą się podobać) nie wyglądają najlepiej. Grube litery, cyfry i kreski pomalowane na złoty kolor, to nie jest dobry wybór, Może są i czytelne, ale wyglądają troszkę odpustowo. Zdecydowanie preferuję wykonanie cienkie-białe.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Bushnell Elite 3200 10x40 - opis


Dane techniczne:
powiększenie/średnica obiektywu: 10x40
długość: 297 mm
waga: 439g
pole widzenie (m/100m): 3,7
odstęp od oka: 89 mm
zakres regulacji m/100m : 2,8 metra!!!

Mało kiedy zwracamy uwagę na ten ostatni parametr przy zakupie. Zwykle celowniki mają zakres regulacji 1 - 1.5 metra na odległości 100 metrów. Dziwimy się potem, że przy większych odległościach zaczyna brakować regulacji góra-dół, co przy wiatrówkach ma oczywiście znaczenie. Zakres regulacji 2.8 metra na odległości 100 metrów w połączeniu z montażem PRO-15 pozwoli bez problemu ustawić zero na odległości 50 metrów i więcej, co przy słabych (7.5 J) wiatrówkach i innych celownikach jest często niewykonywalne (nawet po podłożeniu kliszy pod tylną kołyskę).

W ustawieniu fabrycznym nie jest to celownik, który nadaje się do zastosowań wiatrówkowych - ostry obraz zaczyna się gdzieś od ok. 30 - 35 metrów do nieskończoności. W każdym razie obserwowane okna w bloku znajdującym się jakieś 300 -350 metrów (ustalone dotami) od mojego domu są wyraźne.

Aby lunetka nadawała się do zastosowań wiatrówkowych, czyli obraz był ostry w zakresie od 10 (13 metrów) do ok. 60 metrów trzeba obiektyw troszkę przesunąć od położenia fabrycznego. Można to zrobić samemu, ale lepiej oddać do specjalisty, który takim sprzętem zajmuje się na co dzień - koszt nieduży, a zostanie to zrobione fachowo i przy użyciu specjalnych narzędzi.

Po zogniskowaniu obiektywu na zakres interesujący większość strzelców wiatrowych, otrzymujemy, w dosyć niedużej cenie, celownik, który znakomicie nadaje się nie tylko do koszenia puszek, ale również do wykorzystania podczas zawodów HFT.


Autor: Artur Mikita
Zdjęcia: autor