Sihouette - Strzelectwo Sylwetkowe

"Sylwetki" - strzelanie do baranów

Strzelectwo Sylwetkowe (ang. Silhouette) jest to sport dla tych którzy lubią widzieć że coś się dzieje jak strzelili. I trafili. Ten sport daje tutaj dużo satysfakcji. Celny strzał powoduje głośny brzdęk i piękny lot koszący trafionej figurki. Jest to duże wyzwanie i duża zabawa.

Trochę historii

Strzelectwo Sylwetkowe ma swoje korzenie w Meksyku, jako dyscyplina myśliwska. Początkowo używano żywych zwierząt uwiązanych na krawędziach stoków lub urwisk, tak by strzelec widział wyraźnie sylwetkę zwierzęcia. W latach 40-ch sport przeszedł w bardizej "humanitarną" formę - zaczęto używać metalowych sylwetek zwierząt. Orginalnie używano standardowej broni myśliwskiej, ale łatwość rozgrywania zawodów jak i popularność tego sportu szybko przeniosła tą konkurencję na broń czarnoprochową, bocznego zapłonu i wiatrówki. I co ciekawe, nie tylko karabiny ale i pistolety.

Regulamin

Orginalnie cele do strzelań sylwetkowych przedstawiały kurczaka, świnię, indyka i muflona w orginalnych wymiarach. Strzelając z wiatrówek używa się tych figurek w skali 1/10.
Cele są zgrupowane w rodziny pięciu zwierząt.
Z karabinu pneumatycznego strzela się na dystansach:

  • 18.29 m - kurczaki
  • 27.43 m - świnie
  • 32.92 m - indyki
  • 41.15 m - barany

Z pistoletu pneumatycznego strzela się na dystansach:

  • 9.14 m - kurczaki
  • 11.43 m - świnie
  • 13.72 m - indyki
  • 16.46 m - barany

Typowe zawody obejmują 40, 60 lub 80 strzałów.
Dla 40 strzałów zawodnik strzela 2 razy do każdej sylwetki w rodzinie 5 zwierząt. To daje 10 strzałów do każdego rodzaju sylwetki, czyli sumarycznie 40 strzałów.
Dla 60 lub 80 strzałów zwiększa sie liczbę oddanych strzałów do każdej rodzin (3 lub 4 strzały).

Cele strzela się od lewej do prawej. Jeden strzał oddaje się do każdego zwierzęcia. W przypadku pudła strzela się do następnej sylwetki. Każdy strzał poza sekwencją jest uważany za chybiony.
Punktacja jest prosta - 1 pkt za każdą strąconą sylwetkę. Jeśli sylwetka stoi - 0 pkt.
Strzelec ma 2 1/2 minuty na ostrzelanie rodziny, poprzedzone 15 sekundowym czasem na przygotowanie.
Po strzelaniu serii punkty są zliczane i cele powtórnie ustawiane.
Wszystkie strzelania odbywają się w pozycji stojącej bez podpórek i oparć ("z wolnej ręki"). Zabronione jest stosowanie pasów, rękawic czy ubrań sportowych, i oczywiście jakichkolwiek innych "ułatwień". W miarę możliwości nie dopuszcza się do stosowania karabinków z hakiem lub pistoletów z półką.

W przypadku większej ilości startujących w miarę możliwości dzieli się klasy na PCP/sprężyna i celownik optyczny/przyrządy otwarte.

http://www.airguns.pl/doc/sihouettetargets.pdf - tarcze do Silhouette
http://www.airguns.pl/doc/silhouette10mtarget.pdf - tarcze przeskalowane do treningu na 10 m.

Linki:
International Handgun Mettalic Silhouette Association - Międzynarodowa Organizacja Strzelectwa Sylwetkowego z Broni Krótkiej.
Wstęp do strzelectwa sylwetkowego - krótko i zwięźle o strzelectwie sylwetkowym.
proszak.sasktelwebsite.net - darmowe tarcze do ściągnięcia.
Silhouette Targets - darmowe tarcze do ściągnięcia.


Autor: Miłosław Majstruk
Zdjęcia: ze zbiorów autora