Wiatrówka Baikal MP-654K "Makarov"Magia Makarysza


Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele rekreacyjnych pistoletów pneumatycznych zasilanych kapsułami CO2. Sporo z nich charakteryzuje się doskonałą celnością, precyzyjnymi przyrządami celowniczymi, nowoczesnym kształtem, świetną ergonomią, delikatną pracą spustu czy też interesującym dodatkowym wyposażeniem. Żadna z tych cech nie dotyczy Baikala MP-654K czyli pneumatycznego Makarowa. Ma on jednak w sobie to magiczne "coś", które sprawia, że jest jednym z popularniejszych i bardziej lubianych pistoletów zasilanych CO2. Co sprawia, że Makarysz cieszy się aż taką sympatią użytkowników? O tym w dalszej części artykułu.


Wiatrówki to nasze hobby - opis wiatrówki Makarov MP-654K
Baikal MP-654K "Makarov" - widok z prawej strony


Narodziny legendy czyli kilka słów o Pistolecie Makarowa

W 1951 roku do uzbrojenia Armii Radzieckiej oraz organów bezpieczeństwa wszedł, zaprojektowany przez Nikołaja Fiodorowicza Makarowa, samopowtarzalny pistolet zasilany nabojem 9x18mm. Konstrukcja pistoletu wzorowana była na niemieckim Waltherze PP, zastosowano w nim jednak pewne uproszczenia.


Wiatrówki to nasze hobby - opis wiatrówki Makarov MP-654K
Wiatrówka Makarov - widok z lewej strony


Zasada działania pistoletu polegała na wykorzystaniu energii odrzutu zamka swobodnego. Wyposażony był on w mechanizm spustowy działający w trybach SA/DA, zewnętrzny kurek, magazynek mieszczący 8 naboi, bezpiecznik skrzydełkowy, będący także zwalniaczem napiętego kurka oraz otwarte przyrządy celownicze. Pistolet w całości wykonany był ze stali poza bakelitową okładziną chwytu z wytłoczoną charakterystyczną gwiazdą pięcioramienną.
PM szybko stał się podstawowym pistoletem wojsk oraz służb Układu Warszawskiego. Poza Związkiem Radzieckim produkowany był także w NRD, Chinach oraz Bułgarii. Pistolet z czasem doczekał się modyfikacji. Zastosowano w nim dwurzędowy magazynek mieszczący 12 silniejszych naboi. Wersja ta określana jest mianem PMM.

PM niewątpliwie charakteryzował się prostotą i sporą wytrzymałością jednak celność nie była jego największą domeną. Radzieccy żołnierze, mówiąc o Pistolecie Makarowa, posługiwali się pogardliwym określeniem "Makarysz". Nie wiem ile jest w tym prawdy ale podobno w Afganistanie niektórzy Rosjanie twierdzili, że dobrze jest mieć przy pasie makarysza. Nie po to by walczyć z Mudżahedinami, bo do tego był zbyt niecelny, jednak jak twierdzili, jego celność była wystarczająca by krytycznej sytuacji "strzelić sobie w łeb" i nie dostać się w ręce Afgańczyków (jak wiadomo obie ze stron konfliktu nie "patyczkowały" się z jeńcami).

Powstało bardzo wiele odmian Makarowa, między innymi wersja strzelająca gumowymi kulami czy też wersja gazowa. Makarysz, mimo upływu lat, jest ciągle produkowany i cieszy się sporą popularnością.

Obecnie dzięki Iżewskim Zakładom Mechanicznym możemy cieszyć się Baikalem MP-654K czyli repliką Pistoletu Makarowa, zasilaną 12 gramową kapsułą CO2, strzelającą 4.5mm śrutem typu BB.


Wiatrówki to nasze hobby - opis wiatrówki Makarov MP-654K
Makarov w kaburze


Pierwsze wrażenie

Baikal MP-654K dostarczany jest w dość spartańskim, szarym pudełku, które często nasiąknięte jest olejem konserwującym. Poza pistoletem znajdziemy w nim instrukcję obsługi, klucz serwisowy, komplet zapasowych uszczelek, paczkę miedziowanego śrutu oraz wycior, który możemy od razu wyrzucić do śmietnika (używanie go jest raczej kiepskim pomysłem i może doprowadzić do uszkodzenia przewodu lufy). Zauroczenie pojawia się w momencie gdy bierzemy pistolet do ręki, a jest szczególnie silne jeśli wcześniej mieliśmy do czynienia z palnym Makarowem. Pistolet swoją wagą i wyglądem do złudzenia przypomina swojego starszego brata, jedyne co go na pierwszy rzut oka odróżnia to kaliber, śruba dociskająca kapsułę CO2, trochę szerszy chwyt oraz oznaczenia na zamku. Wszelkie mechanizmy działają tak samo jak w wersji palnej, a szczęk przeładowania czy też dźwięk wkładania magazynka tylko pogłębia zachwyt nabywcy.


Wiatrówki to nasze hobby - opis wiatrówki Makarov MP-654K
Makarov z odciągniętym zamkiem - widok z prawej...


Wśród popularnych i przystępnych cenowo wiatrówek zasilanych dwutlenkiem węgla, dumnie noszących miano replik, Baikal MP-654K jest bez wątpienia jedną z wierniejszych kopii oryginału. Wykonanie nie budzi zastrzeżeń, pistolet wydaje się być bardzo solidny i wytrzymały, a jego obsługa, choć wymagająca pewnej siły, jest naprawdę przyjemna. Nie dostrzegłem żadnych niedoróbek, a pistolet zrobił na mnie naprawdę bardzo dobre wrażenie.


Wiatrówki to nasze hobby - opis wiatrówki Makarov MP-654K
...i z lewej strony.

Konstrukcja

Baikal MP-654K, podobnie jak jego palny brat, wykonany jest praktycznie w całości ze stali. Wyposażony jest w stałą muszkę oraz szczerbinkę osadzoną na „jaskółczy ogon”. Wszystkie elementy pistoletu są bardzo wytrzymałe i wydają się być trwałe. Wiatrówkę rozbiera się poprzez odciągnięcie kabłąka w dół, lekkie przesuniecie w bok i oparcie go na szkielecie pistoletu. Następnie należy odciągnąć zamek maksymalnie do tyłu (co wymaga dość sporej siły), unieść go do góry i zsunąć z lufy. Po zdjęciu zamka pierwsze co rzuca się w oczy to dość silna sprężyna powrotna owinięta na masywnej, 96 milimetrowej lufie kalibru 4,5mm (.177). Starsze egzemplarze wiatrówek sprzedawane w Polsce miały lufy gładkie, obecnie większość dostępnych w sklepach Makarowów, wyposażonych jest w lufy gwintowane. Przy strzelaniu śrutem typu BB ma to jednak naprawdę nieznaczny wpływ na celność.


Wiatrówki to nasze hobby - opis wiatrówki Makarov MP-654K
Makarov ze zdjętym zamkiem


Wiatrówki to nasze hobby - opis wiatrówki Makarov MP-654K
Widać wyraźnie wokół lufy wielką sprężynę powrotną jak i skrzydełko bezpiecznika - czerwona kropka oznacza "odbezpieczone"


Kolejnym elementem, który możemy zdemontować w celach poznawczych lub konserwacyjnych, jest wykonana z czarnego plastiku, okładzina chwytu. Aby to zrobić należy wykręcić śrubę znajdującą się w jej tylnej części, a następnie całą okładzinę zsunąć do tyłu. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w Makarowie jest niewielki zatrzask w otworze na śrubę i specjalne wycięcia na samej śrubie mocującej okładzinę. Zapobiega to samoczynnemu odkręcaniu się jej podczas użytkowania.


Wiatrówki to nasze hobby - opis wiatrówki Makarov MP-654K
Makarov rozebrany na części podstawowe


Wiatrówki to nasze hobby - opis wiatrówki Makarov MP-654K
Zamek i okładki od wewnątrz


Pod okładziną, z tyłu chwytu, znajduje się płaska sprężyna, której góra pełni funkcję sprężyny uderzeniowej, rozpędzającej kurek, uderzający w znajdujący się w tylnej części zamka, bijnik. Dół sprężyny natomiast, stanowi zatrzask magazynka, znajdujący się od spodu chwytu. Co ciekawe, niewielki bijnik, podobnie jak i iglica w wersji palnej, nie posiada żadnej sprężyny powrotnej. Magazynek mieści 13 śrutów BB oraz 12 gramową kapsułę z CO2. W jego górnej części znajduje się zawór otwierany uderzeniem bijnika. Generalnie, budowa wiatrówki, również bardzo przypomina konstrukcję palnego PMa.


Wiatrówki to nasze hobby - opis wiatrówki Makarov MP-654K
Szkielet


Wiatrówki to nasze hobby - opis wiatrówki Makarov MP-654K
Widać za chwytem płaską sprężynę napinającą kurek, jak i odsunięty do rozbierania kabłąk spustu


Wymiary Baikala MP-654K to 169x145x35mm, a waga 0.73 kg.

Eksploatacja

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać przed rozpoczęciem strzelania jest naładowanie magazynka. Najszybszy i najprostszy sposób wyjmowania magazynka dla strzelców trzymających pistolet w prawej ręce, polega na popchnięciu kciukiem lewej ręki zatrzasku magazynka do tyłu i jednoczesnym pociągnięciu palcem wskazującym wystającej z przodu chwytu stopki magazynka.


Wiatrówki to nasze hobby - opis wiatrówki Makarov MP-654K
Magazynek częściowo wysunięty


Aby napełnić magazynek śrutem należy odciągnąć i zaryglować popychacz śrutu w dolnym położeniu, a następnie przez górny otwór wsypać 13 kulek typu BB. Po wsypaniu śrutu należy pamiętać o zwolnieniu popychacza. Kolejnym krokiem jest załadowanie kapsuły z CO2, poprzez odkręcenie śruby dociskającej, umieszczenie kapsuły w magazynku, a następnie przebicie jej i uszczelnienie dość energicznym dokręceniem śruby dociskającej. Teraz można już wsunąć magazynek do pistoletu, ciesząc się metalicznym dźwiękiem. Po odbezpieczeniu motylkowym bezpiecznikiem, znajdującym się po lewej stronie zamka, pistolet jest już gotowy do strzału. Makarow pozwala na strzelanie w dwóch trybach: Single Action lub Double Action, co oznacza, że możemy korzystać z samonapinania (potrzebna większa siła do naciśnięcia spustu) lub przeładowując pistolet poprzez odciągnięcie kurka lub zamka (spust staje się "lżejszy"). Energiczne przeładowanie zamkiem daje bardzo miły dla ucha szczęk, znany z broni palnej.


Wiatrówki to nasze hobby - opis wiatrówki Makarov MP-654K
Magazynek z przodu ma rynienkę na śrut BB


Wiatrówki to nasze hobby - opis wiatrówki Makarov MP-654K
Magazynek mieści nabój CO2 12 g


Napięty kurek możemy bezpiecznie zwolnić przesuwając bezpiecznik w górne położenie. Istnieje także możliwość zatrzymania zamka w tylnym położeniu oraz spuszczenia go, z równie efektownym jak przeładowanie, szczękiem. Służy do tego, umieszczona przed bezpiecznikiem, dźwignia. Pistolet niestety nie posiada systemu Blow-back.

Spust w Makaryszu, nawet mimo wcześniejszego przeładowania, jest bardzo twardy i daleko mu do zaawansowanych maczowych konstrukcji, jednak na pocieszenie dodam, że jest miększy niż w wersji palnej.

Celność Baikala MP-654M niestety nie powala na kolana, należy jednak pamiętać, że jest to typowo rekreacyjna wiatrówka, żeby nie powiedzieć zabawka, pozwalająca na sprawne trafianie puszek po napojach na dystansie 15 metrów. Niestety celnością odbiega od konkurentów takich jak Walther CP99 Compact czy też Walther PPK/S.
Prędkość początkowa śrutu, podawana przez producenta, wynosi około 110 m/s co potwierdziły pomiary na chronografie. Jest ona jednak w dużym stopniu zależna od temperatury otoczenia, oraz aktualnego stanu kapsuły z CO2.

Z jednej kapsuły można wystrzelić około 60 w miarę stabilnych strzałów.

Co warto wiedzieć

Do magazynka Baikala MP-654K nie należy ładować śrutu ołowianego. Można jednak nim strzelać (nawet śrutem diabolo) jednak musi on być załadowany bezpośrednio do lufy.


Wiatrówki to nasze hobby - opis wiatrówki Makarov MP-654K
Widok na kurek i wlot lufy


W przypadku zacięcia pistoletu spowodowanego naciśnięciem spustu przy zamku w tylnym położeniu, należy zdjąć zamek, odciągnąć kurek i ponownie założyć zamek.

Częstą przypadłością Makarowów jest zacięcie magazynka podczas wkładania, spowodowane wypadnięciem i zaklinowaniem pierwszej kulki. Kulka wypada, gdy ładujemy magazynek z lufą skierowaną w dół i jednocześnie zaczepiamy o przednią krawędź chwytu trzpieniem wystającym z popychacza śrutu w magazynku. Najszybszą, a zarazem najmniej subtelną metodą wyjęcia zaciętego magazynka jest po prostu wybicie go w dół np. poprzez drewniany klocek (Makarow jest solidny i zazwyczaj znosi to bez najmniejszego uszczerbku na zdrowiu). Aby zapobiec zaczepianiu trzpieniem w przyszłości, można go odrobinę zeszlifować.

Według większości użytkowników Makarysza, najcelniejszym i najlepiej sprawdzającym się śrutem BB jest śrut WinGun.

Klasyczna, bordowa okładzina z gwiazdą, jaką miały stare PMy, bez ingerencji mechanicznej, nie pasuje do wiatrówki.

Makarysz to nie jedyne żartobliwe określenie Makarowa, w Polsce często używa się słowa „Makaron”.

Podsumowanie

Baikal MP-654K może nie należy do najcelniejszych i najnowocześniejszych konstrukcji jednak dzięki ogromnemu podobieństwu do oryginału, pistolet cieszy się bardzo dużą sympatią i popularnością wśród użytkowników. Wygląd, waga, wiele elementów konstrukcji oraz dźwięki jakie słyszymy obsługując wiatrówkę, do złudzenia przypominają wersję palną i na pierwszy rzut oka, niezbyt wytrawny obserwator, może nie odróżnić obu pistoletów.

Makarysz jest wyjątkowo wytrzymały i trwały, nie groźne są mu uderzenia czy nawet upadki. Ślady użytkowania oraz wytarcia oksydy, jakie powstają po pewnym czasie, dodają mu tylko uroku i jeszcze bardziej upodabniają do pistoletu bojowego. Z racji niewielkiej celności i twardego spustu Makarow nie jest zbyt dobrym wyborem dla osób chcących cieszyć się wysokimi wynikami na tarczy. Jest to pistolet tylko i wyłącznie rekreacyjny, pozwalający na świetną zabawę przy przysłowiowym grillu czy też mogący służyć jako oderwanie od precyzyjnego strzelania. Brak konieczności przeładowania po każdym strzale tylko kusi aby ku swojej uciesze, w ciągu kilku sekund, opróżnić cały magazynek.

Wybierając pistolet na CO2 uważam, że warto zastanowić się nad Baikalem MP-654K. Mimo, że nie jest zbyt celny, jego obsługa wymaga sporo siły to jednak odwzorowanie oryginału sprawia, że trzymając pistolet w ręku, prawie czujemy tą ponad półwieczną legendę.

Obecnie pistolet dostępny jest w trzech wersjach, czarnej z oksydowanym zamkiem, czarnej wyposażonej w zamek niklowany oraz wykonanej ze srebrnego stopu wyposażonej w zamek niklowany.


Autor: Tomasz "Tomo" Staszewski
Zdjęcia: autor


Makarow

Piękny opis.

Kocham go od samego początku! Nic tak nie poprawia nastroju jak trzask zamka przy przeładowaniu. Jest całkowicie "idiotoodporny" przez co niezniszczalny. Szersze okładki chwytu są od PMM z 12-sto nabojowym magazynkiem. Co najważnejsze to nie replika. Podobnie jak Yunker jest wersją treningową broni bojowej. Kocham Rosjan.Pozdrawiam, radcom


Fajny opis. Powinien pomóc

Fajny opis. Powinien pomóc w wyborze.

Rzetelne podsumowane. Pozdrawiam serdecznie. Krzysztof


Mialem ten pistolet i

Mialem ten pistolet i sprzedalem. Teraz jednak co jakis czas nachodzi mnie chetka kupienia ponownie. Jednak 500 zl za niecelnosc, i wspomninie sinego odcisku na palcu wskazujacym od spustu (przy samonapinaniu) skutecznie mnie powstrzymuja.

Jednak brak Makaronow na rynku wtornym i ciagly moj sentyment do tego "zlomu" - hmm cos w tym jest ;)