Celownik optyczny Simmons 44Mag 6.5-20x44


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Simmons 44Mag 6.5-20x44 - opis
Po Simmonsie ProHunter 6x40 to druga w mojej kolekcji luneta.
Na początek parę danych:
- waga rzeczywista: 560 g - na stronie firmowej widnieje 455 g, czyli dostała mi się jakaś wersja FAT
- długość: 36 cm
- pokrętła: Target Turret
- krzyż: Mil-Dot
- zakres regulacji krzyża: 60 MOA


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Simmons 44Mag 6.5-20x44 - opis


Ponieważ średnica zewnętrzna obiektywu jest dość spora - 59 mm, luneta wymaga wysokiego montażu. Szkła posiadają powłoki niebieskawe, obraz jest naturalny bez większym przebarwień, w porównaniu z ProHunter można dostrzec jednak leciutką przewagę składowej magenty. Jest to ledwie dostrzegalne, trochę bardziej widoczne w oświetleniu sztucznym. Regulacja AO chodzi dość ciężkawo, ciekawe czy się "wyrobi".


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Simmons 44Mag 6.5-20x44 - opis


Podziałka odległości jest dość mało precyzyjna, zawiera kilka głównych punktów: 30FT, 50FT, 25YDS, 50, 75, 100, 200, 300, i nieskończoność. Odległość między znacznikami w najbardziej interesującym obszarze od 25YDS do 50 (23-45 m) wynosi 23 mm, tak więc pomiar odległości nie jest zbyt dokładny. Na jeden metr przypada 1 mm podziałki, w praktyce da się zmierzyć z dokładnością 2 m. W zakresie 50-75 YDS (45-68 m) jest jeszcze gorzej ponieważ na skali odpowiada to 7 mm, czyli 1 mm odpowiada 3 metrom. Soczewka obiektywu umieszczona jest dość głęboko w obudowie (34 mm). Posiadam do niej osłonę przeciwsłonecznę ale sprawdziłem praktycznie pod różnym kątem w stosunku do słońca, że nie będzie ona konieczna.
Pokrętła regulacji krzyża posiadają wyraźny klik tak jak w ProHunter. Linie krzyża środkowego, jak dla mnie, mogłyby być jeszcze cieńsze. Pokrętło regulacji powiększenia chodzi bez zarzutu, żadnych luzów. Na zdjęciu poniżej widać wielkość celu dla różnych powiększeń. Dla porównania dodałem obraz z ProHunter w którym obiektych jest szerokokątny. Daje on w efekcie pole obrazu o 40% większe niż w 44Mag i przez to obraz jest dużo przyjemniejszy.


Wiatrówki to nasze hobby, celownik optyczny Simmons 44Mag 6.5-20x44 - opis


Minimalna odległość ostrzenia zaczyna się od 8 metrów dla powiększenia 6.5 i wzrasta do 9 m dla x20. To dobry wynik ale należy zaznaczyć, że głębia ostrości nie jest duża. Jest to zaletą przy pomiarze ostrości ale wadą jeżeli chcielibyśmy użyć 44Mag do FTH. Do tego typu sportu się nie nadaje, ponieważ nie da się jej ustawić tak aby uzyskać głębię ostrości w zakresie od 10 do 50 metrów nawet dla najmniejszego powiększenia.

Okular 44Mag posiada pierścień regulacji ostrości i jak zauważyłem przydaje się nie tylko dla osób z wadą wzroku, dzięki niemu można dobrze wyregulować punkt ostrości między obrazem a krzyżem dla bliższych odległości.

Podsumowując do rekreacji i FTH bardziej przypadł mi do gustu ProHunter 6x40 ze względu na duży obraz, małą wagę oraz dużą głębię ostrości, praktycznie od 16 m do nieskończoności, choć byłoby lepiej gdyby ostrzył od 10 m.

44Mag jest wstępem do sportu FT (Mil-Dot, spory zakres powiększenia) ale trochę mu jeszcze brakuje, za mało dokładny pomiar w zakresie 45-50 metrów. Do rekreacji oczywiście też można używać ale po co skoro są celowniki lżejsze.


Autor: Marek Rostkowski
Zdjęcia: autor