Feinwerkbau FWB 80

Staroć nie do pobicia


Wiatrówka Feinwerkbau FWB 80 ma nietypowy dla pistoletu naciąg boczny. Naciąga się ją dość łatwo trzymając pistolet jedną ręką za rękojeść, a drugą za dźwignię na ciągu. Naciąg jest tak skonstruowany, że nie ma szansy oddania strzału przy otwartym porcie ładowania. Jeśliby nawet ręka ześlizgnęła się z dźwigni podczas naciągania, pozostania ona w swojej pozycji. Spust ma regulacje i można go dostosować do długości palców. Sama rękojeść jest bardzo dobrze wyprofilowana, trzymanie pistoletu jest przyjemne i nie sprawia dyskomfortu. Szczerbinka ma regulację góra-dół i lewo-prawo poprzez pokrętła, które są zabezpieczane zapadkami aby się nie przekręcały samoczynnie przy strzale. Dodakowo można regulować szerokość szczerbinki. Pistolet posiada również antyodrzut, bardzo dobrze spełniający swoje zadanie. Polega on na tym, że przy strzale cofa się do tyłu masywna górna część pistoletu. Tu wychodzi na jaw jego wada, którą jest spora waga. Przy dłuższym strzelaniu staje się dość uciążliwa. Dla niektórych wadą może być również wygląd samego pistoletu, bo jest dość toporny i dziwny, jednak mi się podoba nietypowy kształt i traktuje to jako plus.


Wiatrówki to nasze hobby - test wiatrówki Feinwerkbau FWB 80

Wiatrówki to nasze hobby - test wiatrówki Feinwerkbau FWB 80

Wiatrówki to nasze hobby - test wiatrówki Feinwerkbau FWB 80

Wiatrówki to nasze hobby - test wiatrówki Feinwerkbau FWB 80


Od poprzedniego właściciela wiem, że pistolet miał na chrono około 130 m/s. Ja nim nie dysponuje i nie miałem okazji tego sprawdzić.
Wiatrówka mimo swojego wieku jest nieludzko celna!
Czasem ma się wrażenie że nie trzeba się specjalnie przykładać aby trafić w to co się chce. Strzelanie do zapałek z 3 m. staje się zwyczajnie nudne, bo prawie za każdym razem się trafia. Po zapałkach ustawiłem za cel nożyk do tapet, z odległości 3 m. trafiałem w niego raz na 3 strzały. Z większej odległości nie miło to sensu bo nie dało się zauważyć ostrza.Sam strzał jest prawie nieodczuwalny, za to dość głośny.Test przeprowadzany był śrutem H&N Field&Target Trophy.
Maksymalną odległością jaką dysponowałem w domu było 8 m. i na niej przetestowałem skupienie. Strzelałem z podpórki (testowałem możliwości pistoletu a nie swoje).


Wiatrówki to nasze hobby - test wiatrówki Feinwerkbau FWB 80


Podsumowując, zalety pistoletu to celność i antyodrzut, a wady to spora waga.


Autor: tbv
Zdjęcia: autor