Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1

Jak zrobić sobie włącznik do latarki taktycznej


Przeglądałem kiedyś w internecie relacje z nocnych zawodów i zobaczyłem, jak zadbane, można by rzec wypielęgnowane, karabinki kiepsko prezentują się z prowizorycznymi „montażami'' latarek. Przecież przymocowana do ładnego karabinka latarka w sposób byle jaki, bo taśmą do pakowania, oszpeca. Ważniejsze jest jednak to, że rozwiązanie takie jest bardzo niewygodne.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.


Postanowiłem więc, że spróbuję dociec skąd bierze się taki brak estetyki. Przyjrzałem się ponownie internetowym ofertom sklepów z akcesoriami strzeleckimi i stwierdziłem, że ceny za oferowane w nich latarki i osprzęt (wyłącznik żelowy, akumulator, ładowarka, uchwyt montażowy, itp.) są zbyt wygórowane, delikatnie rzecz ujmując. Chcąc się zaopatrzyć w takie wyposażenie należałoby wydać około sześćset złotych. Zatem rodzi się pytanie, kogo na to stać, czy młody strzelec jest w stanie wysupłać taką kwotę? Odniosłem wrażenie, że olbrzymia większość sklepów chce na siłę dużo i szybko zarobić oferując nieraz żenująco niską jakość towaru.

Cóż ma w sobie np. taki wyłącznik żelowy, jaką to cenną myśl techniczną prezentuje, jakiej to skomplikowanej technologii użyto do jego wytworzenia, że żąda się za niego aż sto złotych (przy produkcji masowej). Zatem policzmy średnio: latarka diodowa - 300 zł, włącznik żelowy -100 zł, akumulator 18650, 2800mAh, 3,7V + ładowarka – 135 zł, montaż – 30 zł, bywa, że jak się chce stosować akumulatorki, a nie baterie to do niektórych typów latarek trzeba dokupić jeszcze korpus dla akumulatorka 18650 – 72 zł. Tak więc suma robi się niebagatelna i zamyka się kwotą 565–637 zł.

Wydało mi się to grubą przesadą, naciąganiem potencjalnych klientów. Zacząłem więc dalej szperać w internecie celem znalezienia jakiegoś satysfakcjonującego mnie rozwiązania (kompromisu ceny i jakości).
Udało mi się znaleźć: przyzwoitą latarkę Ultra Fire C8 – 108 zł, ładowarkę Ultra Fire + dwa akumulatorki 18650, 3000 mAh, 3,7V – 102 zł, montaż na kartusz (przydatny do mojego Hatsana AT44-10) za który zapłaciłem 30 zł, choć mogłem wykonać go sam, całość zakupu zamknęła się kwotą 240zł.
Do wybranej przeze mnie latarki producent nie przewidział włącznika żelowego, zatem postanowiłem wykonać go sam.

Jeśli ktoś posiada choć trochę zdolności manualnych, a przede wszystkim chęci, to wyłącznik według mojego pomysłu wykona sam, bez większego wysiłku i przez jeden dzień. Poniżej zamieszczam wykaz materiałów, narzędzi, oraz rysunki i zdjęcia z krótkimi opisami i instrukcjami. Powinny one pomóc w wykonaniu włącznika. Tak już na marginesie, to zwymiarowanie, wykonanie rysunków, fotografii i napisanie tekstu zajęło mi więcej czasu niż samo zbudowanie włącznika.

Wykaz materiałów:
1) blacha mosiężna o grubości 2 mm
2) blacha mosiężna o grubości 1,5 mm
3) pręt mosiężny Ф8.
4) drut stalowy (sprężynujący, taki do zwijania sprężyn) Ф1 mm
5) pancerz do linek hamulcowych roweru (można kupić na metry, sklep rowerowy)
6) skuwka do wykonania zakończenia końcówki pancerza cięgna(sklep rowerowy)
7) rurka PE ø33 mm (sklep z hydrauliką)
8) koszulka termokurczliwa, czarna (sklep z osprzętem elektrycznym)
9) klej „Patex'' lub butapren
10) wkręty do drewna (ew. blachowkręty) z łbem soczewkowym ze stali nierdzewnej - 2 szt.
11) wkręt mosiężny M3
12) lakier „Reno'' czarny matowy w aerozolu.
13) cyna i kwas do lutowania.
14) nity zrywalne Ф3 mm - 4 szt.
15) smar, olej, rozcieńczalnik "Reno" i benzyna ekstrakcyjna do odtłuszczenia.
16) papier ścierny
17) kawałek gumy o grubości 1,5-2 mm .

Wykaz narzędzi:
1) wiertarka elektryczna
2) szlifierka kątowa
3) nożyce do blachy
4) lutownica 250 W
5) wiertła; Ф 1,2 / 2,4 / 3.1 / 3,5 / 4,8 / 5,1 / 5,3 / 5,8 / 6,2 / 8,0 mm
6) opalarka elektryczna
7) imadło stołowe
8) pilniki płaskie (równiak, gładzik, jedwabnik) oraz iglaki
9) gwintowniki M3
10) kleszcze do nitów zrywalnych
11) nóż monterski (bardzo ostry)
12) przyrząd do zagniecenia skuwki

Pracę należy rozpocząć od narysowania kształtu podstawy wyłącznika na blaszce mosiężnej o grubości 2 mm, oznaczenia miejsc pod wiercenia otworów, oraz miejsc zagięcia boków. Następnie mocując blaszkę w imadle pomiędzy dwoma kątownikami 30/30 mm zagiąć boki pod kątem prostym (gięcia wyjdą równo). Należy pamiętać o dodaniu 2 mm do wysokości boków (łuk gięcia spowoduje „zgubienie’’ tych 2mm). Rys.1, 2 i 3.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.


Wykonując osłonę wyłącznika należy postąpić podobnie jak przy wykonywaniu gięć podstawy stosując wymiary z rys. 5,6 i 7, oraz wywiercić otwór ø3,5 mm dla wprowadzenia wkręta M3 (miejsce mocowania pancerza cięgna).


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.


Następnie należy wywiercić otwory w bokach podstawy i w dnie podstawy (rys.2, 3 i 4) (wypiłować otwory owalne – zaczepowe). Dopasować podstawę i osłonę tak, aby można było łatwo polutować obydwie części, bez nadlewania braków cyną.
Używając zamocowanej w imadle wiertarki (jeśli nie ma się do dyspozycji tokarki) i za pomocą pilnika wykonać; tulejkę prowadzącą przycisk, tulejkę mocującą pancerz oraz przycisk.

Przygotowanie przycisku do obróbki to wycięcie z blachy mosiężnej o grubości 2 mm krążka o średnicy ø12 mm. Wywiercenie i nagwintowanie otworu M5, oraz nagwintowanie końcówki pręta ø5 mm, skręcenie i zlutowanie obydwu części.
Po takim przygotowaniu można element zamocować w wiertarce i przystąpić do obróbki za pomocą pilnika i papieru ściernego. W drugim końcu przycisku wywiercić otwór ø1,2 mm w sposób pokazany na rys.8, oraz wykonać płytkie nawiercenie wiertłem ø3,5 mm. Zagłębienie to ułatwi wprowadzenie drutu cięgna do otworu w przycisku.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.


W następnej kolejności używając wiertarki zamocowanej w imadle wytoczyć dwie tulejki według rys.9a i 9b. W prawej tulejce nie zapomnieć wywiercić otwór ø2,4 mm i nagwintować gwintownikiem M3 (rys.8).


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.


Po wpasowaniu tulejek w podstawę, sprawdzeniu centryczności między nimi i przyciskiem, tulejki wlutować w boki podstawy. W wystudzoną podstawę wsunąć przycisk i wlutować miedziany pierścień. W prawą tulejkę wsunąć pancerz z cięgnem i sprawdzić, czy drut cięgna wchodzi bez oporów w otwór w przycisku. Założyć osłonę i polutować wszystkie krawędzie na styku obudowa podstawa. Lutowanie wykonać lutownicą 250W. Szybkie nagrzanie lutowanych krawędzi podstawy i osłony zapobiegnie rozlutowaniu się innych wcześniej przylutowanych elementów.

Druga część włącznika – nasadka na latarkę.

Przycinamy rurkę typu PE według rys.10a i 10b i obrabiamy krawędzie ostrym nożem. Następnie z blachy mosiężnej o grubości 2 mm wycinamy krążek o średnicy wewnętrznej rurki PE. W krążku wiercimy centrycznie otwór ø5,3 mm w który należy wlutować skuwkę (zakończenie, mocowanie) pancerza cięgna. Aby połączyć denko nasadki z rurką PE trzeba wykonać cztery małe kątowniki rys.10a i 10b i przylutować je do denka.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.


Używając nitów zrywalnych zespolić obydwie części (rurka PE i denko).

Kolejnym elementem wyłącznika do wykonania jest stopka cięgna. Zatem należy wyciąć z 1,5 mm blachy mosiężnej krążek-stopkę do której należy przylutować centrycznie odpowiednio wygiętą końcówkę drutu cięgna rys.11. Ponieważ metalowa stopka będzie się stykać bezpośrednio z wyłącznikiem latarki i mogłaby go uszkodzić (przetrzeć gumową osłonę), konieczne jest zabezpieczenie. Wystarczy na stopkę nakleić gumowy krążek o średnicy nieco większej od stopki.

Mając prawie gotową nasadkę trzeba jeszcze odcisnąć ją na końcówce (wyłączniku) latarki. W tym celu należy końcówkę latarki pokryć cienką warstwą smaru, a rozgrzaną do stanu plastyczności (za pomocą opalarki elektrycznej) nasadkę wsunąć na latarkę i ostudzić. Czynność tę trzeba powtarzać, aż uzyska się odpowiednio ciasne połączenie.

Chcąc, aby nasadka wyglądała estetycznie, można do wykończenia użyć koszulki termokurczliwej, oraz pomalować metalowe elementy czarnym, matowym lakierem.

Połączenie pancerza cięgna z nasadką wykonać po przez wsunięcie go w skuwkę i delikatne zagniecenie wkoło skuwki (jeśli niema się odpowiednich kleszczy, można wykonać prowizoryczny przyrząd - rys.12).

Malowanie wszystkich elementów mosiężnych wykonywać dopiero po zmatowieniu i odtłuszczeniu (lepsza przyczepność lakieru).

Aby przystąpić do zamocowania wyłącznika na karabinku należy najpierw przygotować odpowiednie wkręty. W tym celu należy ponownie skorzystać z prowizorycznej „tokarki’’ (wiertarka w imadle) i odpowiednio stoczyć dwa wkręty nierdzewne (rys. 13).


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.


Po ustaleniu miejsca mocowania przycisku, oraz montażu latarki np. jak na Fot.1.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.
Foto.1 Wkręcamy w osadę obydwa wkręty, mocujemy przycisk i przycinamy odpowiednio najpierw pancerz, a potem drut cięgna. Cięgno powinno mieć na długości około jednego milimetra luzu. Przed połączeniem cięgna z przyciskiem należy pamiętać o kapce oleju( najlepiej teflonowego) do wnętrza pancerza i tulejki przycisku.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.
Foto.2 Zastosowany przeze mnie montaż do latarki umieściłem na kartuszu karabinka. Tą część obejmy montażu, która znajduje się pomiędzy lufą a kartuszem przyciąłem ostrym nożykiem na takim odcinku, aby można było nią swobodnie obracać (w granicach 30°). Prześwit między lufą a obejmą montażu powinien być wyraźny.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.
Foto.3 Zdjęcie prezentuje nasadkę na latarkę i rurkę PE, z której ją wykonano.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.

Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.
Foto.4 i 4a Miejsce optymalnego położenia przycisku latarki.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.
Foto.5 Zdjęcie pokazuje miejsce zagniecenia skuwki na pancerzu cięgna.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.
Foto.6 Przycisk – widoczne otwory zaczepowe.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.
Foto.7 Włącznik do latarki kompletny.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.
Foto.8 Wnętrze nasadki.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.
Foto.9 Miejsce zamocowania montażu latarki.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.
Foto.10 Latarka wsunięta w montaż.


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.
Foto.11


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.
Foto.12 Ładowarka iakumulator Ultra Fire


Wiatrówki to nasze hobby. Nowy włącznik do latarki taktycznej ZiS-1 - zrób to sam.
Foto.13 Efekt końcowy – latarka na karabinku.


Używając tej latarki i celownika optycznego Leapers 4-16x50 AO na wiatrówce Hatsan AT44-10 odczytałem w nocy napis na tablicy rejestracyjnej samochodu z odległości około dwustu metrów. Sądzę, że z powodzeniem można zastosować ten zestaw (latarka + wyłącznik ZiS-1) na dowolnej wiatrówce w nocnym strzelaniu i się sprawdzi. Zatem, pozostaje mi tylko życzyć kolegom powodzenia, najpierw w wykonaniu włącznika ZiS-1, a następnie w skutecznym zastosowaniu w czasie strzelania.


Autor: Zdzisław "Oko" Słaby
Zdjęcia: autor


Bardzo ciekawy pomysł

Bardzo ciekawy pomysł, dobrze opracowany i wykonany. Moje wyrazy uznania.


portret użytkownika norman_69

Kawał solidnej

Kawał solidnej roboty,dobre,na jaką odległość świeci ta latarka


Norman_69-,,Airguns nightmare''
HW 50 S + DOC 3-9X40
Hatsan 55,,Ultra'' QT +PP 3-9x40 AO ,,Cekaus made''
Bajkał iż 53m lufa HW

Potrzebujecie celów,stojaków do wiatrówek i wyrobów ze stali-piszcie śmiało