Celownik optyczny Nikko&Stirling Gold Crown 2-7x32 AirKing
Ten celownik nabyłem jako podręczny lekki uniwersalny celownik rekreacyjno-HFT.
Koszt celownika wraz z montażem to 320 zł.
Wg. producenta seria Air King jest dedykowana na silne wiatrówki i jest bardzo solidnie wykonana.
Po długim oczekiwaniu - już prawie zapomniałem, że go zamówiłem - dotarła do mnie przesyłka z tym celownikiem.
Po rozpakowaniu paczki moim oczom ukazało się gustowne pudełko (swoja drogą ładniejsze niż przy Simaluxie). W pudełku był celownik owinięty w żółtą flanelową ściereczkę z zamocowanym już montażem jednoczęściowym o odpowiedniej dla tego celownika wysokości. Oprócz celownika w pudełku był imbus do przykręcenia montażu (niestety tylko jeden - nie było imbusa do odkręcania lunety od montażu). Celownik został wyposażony w otwierane zakrywki w stylu flip-open.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Nikko&Stirling Gold Crown 2-7x32 AirKing - opis


Zakrywki - są naprawdę fajne - zwłaszcza, że dołączane z celownikiem - nie muszę mówić o ile lepsze od tych na gumce - no oczywiście Butler Creek to nie jest.

Montaż - jednoczęściowy mocowany na trzy śruby do szyny, obejmy mocowane na cztery śruby każda - niewysoki, bo lunetka też nie jest olbrzymem.
Niestety po zamocowaniu na wiatrówce, która ma wyfrezowaną szynę nie można założyć zakrywki obiektywu. Brakuje ok. milimetra luzu (sam obiektyw odstaje ok. 2 mm i daje się swobodnie obracać pierścieniem - AO.
W przypadku szyny nie frezowanej - wszystko jest w idealnym porządku.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Nikko&Stirling Gold Crown 2-7x32 AirKing - opis


Celownik - no optycznie i obracając w łapkach nie mam się do czego przyczepić - jest bardzo ładny.

Wieżyczki - zakrywane nakrętkami - jednak wykonane w stylu "małe FT". Pracują bardzo ładnie - klik jest wyraźny - obracają się płynnie i równo bez żadnych nagłych przeskoków czy zacięć - maja bardzo duży zakres regulacji (60 klików na obrót razy niecałe 6 obrotów (ok. 350 klików) 1/4"/klik).

Pokrętło AO - umieszczone na obiektywie - wyskalowane w metrach - skala oczywiście nie odpowiada rzeczywistości, ale celownik ostrzy poprawnie na powiększeniach 2-3x już od 3 metrów a na powiększeniu 7x ok. 5-6 metrów - pokrętło chodzi w sam raz nie za ciężko i nie za luźno.

Pokrętło Zoom'u - obraca się płynnie z lekkim oporem, który mógł by być ciut lżejszy.

Regulacja ostrości okularu - jest a owszem - nie tak wygodna jak w Simaluxie lecz spełnia zadanie jeśli się ustawi ja pod konkretnego strzelca - działa na zasadzie wykręcania okularu i kontrowania go specjalnym pierścieniem.

Krzyż - standardowy 30/30 - nie za cienki - ale też nie za gruby - da się spokojnie celować na 50 m w pinezkę.

Obraz - jest bardzo, ale to bardzo ładny i jasny bez przebarwień czy zniekształceń - praktycznie AO można wyregulować sprawdzając tylko zanik błędu paralaksy ponieważ ostrość jest praktycznie zawsze bardzo dobra.

Pora na test celownika - w miarę swoich umiejętności postanowiłem idąc śladem kolegów zrobić test regulacji celownika - czyli przegonienie krzyża po kwadraciku, oraz skokowo po krzyżu, z odległości 10 m od tarczy. Pozycja siedząca przy stole, z podpórką na kuferku i kocu. WIatrówka - CZ-200S.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Nikko&Stirling Gold Crown 2-7x32 AirKing - opis


Pierwszy skan - regulacja co 15 klików w każdą stronę po 3 razy i powrót o 45 klików do punktu wyjściowego w centralny punkt weszło 5 śrucin w pozostałe po jednej.
Ewidentnie w ramieniu dolnym drugi strzał ja skopałem a nie lunetka..

Drugi skan - regulacja w kwadracie - jakość może nie jest stu procentowa ale mogłem ciut krzywo zamocować tarczę (nie miałem poziomicy) oraz niestety lubię przekantowywać karabinek - co widzę strzelając na doty - ale naprawdę się starałem - oddawałem po dwa strzały na każdym ustawieniu.
Przy regulacji w dół walnąłem się w liczeniu klików i policzyłem 30 zamiast 40.

Istotnych czy zauważalnych zmian punktu celowania podczas regulacji zoom'em nie stwierdziłem.

Podsumowując czysto subiektywne wrażenia...
Celownik jest bardzo udany dobrze wykonany pod względem estetycznym i technicznym - osobiście nie mam się do czego konkretnie przyczepić. Jeżeli jeszcze okaże się że - tak jak pisze producent - celowniki serii Air King będą się dobrze trzymały nawet na silnych sprężynach to jest naprawdę wart polecenia. Zwłaszcza biorąc pod uwagę niewielka cenę i wyposażenie dodatkowe - czyli zakrywki i montaż.


Autor: Andrzej "Ah" Herzog
Zdjęcia: autor


portret użytkownika Julius

2-7x32 AirKing

Przeczytałem,zakupiłem,nie żałuję opis dość rzetelny JULIUS C.


Full Metal Jacket