Wiatrówka PCP napełniona tlenem

Nagroda Darwina jednak się nie należy


Jak donoszą Anglicy, były dwa wypadki z eksplodującymi wiatrówkami. Jedna dobrze znanego europejskiego wytwórcy, druga klona wiatrówki brytyjskiej (BMK-50). Żadna z eksplozji nie była zawiniona przez wiatrówkę, obie zostały napełnione TLENEM.

Ostatnia z eksplozji wysłała winowajcę na intensywną terapię, skutek pierwszej to mocno poparzone dłonie. Explozja miała miejsce w trakcie oddawania strzału. Mogło być gorzej, gdyż butla z tlenem mogła wybuchnąć podczas napełniania wiatrówki.

Jedyną przyczyną dzięki której strzelec wyszedł z życiem z opresji był fakt, że zawór który eksplodował został wykonany z aluminium, a nie z mosiądzu lub stali, jako że aluminium stopiło się i i gorące przepaliło przez 3 mm ścianki stalowego cylindra. Skierowało to impet eksplozji w bok a nie w stronę użytkownika.

O kolejnym takim przypadku informują Amerykanie, tym razem był to Career.

Bezpośrednią przyczyną eksplozji jest obecność olejów i smarów , które w obecności tlenu gwałtownie się spalają (utleniają). W dodatku tlen pod wysokim ciśnieniem powoduje powstanie temperatur mogących stopić nawet stal.

Przypominamy więc że absolutnie i pod żadnym pozorem nie wolno napełniać wiatrówki PCP tlenem. Mało tego - nie wolno napełniać żadnym gazem technicznym, żadnymi wynalazkami. Wiatrówki PCP przystosowane są do wykorzystywania sprężonego powietrza.
Przy tej okazji przypominamy też że napełnianie wiatrówek PCP ciśnieniem większym od zalecanego dla tego egzemplarza może zaowocować równie tragicznie. Przeładowanie jest nie tylko niebezpieczne. Wbrew powszechnej opnii nie powoduje także większej energii wylotowej - ale w szybkim tempie przyczynia się do zużycia elementów.

Skutek głupoty może być tragiczny.

Zapamiętaj więc - jeśli koniecznie chcesz wygrać Nagrodę Darwina, to rób to sam. Ale wraz z tobą, idioto jeden, poszkodowany może zostać ktoś inny.

A teraz ku pamięci - wyobraź sobie że przy zaworze znajdowała się twoja dłoń i głowa kolegi:


Autor: Miłosław Majstruk


portret użytkownika europ151

Gazy obojętne

A co z gazami obojętnymi, takimi jak choćby azot? Nie myślę żeby były one w jakiś sposób niebezpieczne jeśli zostałyby użyte zamiast powietrza, które przecież samo składa się z 78% azotu.


"Życie jest śmiertelną chorobą przenoszoną drogą płciową."
- Lokalny mur
Jest: ☆ B2-4 w trakcie kastomajzeszyn
☆ Slavia 631 Ultra™
Odpocznę sobie trochę.

portret użytkownika Kurierex

Niebezpiecznie- nie. Ale

Niebezpiecznie- nie. Ale różnicy pomiędzy mieszaniną azotu i tlenu, a samym azotem nie zauważysz. Mają podobne właściwości (oprócz utleniania). Natomiast bawiłem się mieszaninami gazowymi o innych gęstościach, masie atomowej itd. Mam na myśli He i Ar. W razie czego śmiało pytaj :-)


Miłego dnia/nocy*
...Kurierex...
--www.cekaus.pl--
Diveproject.pl - Nurkujemy nawet w wodzie

*/niepotrzebne skreślić