Wiatrówka Air Arms S400 Classic - Produkt Roku 2006 i 2007Celna, piękna... doskonała?


Wiatrówki to nasze hobby - wiatrówka Air Arms S400
Autor ze swoim S400


Wiatrówka Air Arms S400 jest produktem angielskiej firmy Air Arms, specjalizującej się w produkcji wiatrówek sprężynowych jak i wiatrówek PCP. 400-setka należy do tej drugiej grupy- czyli bezodrzutowych karabinków zasilanych sprężonym powietrzem z zasobnika (PCP).


Wiatrówki to nasze hobby - wiatrówka Air Arms S400
Wiatrówka Air Arms S400 - widok z prawej strony


Wiatrówki to nasze hobby - wiatrówka Air Arms S400
Wiatrówka Air Arms S400 - widok z lewej strony


Po wyjęciu z pudełka, u każdego nabywcy pojawi się uśmiech na twarzy. Wiatrówka w wersji S400 Classic cieszy oko. Klasyczny wygląd zadowoli każdego miłośnika broni. Air Arms S400 wygląd swój zawdzięcza starannie wykonanej osadzie, z zachowaniem doskonałych proporcji. Dostępnych jest kilka wzorów osad, wykonywanych z dwóch rodzajów drewna- buk i orzech. Istnieje też osada o nazwie Thumbhole (z wycięciem na kciuk). Pierwsze wersje miały standardowe moletowanie, teraz producent wprowadził pewne zmiany we wzornictwie. Drewno orzechowe używane do produkcji osad wiatrówek Air Arms jest naprawdę śliczne, i jest uważane za jedno z lepszych. Osada bukowa posiada wyraźnie zaznaczone słoje, sam kolor jest też bardzo przyjemny o odpowiednim odcieniu.


Wiatrówki to nasze hobby - wiatrówka Air Arms S400
Kolba - widok z lewej strony


Wiatrówki to nasze hobby - wiatrówka Air Arms S400
Kolba - widok z prawej strony. Oda razu daje się zauważyć że jest to wersja dla strzelców praworęcznych.


Sama osada jest wykończona satynowym, półmatowym lakierem. Wykonana jest bardzo starannie i dobrze wygładzona, bez żadnych zacieków oraz porów między słojami. Kolba "Monte Carlo" zaopatrzona jest w wysoką bakę, przeznaczoną do celownika optycznego, doskonale wyprofilowaną do policzka strzelca. Idealnie pasuje do niskiego montażu. Chwyt jest odpowiednio dopasowany (w nowych modelach zakończony jest stopką z drewna różanego), mając średnie dłonie nie mam problemów z objęciem i składnym złożeniem się do strzału. Pomaga w tym doskonałe moletowanie, które zapobiega ślizganiu się dłoni i zapewnia pewny chwyt.


Wiatrówki to nasze hobby - wiatrówka Air Arms S400
Chwyt i jego moletowanie


Łoże jest także moletowane, co wpływa na poprawę uchwytu, a także dodaje uroku całej broni.
Charakterystycznym elementem łoża AA S400 i S410 jest wygięcie w dół przedniej części.
Pod spodem w przedniej części łoża umieszczony jest miernik ciśnienia, jednak nie jest dokładny i podczas ładowania należy obserwować manometr w zestawie do ładowania. Kolba zakończona jest gumowa wentylowana stopką - troszkę niestarannie wykończoną (drobne elementy gumy odstają), ale to nie przeszkadza. Wszystkie otwory w łożu są starannie obrobione- pod wskaźnik ciśnienia, śrubę montażową. Lufa i kartusz oksydowane są na czerń z połyskiem, pozostałe elementy metalowe (komora na śrut, spust i osłona spustu) wykowane są w czarnym macie, naprawdę fajnie to wygląda.
Wiatrówki to nasze hobby - wiatrówka Air Arms S400
Manometr umieszczony jest od spodu łoża


Wiatrówka nie posiada otwartych przyrządów celowniczych. Na korpusie wyfrezowana jest dwuczęściowa szyna 11 mm do zainstalowania montażu pod celownik optyczny. Z lewej strony znajduje się firmowy znak Air Armsa i nazwa modelu. Ładowanie kartusza odbywa się przy pomocy butli nurkowej lub specjalnej pompki. Na początku miałem obawy co do napełniania kartusza butla nurkową, jednak obawy były nie uzasadnione, ładowanie jest bardzo proste i wygodne lecz trzeba zachować należytą ostrożność. Gniazdo do ładowania znajduje się w przedniej części pod lufą, zabezpieczony jest nakręcaną osłoną. Tam podpinamy zestaw do ładowania i odkręcamy zawór w butli obserwując manometr. Zalecane ciśnienie to 190 bar, natomiast najlepsza powtarzalność strzałów jest w zakresie 170-110bar.Jednym z największych plusów tej wiatrówki jest lufa wykonywana w fabryce Lothara Walthera, o gwincie 12-sto bruzdowym o skoku 450 mm. Końcówka lufy jest czokowana. Średnica zewnętrzna wynosi 11.8 mm. Lufa umocowana jest w jednym miejscu przy komorze na śrut, natomiast w przedniej części broni znajduje się stalowy pierścień łączący kartusz i lufę zabezpieczający przed skrzywieniem. Mocowanie przy kartuszu nie jest sztywne, wyczuwa się minimalny luz - „lufa pływająca”. Wielu użytkowników wymienia znajdujący się tam oring na większy poprawiając tym samym sztywność mocowania. Lufa zaopatrzona jest w nakładkę, co poprawia wygląd broni, natomiast po zdjęciu nakładki można zainstalować tłumik.


Wiatrówki to nasze hobby - wiatrówka Air Arms S400
Spust i osłona


Spust jest typowo myśliwski, dwustopniowy, z precyzyjną regulacją siły oporu i drogi - co najważniejsze wyczuwalny. Do regulacji służą trzy wkręty regulacyjne, dostępne od spodu broni poprzez otwór wycięty w osłonie spustu.
W języku spustowym znajduje się proste zabezpieczenie broni przed wystrzałem. Jest to bolec przesuwany palcem wskazującym. Działa bez zastrzeżeń. Osłona spustu i spust wykonane są naprawdę perfekcyjnie bez żadnych nie doróbek- a to cieszy. Jedyny mały minus- spust ma delikatny luz na boki.


Wiatrówki to nasze hobby - wiatrówka Air Arms S400
Dźwignia przeładowania w pozycji "zamkniętej"


Wiatrówki to nasze hobby - wiatrówka Air Arms S400
Dźwignia przeładowania w pozycji "otwartej"


Air Arms S400 działa w systemie „bolt action”, można porównać jego ładowanie do ładowania kbks-u. Chwytając za dzwignię naciągu zbijaka wykonaną z aluminium (ładniej by wyglądała mosiężna, ale można ją zainstalować jako element tuningowy), przekręcamy ją do góry, następnie odciągamy do tyłu, aż zaskoczy blokada. Śrut umieszczamy w rynience i wpychamy go popychaczem do komory. Następnie rygiel musi wrócić do pierwotnej pozycji i można oddać strzał.
Praca mechanizmów działa bez zarzutu- naciągnięcie sprężyny bijnika nie stanowi problemu. Musimy tylko pamiętać o smarowaniu tych mechanizmów olejkiem silikonowym- co kilkaset strzałów 1-2 kropelki.

Strzelanie z S400 jest bardzo przyjemne, karabinek jest dobrze wywarzony i bardzo składny. Sam strzał nie jest wcale taki głośny, do zniesienia w pomieszczeniu zamkniętym, a na świeżym powietrzu jak odpustowy kapiszon... no może ciut głośniejszy.


Wiatrówki to nasze hobby - wiatrówka Air Arms S400
Skupienie na 50 m.


Wiatrówki to nasze hobby - wiatrówka Air Arms S400
Skupienie na 35 m.


Zakładając na S400 dobry celownik optyczny można śmiało wystartować w FT czy HFT. Celność karabinka pozwala ze 100% skutecznością ostrzelać każdy z torów. Powtarzalność prędkości wylotowej jest bardzo dobra, jak na sprzęt który nie posiada regulatora. Zawór tak dozuje powietrze, że możemy oddać ok. 60 stabilnych strzałów. Sprawdzając celność wiatrówki najlepiej skoncentrować się na dystansie 50 m. Na tym dystansie przy użyciu dobrego śrutu - tu polecam JSB Exact - nie ma problemu aby trafić cel wielkości 2 cm. Są strzelcy którzy trafiają na tym dystansie cele wielkości 15 mm ze 100% skutecznością. Dystans 35 m, tu średnica przestrzelin waha się w granicy 15 mm, na 15 m ok. 10 mm, natomiast na dystansie 10 m powstaje jeden otwór średnicy śrutu w serii 10-cio strzałowej.

Podsumowując... wcale się nie dziwię dlaczego wiatrówka Air Arms S400 jest wiatrówką roku. Ma wszystkie te cechy które powinna mieć dobra wiatrówka PCP- jest celna, bezawaryjna, ładna, poręczna, mechanika stoi na wysokim poziomie i co najważniejsze- jest dostępna dla większości strzelców... Dostajesz to za co płacisz.

Dane techniczne:
- długość całkowita: 980 mm
- długość lufy: 494 mm
- waga: 2.72 kg
- prędkość wylotowa: ok. 240 m/s
- energia kinetyczna: poniżej 17J
- maksymalne ciśnienie w zbiorniku: 190 bar (2750 psi)


Autor: Mateusz Deja
Zdjęcia: autor