Celownik optyczny Leupold Vari X-III 4.5-14x40 Tactical


Po kilkuletnim testowaniu tego celownika można śmiało powiedzieć że jest to jeden z niewielu celowników o prawdziwie perfekcyjnym zestawieniu parametrów. Zaprojektowany przede wszystkim dla myśliwych, którzy polują w dzień w szerokim zakresie dystansów - od krótkich w lesie aż po setki metrów w otwartym terenie. Osiągi celownika okazały się tak dobre, że doczekał się wersji taktycznej, przeznaczonej dla policyjnych strzelców wyborowych. Zainteresowali mnie tym celownikiem dwaj strzelcy z USA, którzy zajmują się na codzień odstrzałem szkodników. Moje zastosowanie to strzelanie rekreacyjne i jak się okazało po zakupie był to prawdziwy strzał w dziesiątkę.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Leupold Vari X-III 4.5-14x40 Tactical - opis
Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Leupold Vari X-III 4.5-14x40 Tactical - opis


Mocna, jednoczęściowa ale jednocześnie bardzo lekka. Zwykle mniejsza waga nie idzie w parze z trwałością, tu jest jednak kostrukcja wyjątkowo odporna mechanicznie - wytrzymała kilka lat solidnych kopnięć przez różne wiatrówki, jej przebieg to kilkanaście tysięcy strzałów a nadal obraz jest taki jak na początku a nastawy przesuwają punkt celowania dokładnie i powtarzalnie. Celownik jest chroniony oczywiście dożywotnią i w pełni respektowaną gwarancją bez potrzeby przedstawiania dowodu zakupu i nie tylko dla pierwszego posiadacza (jak to robi np Nikko&Stirling). Uwagę zwracają małe rozmiary celownika, jest krótki i dzięki obiektywowi o średnicy 40mm można go założyć nisko nad lufą i na każdej broni nie zmieni on poręczności, a w znaczącym stopniu gabarytów i wagi całego zestawu. Jego wymiary i waga dla tego zakresu powiększenia sa po prostu perfekcyjne.

Optyka


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Leupold Vari X-III 4.5-14x40 Tactical - opis


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Leupold Vari X-III 4.5-14x40 Tactical - opis


Obraz jest średnio jasny ze względu na 40 mm obiektyw i w dokładnym porównaniu z podobnym celownikiem Weaverem V16 był nieznacznie ciemniejszy. Kontrast i rozdzielczość optyczna za to mocno przewyższa celowniki Bushnella serii Elite 3200 i niższych, Weavery serii Classic czy Simmonsy. Kolor jest naturalny. Powłoki Multicoat 4 pomagają mocno w uzyskaniu obrazu tej jakości, co bardzo mocno wpływa na precyzję strzałów. Wielu strzelców osiąga lepsze rezultaty używając celowników nieznacznie ciemniejszych ale o lepszej rozdzielczości. Obiektyw jest regulowany pierścieniem i przy maksymalnym powiększeniu jego zakres zaczyna się od około 20m do nieskończoności. Po zmniejszeniu powiększenia do około 8x można strzelać nawet na 10m. Celownik ma ciekawe rozwiązanie konstrukcyjne - obraca się sam pierścień regulacji a nie cała część tubusa z obiektywem dzięki czemu można wygodnie korzystać z zakrywek Butler Creek flip-open. Ma raczej niewielkie pole widzenia - 7 m (przy powiększeniu 4.5x) na 100 m do 2.5 m (przy powiększeniu 14x) na 100 m. Zakres powiększenia jest użyteczny dla wiatrówki w typowym strzelaniu tarczowym czy także w strzelaniu do małych obiektów na dystansach od 10 do 100 m. Dla myśliwego jest użyteczny nawet do 1 km z wyjątkiem polowania w nocy, do czego celownik nie jest przystosowany.

Krzyż


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Leupold Vari X-III 4.5-14x40 Tactical - opis


Mil-Dot, ale z bardzo cienkimi liniami w środku i bardzo grubymi na zewnątrz. Dzięki temu umozliwia wyjątkowo precyzyjne strzelanie i nie ma problemu z przysłanianiem nawet najdrobniejszych celów. Grube linie pomagają zlokalizować centralną częśćkrzyża w warunkach słabego oświetlenia. Jest to najlepiej wykonany Mil-Dot 1 generacji jaki dane mi było zobaczyć. Wykonany jest z brązowego stopu o dużej odporności na wstrząsy. Siatka odmierza pełne miliradiany przy powiększeniu 14x i jest umieszczona w 2 planie optycznym. Powoduje to zależność wskazań od powiększenia i przy 7x odmierza po 2 miliradiany. Modele z siatką dupleks mają wbudowany system do prostego mierzenia odległości. Wystarczy wziąść na cel np sylwetkę jelenia i pierścieniem do regulacji powiększenia kręcimy aż tułów znajdzie się dokładnie pomiędzy końcem grubej linii siatki od dołu a centrum krzyża i odczytujemy liczbę. Pozwala to na bardzo szybki pomiar od 200 do 600 jardów.

Regulacja krzyża


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Leupold Vari X-III 4.5-14x40 Tactical - opis


Pokrętła to wysokie wieżyczki typu target działające wyjątkowo pewnie i precyzyjnie. Regulacja 1/4 M.O.A. chodzi dosyć ciężko i odmierzają zadeklarowaną wartość co nie juest często spotykane w celownikach nawet w tej kategorii cenowej. Rozregulowanie i powrót do poprzednich ustawień zapewnia idealne trafienie w ten sam punkt. Chronione są przez zakrywki. Zakres regulacji 67 MOA pozwala na użytkowanie na zwykłym montażu i przy energii śrutu powyżej 10J nawet do 50 m. Zastosowanie montażu ze skosem lub regulowanego daje pełną użyteczność do 100 m i więcej. Pokrętła mają możliwość wyzerowania przez odkręcenie 3 śrub imbusowych (klucz jest w komplecie z celownikiem)

Podsumowując to wyjątkowy celownik, ze średnim zakresem powiększenia, lekki, krótki, odporny na wstrząsy, z precyzyjną regulacją i doskonałej jakości optyką. Jest wręcz doskonały do strzelania rekreacyjnego, FTH a także do strzelania tarczowego. Do kompletu jest dołączona zielona ściereczka, instrukcja do Mil-Dota, klucz imbusowy do pokręteł, instrukcja obsługi. Cena w USA w okolicy 300$ za wersję podstawową (siatka dupleks, pokrętła niskie) aż po 600$ za wersję opisywaną - taktyczną z mil-dotem. W chwili obecnej seria Vari X-III została zastąpiona nowszą VX-III.
To naprawdę niespotykane żeby o jakimś celowniku powiedzieć, że jest perfekcyjny. Ten naprawdę taki jest. Jego wadą może być tylko cienki tubus, który można wgnieść nieostrożnym i mocnym przykręceniem montażu. Grubszy tubus spowodowałby jednak gwałtowny wzrost wagi celownika a co za tym idzie utratę kompaktowości.

Dane celownika:


powiększenie 4.9x - 14.3x
średnica obiektywu 40 mm
pole widzenia 6.9 m - 2.5m @ 100m
odstęp od oka (4.5x - 14x)
12.7 cm - 9.4 cm
źrenica wyjściowa 8.2 mm - 2.8 mm
regulacja 1/4 MOA
zakres regulacji w pionie

67 MOA
zakres regulacji w poziomie 67 MOA długość 31.75 cm waga 425 g średnica tubusa
2.54 cm
regulacja obiektywu
20 m - nieskończoność
siatka
Mil-Dot


Autor: Jarosław "Yaro" Matuszewski
Zdjęcia: autor