Benchrest Pneumatyczny

BP - strzelectwo stołowo-fotelowe


Benchrest to szeroko uprawiawna dyscyplina opierająca się głównie na strzelaniu na skupienie. To że skupienie to musi być prawidłowo umieszczone w obrębie tarczy pomija się raczej milczeniem, o czasie i innych ograniczeniach w tej dyscyplinie także się zapomina.
Benchrest, pomimo całej wyszydzanej otoczki, wniósł do strzelectwa rzecz bardzo cenną - powiązanie wielu czynników w efekt jakim jest jak najmniejsze skupienie. Nic tak nie pchnęło badań i testów amunicji, luf, wibracji, pracy zamka, itd, itp do przodu jak właśnie strzelcy benchrestowi.
Coraz częściej widać że definicje i problemy rozgrywane przez benchrestowców pojawiają się przy próbach okiełznania wiatrówek. Wyżyłowane strzelanie FT wymusza szukania rozwiązań... i tutaj okazuje się że właściwie mniej lub bardziej, ale wszyscy banchrest już strzelają!

Regulamin

1. Podział na klasy:
- wiatrówki do 10J
- wiatrówki 10-17J
- wiatrówki FAC
Każda klasa podzielona jest na kategorię PCP (czyli wiatrówki na sprężone powietrze i na CO2 - tzw. "zasobnikowe") oraz sprężynowe.

2. Cel:
- tarcza Ksp
- dodatkowo kartka A4 na próbne strzały

3. Ilość strzałów i czas:
- 4 próbne w ciągu 5 minut
- 10 liczonych w ciągu 12 minut
Czas liczy się od momentu ułożenia na stanowsku i zgłoszenia gotowości.

4. Dystans:
- karabinki do 10J - 50 m.
- karabinki do 17J - 75 m.
- karabinki FAC - 100 m

5. Pozycja strzelecka:
dowolna

Wolno używać dowlnych podpórek czy stojaków, zakazane jest jednak używania w trakcie strzelania regulacji w pionie i poziomie. Zakazane jest użwanie stojaków w które mocuje się wiatrówkę na stałe, wiatrówka musi na stojaku spoczywać swobodnie - podniesienie jej nie może spowodować podniesienia stojaka. Strzelec musi dotykać karabinka ramieniem i obydwiema dłońmi.
Z zakazu tego wyłączony jest dwójnóg.

6. Magazynki:
dopuszczone są tylko wiatrówki jednostrzałowe, w przypadku konieczności użycia magazynku musi być ładowany jednym śrutem.

7. Punktacja:
- liczą się tylko tarcze, w których jest 10 trafień w punktowane pola
- punkty liczy się w sposób następujący: ilość punktów na tarczy razy 10 podzielone przez skupienie w mm.
Skupienie mierzy się CTC pomiędzy dwoma najdalej oddalonymi przestrzelinami.
- wygrywa strzelec z najwyższą sumą punktów
- jeśli kilku strzelców będzie miało taki sam wynik punktowy o miejscu decyduje najmniejsza średnica okręgu obejmującego wszystkie trafienia.


Autorzy:
Artur "Lars" Ignaczak
Miłosław Majstruk


portret użytkownika deerhunter

Benchrest

Bardzo dobry artykuł, mam prośbę do znawców tematu, a mianowicie, jaki jest najlepszy kaliber do uprawiania tego sportu ? za wszelkie porady z góry dziękuję.


deerhunter