Celownik optyczny Delta Optical Classic 3-9x40Tak wiele za tak niewiele!


Firma Delta Optical to znany już od kilku lat dostawca sprzętu optycznego różnych marek a także zamawiająca produkcję lornetek czy celowników optycznych u podwykonawców i rozprowadzająca je pod swoją marką. W roku 2006 firma zainteresowała się rynkiem celowników optycznych wyższej klasy. Skutkiem tego pojawiła się seria Titanium – sprzętu produkcji japońskiej. Celowniki te natychmiast zdobyły sobie uznanie strzelców przez najwyższy w swoich klasach cenowych stosunek jakości do ceny. Udało się to osiągnąć dzięki polityce bardzo niskiej marży i pomijania wszystkich pośredników. Myśliwi wysoko ocenili model 2.5-10x56 z podświetlaną siatką, jako tańszy a jakościowo lepszy od większości amerykańskich marek, a nawet od starszych modeli Meopty. Miłośnicy wiatrówek chętnie sięgają po model oparty na znanym V16 firmy Weaver, Titanium 4-16x42 z siatką MilDot lub Duplex.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Delta Optical Classic 3-9x40
Delta Optical Classic 3-9x40 - popularnie określana jako DOC


Większość strzelców pneumatycznych potrzebuje jednak celownika małego, kompaktowego, odpornego na odrzut karabinków sprężynowych i jednocześnie w cenie o połowę mniejszej jak "duża" Delta. Wychodząc naprzeciw temu zapotrzebowaniu Delta Optical zrobiła podobny krok jak w przypadku 4-16x42. Oparła konstrukcję swojego celownika na znanym i cenionym celowniku Bushnell Trophy 3-9x40 MilDot. W efekcie oferuje zbliżony celownik pod swoją nazwą i w znacznie niższej cenie, bo pozbawionej pośrednika który markował produkty swoją nazwą.

Delta Optical Classic 3-9x40 jest to bardzo zgrabny kompakt. Wykonany bardzo solidnie jak na swoja klasę, bardzo mocno wyróżnia się na plus w stosunku do chińskich produktów w podobnej cenie. Zupełnie inna jest klasa wykończenia, spasowania elementów czy pracy pokrętła zmiany powiększenia.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Delta Optical Classic 3-9x40
Widok od strony obiektywu


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Delta Optical Classic 3-9x40
Widok od strony okularu


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Delta Optical Classic 3-9x40
Obiektyw


Ocenę parametrów optycznych dokonałem na podstawie porównań z innymi modelami celowników: Nikon Monarch 6x42 i Nikko&Stirling Gold Crown 4-12x42 ustawiony na 6x. Takie porównanie stawia w nieco gorszym świetle opisywany celownik bo ma o 2 mm mniejszą średnicę obiektywu od pozostałych, co przekłada się na 10% mniejszą powierzchnię. Mimo tego jasność obrazu nieznacznie ustępowała Nikonowi ale wyraźnie przewyższała produkt chiński Nikko&Stirling. Porównanie tych trzech celowników dało zaskakująco małą różnicę w przejrzystości, kontraście, rozdzielczości i odwzorowaniu barw między Nikonem a Deltą Optical Classic, jednocześnie pokazało ogromną przepaść jaka je dzieli od Nikko Gold Crown. Nie zaobserwowałem wyraźnych zniekształceń obrazu, także przy samych brzegach, w odróżnieniu od Nikko&Stirling w którym można było zaobserwować większość typowych wad w elementach optycznych i brunatno-żółty, mętny obraz. Nowy celownik Delty oferuje bardzo przyzwoity obraz, ma lekko ciepły odcień, podobny jak celowniki IOR Bucuresti w większości serii. Szkło oczywiście już nie ma tej przejrzystości czy rozdzielczości, ale w IOR są one przecież wielokrotnie droższe. Podsumowując – Delta Optical Classic 3-9x40 wybija się ponad wszystkie inne w tej klasie cenowej.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Delta Optical Classic 3-9x40
Okular


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Delta Optical Classic 3-9x40
Wyraźnie zaznaczony jako +/- kierunek kręcenia pokrętłem do korekty wady wzroku


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Delta Optical Classic 3-9x40
Do korekty wady wzroku służy pokrętło na samym końcu okularu - prawie niewidoczne w bloku okularu


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Delta Optical Classic 3-9x40
Do regulacji powiększenia służy szeroki, wygodny pierścień. Posiada "wypustkę" która ułatwia tak kręcenie jak i szybką kontrolę ustawionego powiększenia


Obiektyw jest zogniskowany na 90 m. i nie ma regulacji, zostaje własnoręczne przestawienie na krótszy dystans. Bardzo dobrze rozwiązana jest korekta wady wzroku okularu, działa na zasadzie jak w europejskich markowych celownikach – ruchomy pierścień wystający z obudowy. Pierścień powiększenia pracuje średnio lekko, jest ponacinany dla pewniejszego chwytu i ma wystający element pozwalający na łatwiejsze i pewniejsze kręcenie.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Delta Optical Classic 3-9x40
Regulacja krzyża odbywa się za pomocą "wieżyczek" - niskich, ale jednak bardzo wygodnych do kręcenia, także w rękawiczkach


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Delta Optical Classic 3-9x40
Wieżyczki sa wyraźnie opisane - jeden klik to 1/4 MOA, narysowany tez jest kierunek regulacji R-L (prawo-lewo) oraz U-D (góra-dół)


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Delta Optical Classic 3-9x40
Wieżyczki są zasłonięte przez nakrętki - "kapturki"


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Delta Optical Classic 3-9x40
Wieżyczki są także precyzyjnie wyskalowane, pionowe kreski oznaczją jeden "klik", zaś cyfry ułatwiają powrót do pierwotnych ustawień


Siatka – klasyczny MilDot wyskalowany na maksymalnym powiększeniu – 9x. Rozmiary są dobrane tak, że linie nie są na tyle grube żeby przysłaniać cele, a jednocześnie są dobrze widoczne i pozwalają na precyzyjne celowanie. Regulacja to wygodne, niskie wieżyczki, do regulacji palcami bez żadnych narzędzi - a nie bardzo niewygodne maleńkie wypustki znane z Bushnella serii Trophy czy Legend. Pokrętła pracują ze średnim oporem i wyraźnie lepiej jak w Bushnellu serii Legend.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Delta Optical Classic 3-9x40
Krzyż MilDot - DOC występuje także w wersji z krzyżem Duplex


Czy jest jakiś podobny celownik w cenie poniżej 400 zł oferujący tak wiele? Obecnie można znaleźć tylko wyraźnie gorsze pod każdym względem chińskie produkty o wątpliwej jakości i nieprzewidywalnym działaniu. Firma oferuje też bardzo dobrą obsługę klienta i serwis gwarancyjny. Jeśli się zdarzy jakiś defekt (co może pojawić się nawet w najdoskonalszych celownikach europejskiej klasy) to sprzęt jest wymieniany na nowy od ręki. Z takim podejściem do rynku, traktowania kupujących, stosunkiem jakości do ceny można śmiało powiedzieć, że jest to kolejny hit z Delta Optical.

Dane techniczne:
- powiększenie: 3x-9x
- pole widzenia na 100 m: 14 m (3x)– 5 m (9x)
- źrenica wyjściowa: 13.3 mm (3x) - 4.4 mm (9x)
- odstęp od oka: 86 mm
- tubus: 1" (25.4 mm), czarny matowy
- regulacja: 1 klik - 1/4 MOA
- waga: 370 g
- siatka celownicza: MilDot, Duplex (Multi-X)


Autor: Jarosław "Yaro" Matuszewski
Zdjęcia: Tomasz "Cypis" Gębala


Więcej, więcej.

O! Proszę! I to ja rozumiem. Wreszcie ukazał się jakiś test, który mogą przeczytać wszyscy, nawet ci nie zarejestrowani czytelnicy.Moim zdaniem trochę to dziwne, że aby zostać członkiem ferajny trzeba pisać, udzielać się, komentować. Przecież nie zdobywa się doświadczenia od razu. Ja np. nie mam pojęcia o czym napisać test. O moim liderze 44? O lunecie 4x15? To właśnie dla nowych powinny być dostępne wszystkie testy, aby się po prostu wtajemniczać w temacie, a tych tu trochę jest.Pomyślcie, ja bym np. chciał, aby moje ewentualne wypociny przeczytało więcej niż garstka ludzi, a ta by się zwiększyła na pewno parokrotnie.Koszty na nowy serwer na pewno są wysokie. Proponował bym wprowadzenie dla nowych czytelników np. jednorazowy abonament. Wtedy można by było wstąpić do ferajny przez właśnie udzielanie się i dzielenie doświadczeniem lub wpłatą określonej kwoty. Wygodnie było by taką opłatę pobrać smsem typu premium.Ale to tylko takie moje przemyślenia. Władza i tak zrobi jak będzie najsłuszniej. Pozdrawiam.


portret użytkownika eclip2

Re: więcej więciej :)

Moim zdaniem trochę to dziwne, że aby zostać członkiem ferajny trzeba pisać, udzielać się, komentować.

Dla mnie także to wydawało się niesprawiedliwe na początku. Ale potem, kiedy zostało mi to wytłumaczone to ciesze się, że tak jest :)

Jest prosta zasada: musisz coś dac, żeby coś otrzymać :) To jest sprawiedliwe.

 

O moim liderze 44? O lunecie 4x15?

Z chęcią przeczytałbym test/ recenzję lidera 44 - serio :) Im więcej opisów, tym lepiej. A że nie ma jeszcze na Airguns.pl opisu lidera 44 i lunetki 4x15, więc jest w tym sens :)


Pomyślcie, ja bym np. chciał, aby moje ewentualne wypociny przeczytało więcej niż garstka ludzi, a ta by się zwiększyła na pewno parokrotnie.

Ależ przeczyta więciej niż tylko Ferajna - cały "myk" jest w tym, że dopiero po pewnym czasie. Członkowie Ferajny mają przywilej czytać artukuły jako pierwsi. Po kilku miesiącach zarejestrowani, a znów po kilku miesiącach wszyscy.

 

lub wpłatą określonej kwoty. Wygodnie było by taką opłatę pobrać smsem typu premium.

Wiesz co by się działo? Ho Ho.... Całe Airguns, OZ i Ferajna zostały by zrównane z ziemią przez niektóre osoby na Iwebie. Nie będę się w to wgłębiał (wolę się nie narażać, bo konflikt nie mnie dotyczy), ale to wysoce prawdopodobne, że tak by się stalo.

 

Po prostu podziel się Swoimi przemyśleniami na tematy strzelectwa, opisz wiatrówkę/celownik/akcesoria itp.


...+BT3-9x40DOA600
Hatsan55(II)
Łucznik wz.70 1975

Może masz rację, mógłbym

Może masz rację, mógłbym opisać lidera 44, lecz będzie to test nie obiektywny, bo jak na razie posiadam tylko jego. Na razie nie porobię nawet zdjęć, bo oddałem sprzęt na gwarancję i nie wiem czy tak na prawdę do mnie wróci.Gdy kupię któregoś z HW to wtedy jest już o czym pisać. Chociaż wiem, może opiszę mój pokrowiec za bagatela 39zł z militari. ;-)


portret użytkownika eclip2

I to rozumiem :)

Właśnie zastanawiam się nad kupcem pokrowca na HW :-D

Nie stać mnie na Dronga, a Twoj opis mógłby mi rzucić światło na pewne sprawy :-)


...+BT3-9x40DOA600
Hatsan55(II)
Łucznik wz.70 1975

portret użytkownika Konr4DiX

Eclip jesli chcesz kupic

Eclip jesli chcesz kupic kocyk dla swojej to polecam Ci z Dronga, ale jak napisales nie masz kasy.. mysle ze 89 ZL + przesyłka to nie duzo jak na Takie OOOO :) Polecam

http://www.airguns.pl/akcesoria-sztywny-pokrowiec-drong

Ja juz kupiłem i jestem napraaawde zadowolony :) Pozdrawiam

 

 

"Pokorny" Pracownik Sprzedający Jadalną Tekturę..

 

 


Pokorny Ancymon..

portret użytkownika eclip2

Dzięki za radę....

...ale już kupiłem pokrowiec "no name" na allego


...+BT3-9x40DOA600
Hatsan55(II)
Łucznik wz.70 1975

POTWIERDZAM

Bardzo dobry opis mam taką lunetke na Hatsanie 135 jestem zadowolony z jej parametrów i jakości wykonania. Szczerze polecam zainteresowanym nie drogim sprzętem a dobrej jakości.


portret użytkownika devil75

delta

Opisywana powyżej luneta na pewno zasługuje na zainteresowanie jakość/cena naprawdę bez konkurencji ale ma tez swoje wady i na pewno nie jest celownikiem tzw. docelowym min. wady

-zbyt grubaśny krzyż mil-dot luneta kupiona miesiąc temu posadzona na aa s510sl -tak grubej siatki jeszcze nie widziałem trudno się celuje na większe odległości do małych celów bo je środek po prostu przysłania. [ktoś napisał ze burris timberline 4,5-14-32 ma gruby krzyż w porównaniu do tego to jak słoń do baletnicy]

-paralaksa fabrycznie ustawiona jest na odległość nieosiągalna dla wiatrówek nie można bez przefokusowania powiększyć na np 9 i mieć czysty obraz na 15 m musimy ustawić na razy 3 dopiero przy 30 m można wykorzystać pełny zakres powiększenia . [przefokusowanie nie jest skomplikowane nawet producent wykonuje to bezpłatnie]

-w sklepie cekaus spotkałem się z opisem ze cyt.''Jest to najlepszy wybór wśród celowników w cenie 250-700 zł.''polemizował bym na ten temat zwłaszcza w górnym pułapie cenowym za 700 można kupić na prawdę niezłe szkiełko gdzie doc. wypadnie naprawdę blado [be 3200,nikko platinium a nawet mniejsze diamond,weaver,itp ]

-fakt w tej cenie jest bez konkurencji i tyle

-plusy bardzo starannie wykonana zaskoczyło mnie to ze jest bardzo jasna i obraz jest naprawdę wyraźny producent wysyła kurierem free nawet za pobraniem wystarczy zadzwonić

-podsumowując dla mnie ma tylko 2 wady gruby krzyż i zakres powiekszen/odleglosc [przefokusowanie załatwia sprawę]ale nie można mieć wszystkiego za 330 zł generalnie godne polecenia szkiełko.


FX RANCHERO +BURRIS TIMBERLINE 4,5-14x32 AO BP[B SQARE][B C]+ WEIHRAUCH SILENCER

Niestety stwierdzenie o

Niestety stwierdzenie o wymianie DOCa na nowy w przypadku problemów to już niekatualne (co nie znaczy, że nie możliwe).

W moim DOCu (kupionym z drugiej ręki, ale jeszcze na gwarancji), urwało się ramię krzyża. Krzyż został naprawiony (bez wymiany lunety). Po miesiącu okazało się, że serwisant nie dokręcił jakiejś śrubki, która poluzowała się i w konsekwencji powtórnie został zmasakrowany krzyż. Znów naprawa bez wymiany.

:(.

- a co do grubości krzyża, to może niech kolega spróbuje pokrecić pierścieniem korekty wzroku - u mnie pomogło. Krzyz uważam, za fajny - na pewno cieńszy niz w leapersach.