Celownik optyczny Leupold Vari-X III 6.5-20x40 EFR Target


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Leupold Vari-X III 6.5-20x40 EFR Target - opis


Wśród całej gamy celowników produkowanych w fabryce Leupold&Stevens wśród strzelców wiatrówkowych na świecie dużą popularnością cieszy się model 6.5-20x40 EFR. Celownik ten zakupiłem na początku 2003 po przeanalizowaniu oferty technicznej i cenowej wielu innych producentów. Do momentu otrzymania przesyłki nie byłem przekonany, co do słuszności tego zakupu, jednak w kilka chwil po wyjęciu go z pudełka zmieniłem zdanie.
Konstrukcja

Charakterystyczna dla serii Vari-X III konstrukcja, wykonana niezwykle starannie, z dbałością o każdy szczegół. Solidny jednoczęściowy tubus ze stopu aluminium 6061-T6 zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną i stosunkowo niewielka wagę (ok. 0.5 kg) jak dla celowników o zakresie powiększeń do 20x. Pomimo przeznaczenia tego celownika do wiatrówki, producent bez żadnych kompromisów, w przeciwieństwie do innych, zastosował te same rozwiązania jak przy innych swoich celownikach tej serii. Całość pokryta zewnętrzną matową powłoką nadaje mu wygląd celownika taktycznego. Pomimo że został on stworzony do precyzyjnego strzelania z broni pneumatycznej i bocznego zapłonu, celownik wykorzystywany jest również do strzelania z broni centralnego zapłonu. Producent przekonany o wytrzymałości tego celownik udziela na niego dożywotniej gwarancji.

Optyka

Standardowa optyka stosowana w serii Vari-X III, szkła wielowarstwowo pokrywane powłokami Multicoat 4 zapewniają obraz o bardzo dobrych parametrach. Obiektyw o średnicy 40 mm wyposażony jest w pierścień, którego nastawy zaczynają się od 10 metrów. Umożliwia to wykorzystanie maksymalnego powiększenia już na tak małym dystansie z zachowaniem ostrego obrazu i krzyża.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Leupold Vari-X III 6.5-20x40 EFR Target - opis


Ciekawostką jest to że pierścień regulacyjny wykonuje ok. 2 obrotów na całą regulację. Zakres od 10 to 50 metrów to ponad jeden obrót pierścieniem, co umożliwia dosyć dokładne oszacowanie odległości od celu. Jest to niewątpliwie rzadki przypadek, w większości celowników pierścień regulujący pozwala na wykonanie maks. 3/4 obrotu, co skutecznie uniemożliwia dosyć dokładne ustawienie odległości.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Leupold Vari-X III 6.5-20x40 EFR Target - opis


Wyboru powiększenia w zakresie od 6.5 do 20x dokonujemy pracującym płynnie i z wyczuwalnym oporem pierścieniem umieszczonym bezpośrednio za okularem. Regulowany okular pozwalający na korekcje wad wzroku, kontrowany jest za pomocą pierścienia. Jest to rozwiązanie znane z innych celowników tej serii.

Krzyż

Klasyczny duplex, ale w wersji cienkiej tzw. Fine Duplex. Jego grubość wynosi od 0.2 przy powiększeniu x20 do 0.6 MOA przy powiększeniu 6.5x. Jest na tyle cienki, że umożliwia namierzanie bardzo małych celów. Przykładowo szerokość zakrywana przez krzyż na odległości 100 metrów na maksymalnym powiększeniu wynosi niecałe 6 mm, co oznacza, ze krzyż nie będzie zasłaniał łusek od kbksu.

Regulacja krzyża

Regulacji krzyża dokonuje się wysokimi pokrętłami typu TARGET o właściwościach znanych z innych modeli celowników Leupolda. Pokrętła pozwalają na precyzyjna i powtarzalną regulację krzyża po 15 MOA na obrót, ze skokiem co 1/4 MOA w zakresie 44 MOA. Nie jest imponująca wartość, ale wystarczająca do ustawienia zera na odległości do 50 metrów dla wiatrówek o energii początkowej 17J. Po zastosowaniu montażu z kompensacją opadu lub regulowanego zyskujemy dodatkowy zakres regulacji. Jednak dla normalnych zastosowań jest to wartość wystarczająca. Oprócz standardowych pokręteł do kompletu dołączono dodatkowy zestaw pokręteł.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Leupold Vari-X III 6.5-20x40 EFR Target - opis


Są to wysokie stożkowe wieżyczki, które w każdym momencie można założyć w miejsce standardowych walcowych. Pozwalają na pewniejszą i szybszą regulacje krzyża.

Podsumowanie


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Leupold Vari-X III 6.5-20x40 EFR Target - opis


Swoja wytrzymałością i pozostałymi parametrami spełnia wszystkie wymagania jakie stawiane są celownikom przeznaczonym dla wiatrówek. Duży i uniwersalny zakres powiększeń, wysoka wytrzymałość mechaniczna, precyzja nastaw, nieduża waga oraz bardzo dobra optyka przy jeszcze niezbyt wygórowanej cenie, która w USA wynosi ok. 600$ czynią z niego wprost idealny celownik do wiatrówek - lepszy byłby jedynie po wymianie krzyża na Mil-Dot 2 generacji w Premier Reticles. Natomiast śmiało można powiedzieć że jest to niewątpliwie najlepszy seryjnie produkowany celownik optyczny z przeznaczeniem na wiatrówki (na wszystkie wiatrówki, łącznie z tymi najmocniejszymi sprężynowymi) na świecie. W chwili obecnej zaprzestano produkcji serii Vari-X III i celownik jest produkowany jako nowsza seria VX-III.
W zasadzie nie ma wad, jedyną rzeczą do której można mieć zastrzeżenia to zakres regulacji wynoszący 44MOA (122cm/100m), ale przy dostępności specjalnych montaży nie stanowi to większego problemu.

Podstawowe dane techniczne

Powiększenie 6.5 (6.5x)
19.2 (20x)
Długość (mm): 360
Średnica
tubusa (mm):
25.4
Waga (g): 495
Odstęp oka od
okularu (mm):
127 (6.5x)
93 (20x)
Średnica
obiektywu (mm):
40
Regulacja@ 100
m (cm):
122
Pole widzenia
@ 100 m (m):
4.73 (6.5x)
1.83 (20x)


Autor: Artur Mikita
Zdjęcia: autor