Jak zrobić kuferek strzelecko-serwisowyPrzemiana odpadów meblowych w przedmiot użyteczny strzelecko


Zimowe długie wieczory oraz przymusowa prohibicja wprowadzona przez Ojca Dręczyciela i Naczelnego Inżyniera od Portalu Mikiego na dostęp do portalu i jego materiałów. Przyprawiły mnie o nadmiar mocy twórczych, które musiałem spożytkować w użyteczny sposób. Efekty tych moich pomysłów przeistoczyły się w kilka przedmiotów strzelecko-użytecznych. Stopniowo, w miarę postępu prac, chciałbym przedstawić efekty mojego majsterkowania. Mam nadzieję, że inni użytkownicy naszego portalu także zechcą pokazać swoje ciekawe pomysły i nimi podzielić. Lubię proste rozwiązania i materiały, często wykonuje swoje projekty z materiałów odpadowych lub już zbędnych. Tak też stało się teraz, gdy mą ofiarą zostały odpady płyty wiórowej i akcesoria meblowe pozostałe po budowie szafki do mieszkania Siostry. Ot, takie coś z niczego, szkoda było wyrzucić...


Wiatrówki to nasze hobby. Jak zrobić kuferek strzelecko-serwisowy.
Kuferek serwisowy z całym ekwipunkiem


Po zakończeniu prac nad zabudową pozostało mi sporo sformatowanych kawałków meblowej płyty wiórowej i akcesoriów, które zostały na tzw. "przyda się". Myślałem intensywnie, co by tu wykombinować, by zutylizować to całe dobro w pożyteczny sposób. Najpierw postanowiłem ograniczyć ilość bałaganu poprzez segregacje, ale niestety poszczególne kawałki jakoś tak od niechcenia zaczęły mi się składać w dziwne przestrzenne formy. Ponieważ na następna półkę w mieszkaniu nie było już miejsca, szukałem więc inspiracji w sieci, ale tam nic nie znalazłem. Kiedy już straciłem nadzieję, na koniec dnia pojawiło się olśnienie.


Wiatrówki to nasze hobby. Jak zrobić kuferek strzelecko-serwisowy.
Elementy kuferka serwisowego


Pomysł znalazłem szukając pomysłu na stojak do karabinu, przydatny przy konserwacji i regulacjach. Przypomniałem sobie przewoźny warsztat rusznikarski Mikiego na Zlocie w Mińsku Mazowieckim i moje szare komórki zaczęły działać... W wolnej chwili poszperałem ponownie w sieci i znalazłem dwa, trzy interesujące mnie wzory. Niestety. koszta potrzebnych do wykonania materiałów były wysokie. a przy moim „parku maszynowym” musiałem szukać rozwiązań maksymalnie prostych. Przydały się wcześniejsze doświadczenia z domorosłej produkcji mebli, bo człowiek się myli, coś źle dotnie lub koncepcja mu się zmieni...

Koszt materiałów ok. 30zł:
- kawałki meblowej płyty wiórowej laminowanej: ok. 15 zł
- kawałki gumowego węża 4 szt.: ok. 2 zł
- kątowniki do mocowania półek 4 szt.: po 30 gr/szt
- okleina meblowa ok. 5 mb: ok. 2zł
- konfirmaty meblowe 20 szt.: po 30 gr/szt
- zakrywki do konfirmatów 20 szt.: po 3 gr/szt
- zawiasy meblowe 3 szt.: po 40 gr/szt
- haczyk: 30 gr/szt
- wkręty różne: ok. 2 zł


Wiatrówki to nasze hobby. Jak zrobić kuferek strzelecko-serwisowy.
Połączenia


Potrzebne narzędzia:
- zestaw wkrętaków
- zestaw wierteł
- wiertło do konfirmatów
- wiertarka
- wyrzynarka
- żelazko
- nóż do tapet
- marker
- drobny papier ścierny
- plus minus 2 godziny czasu i odrobina cierpliwości


Wiatrówki to nasze hobby. Jak zrobić kuferek strzelecko-serwisowy.
Rozwiązanie uchwytów


Po skompletowaniu materiałów i narzędzi wymierzyłem odpowiednie formatki z płyty, które postanowiłem poskładać w potrzebny kształt. Przy pomocy wyrzynarki podocinałem potrzebne elementy. Po spasowaniu elementów, wytrasowałem wstępnie otwory, w których miejscach będą wiercone otwory, i oznaczyłem markerem. Następnie do wiertarki założyłem wiertło do konfirmatów i zacząłem wiercić potrzebne otwory. Można też użyć dwóch wierteł o odpowiednim rozmiarze. Poskładanie całości było już sprawą stosunkowo łatwą jak składanie mebli ze szwedzkiego sklepu na I...


Wiatrówki to nasze hobby. Jak zrobić kuferek strzelecko-serwisowy.
Kuferek serwisowy rozłożony


Wszystkie elementy złożyłem w proste pudełko zamykane pokrywką. Takie masywne jest ze względu na użyte materiały oraz by stojak był odpowiednio stabilny, z obawy, by się nie przewrócił z karabinem w czasie pracy. Całość musi więc swoje ważyć, ale traktuje kuferek jako przyrząd stacjonarny, a w mieszkaniu ma po prostu zajmować jak najmniej miejsca.


Wiatrówki to nasze hobby. Jak zrobić kuferek strzelecko-serwisowy.
Kuferek serwisowy z zawartością


Następnie mogłem przystąpić do prac wykańczających. Zrezygnowałem z opcji z laminowaniem krawędzi płyty taśmą PVC. Postanowiłem wykonać to we własnym zakresie, z wykorzystaniem taśmy papierowej z klejem na ciepło, która jest po prostu tańsza. Po oczyszczeniu krawędzi i przeszlifowaniu ich za pomocą zwykłego żelazka, kawałek po kawałku okleiłem wszystkie krawędzie. Nadmiar obciąłem i wyrównałem za pomocą noża do tapet i przeszlifowałem drobnym papierem ściernym. Była to chyba najbardziej czasochłonna operacja w całym tym przedsięwzięciu.


Wiatrówki to nasze hobby. Jak zrobić kuferek strzelecko-serwisowy.
Kuferek serwisowy spakowany


Wszystkie części ruchome wyposażenia kuferka serwisowego mieszczą się w jego do wnętrzu. Po schowaniu wszystkich elementów zostało w nim jeszcze dość miejsca, by schować szmatki do czyszczenia wiatrówek i optyki, wycior i pojemnik PKB oraz inne potrzebne drobiazgi. Wszystko zamyka się na haczyk za całe 30 groszy, który łatwo można zamontować za pomocą wkrętów. Zabezpiecza on skutecznie całość przed pogubieniem zawartości. Można jeszcze przymocować mały uchwyt do przenoszenia, ale chwilowo takiego nie znalazłem, więc na razie zrezygnowałem z jego zamontowania.


Wiatrówki to nasze hobby. Jak zrobić kuferek strzelecko-serwisowy.
Kuferek serwisowy


Kuferek serwisowy gotowy i to za małe pieniądze. Materiały, z którymi nie miałem zbytnio co zrobić, nie trafiły do pieca. Z pomocą odrobiny pracy i inwencji twórczej zmieniłem je w użyteczną rzecz. Dzięki inwentaryzacji wspomaganej chmielowym przyspieszaczem myśli, z reszty dało się jeszcze poskładać drugi podobny egzemplarz. Myślę, że kuferek będzie dobrze służył użytkownikom i przyda się przy pracach konserwacyjnych. Czyli da się, więc do pracy rodacy...


Autor: Paweł „peyalo” Jałocha
Zdjęcia: autor


portret użytkownika Julius

Wreszcie....

Fajny, praktyczny pomysł....PIĄTKA dla autora.


Full Metal Jacket

Pomysł jak i wykonanie

Pomysł jak i wykonanie wspaniałe! Chyba sam się pokuszę o zrobienie podobnego stojaczka. Dodatkowo można go używać do przystrzeliwania wiatrówki.


850 AirMagnum +Blog 6-24x50 AOE

portret użytkownika EdwardCichy

Piękna sprawa

Też mam jeszcze nadzieję zgubić trochę czasu na zrobienie czegoś takiego. Są gdzieś w necie na jakimś zachodnim forum fotki (wśród innych grubolufych piękności), tylko tam chyba tylna podpora jest wzdłuż i kolba jest mocowana ściskiem (no ale to pewnie był hardkorowy wariant dla prawdziwego rusznikarza co czyści czasami palną).

Kiedyś też chyba koledzy robili takie pod swoje matchówki, z pasem do przenoszenia...

BTW jak dla mnie brakuje tylko wykładek filcowych (czy jakoś tak) pod łoże.


wypiłem całe piwo i wypadłem z baru

portret użytkownika lightmun

Rewelacja:)

portret użytkownika eclip2

Świetny kuferek serwisowy!

Super sprawa. Możesz mi tylko napisać, z jakiego drewienka zrobiłeś osadę do wiatrówki (Haenella?) na pierwszym zdjęciu? Wygląda bardzo ładnie.


...+BT3-9x40DOA600
Hatsan55(II)
Łucznik wz.70 1975

portret użytkownika Miki

Osada jest z jesionu

i wykonana została w całości ręcznie moimi łapkami. Dałem ten karabinek peyalo, bo u mnie się tylko kurzył ostatnio.


Serwis, tuning wiatrówek CO2

portret użytkownika eclip2

Dzięki za odpowiedź

:)


...+BT3-9x40DOA600
Hatsan55(II)
Łucznik wz.70 1975