Opis wiatrówki Crosman 357 4"Poprzednik Cromsmana 3576


Zupełnym przypadkiem, przeglądając pewien portal aukcyjny, natrafiłem na ofertę sprzedaży dawno poszukiwanego pistoletu pneumatycznego Crosman model 357 w wersji z czterocalową lufą. Po wstępnych oględzinach okazało się, że jest to model 357 wcześniejszej wersji, produkowanej w latach 1988-1996. Różni się on magazynkiem, który tu mieści 6 sztuk śrutu i lufa gwintowaną. Cena była atrakcyjna, ale pistolet był oferowany jako "uszkodzony". Jako, że poprzedni właściciel nie potrafił go uruchomić z braku magazynka i zacięcia mechanizmu, miałem już pewne obawy, że nie uda się go naprawić. Tym bardziej, że jest to sprzęt szacowny ale wiekowy. Po paru dniach niecierpliwego oczekiwania, dobrze zabezpieczony Crosman 357 trafił tam, gdzie jego miejsce, czyli w moje łapki.


Wiatrówki to nasze hobby. Wiatrówka Crosman 3574 - opis.
Wiatrówka Crosman 357


PIERWSZE SPOTKANIE

Już w zaciszu mojego domu, dokonałem dokładnych oględzin nowego nabytku. Na pierwszy rzut oka wyglądało to mało ciekawie, czas nie obszedł się z nim łaskawie. Widoczne były ślady użytkowania i przechowywania w garażowych warunkach przez wiele lat. Po godzinie czyszczenia i smarowania wyglądał o niebo lepiej, ku radości nowego posiadacza. Uszkodzenie wiatrówki polegało głównie na uszkodzonym zatrzaskiem łamania lufy, które udało się stosunkowo łatwo naprawić.


Wiatrówki to nasze hobby. Wiatrówka Crosman 3574 - opis.
Wiatrówka Crosman 357 z lewej strony


BUDOWA i ZASADA DZIAŁANIA

Wiatrówka Crosman 357 formą nawiązuje do legendarnego rewolweru Colt Python 357 Magnum. Nie mam małej ręki, ale wydał mi się duży i ciężki. Szkielet rewolweru wykonany jest ze stopu aluminium, dość precyzyjnie odlanego. Całość jest pokryta czarnym lakierem piecowym, lubiącym się w newralgicznych miejscach wycierać. Osłona lufy wykonana jest z materiału kompozytowego na bazie tworzywa sztucznego. Okładki na rękojeść zaś z tworzywa sztucznego imitującego drewno. Mechanika działania jest bardzo zbliżona do działania broni ostrej. Kurek jest naciągany podczas ściągania spustu trybie Double Action lub w trybie Single Action po wcześniejszym odciągnięciu kurka kciukiem. Po zwolnieniu, kurek uderza w zawór, dozując dawkę dwutlenku węgla potrzebną do wystrzelenia pocisku. Gaz jest sprężony w jednorazowym naboju gazowym, tzw. kapsule (naboju) CO2 12g. Mechanizm gazowy jest więc dość prosty i odporny na uszkodzenia. Z jednej kapsuły CO2 można oddać bezpiecznie średnio około 60 strzałów, czyli sześć pełnych bębenków.Rozbieranie nie jest to wielce skomplikowane, ale trzeba trochę uważać. Nie polecam jednak częstego rozbierania, nie ma takiej potrzeby. Materiały z jakich jest zbudowana wiatrówka są odporne na korozję i częściowo na ludzką ciekawość. Niektóre elementy wiatrówki są dość delikatne i mogą nie znieść pewnych eksperymentów.


Wiatrówki to nasze hobby. Wiatrówka Crosman 3574 - opis.
Wiatrówka Crosman 357 częściowo rozłożona


Spust do najprzyjemniejszych nie należy. Jest dość twardy i ma długą, typowo rewolwerową drogę. Wymaga pewnej siły, treningu i przyzwyczajenia. Przy odciągniętym kurku sprawa ma się inaczej, droga spustu jest krótka, a strzał jest o wiele pewniejszy. Urządzenie spustowe nie posiada żadnej regulacji, ale w tego typu replikach jest to typowe.


Wiatrówki to nasze hobby. Wiatrówka Crosman 3574 - opis.
Wiatrówka Crosman 357 z napiętym kurkiem


Wiatrówkę do ładowania łamie się poprzez naciśnięcie zamka od góry i odciągnięciu lufy w dół, analogicznie do dawnych brytyjskich rewolwerów Webleya. Zatrzask zamka działa, ciężko trudno jest go wcisnąć tak, by szybko otworzyć rewolwer. Po złamaniu wiatrówki uzyskujemy łatwy dostęp do magazynka.


Wiatrówki to nasze hobby. Wiatrówka Crosman 3574 - opis.
Wiatrówka złamana, w trakcie ładowania


Magazynek jest w formie bębenka, wykonany z twardego tworzywa sztucznego, który dobrze trzyma śrut. Zawiera sześć komór, mogących pomieścić dość długi śrut, ale co ważne, wiatrówka bez problemów działa także z nowymi bębenkami na dziesięć śrutów. Polecam przy ładowaniu kalibrowanie śrutów, aby uniknąć uszkodzenia mechanizmu wiatrówki przez wysunięty zbyt luźny śrut.


Wiatrówki to nasze hobby. Wiatrówka Crosman 3574 - opis.
Magazynki wiatrówki Wiatrówka Crosman 357


Nabój CO2 umieszczona jest standardowo w rękojeści, wkłada się ją do chwytu po zdjęciu lewej okładki chwytu, wyposażonej w sprężynowy zatrzask. Śruba docisku jest niewielka, ale siła potrzebna do przebicia naboju nie jest duża. To proste rozwiązanie i takie właśnie lubię.


Wiatrówki to nasze hobby. Wiatrówka Crosman 3574 - opis.
Gniazdo naboju CO2


Przyrządy celownicze składają się z stałej muszki, wykonanej z tworzywa sztucznego, oraz także palstikowej szczerbinki. Szczerbinka posiada pełną regulację w pionie i w poziomie. Przyrządy celownicze nie są w prawdzie szczytem finezji, ale są czytelne i dobrze spełniają swoją rolę.


Wiatrówki to nasze hobby. Wiatrówka Crosman 3574 - opis.
Przyrządy celownicze


Bezpiecznik nastawny zlokalizowany jest w łatwo dostępnym miejscu, poniżej szczerbinki, i ma typową crosmanowską formę przetykowego kołka. Używanie go jest wygodne, a działanie pewne. Wiatrówki nie trzeba przekładać z jednej ręki do drugiej, żeby ją odbezpieczyć lub zabezpieczyć. Wystarczy mieć sprawne i długie paluszki.


Wiatrówki to nasze hobby. Wiatrówka Crosman 3574 - opis.
Umiejscowienie bezpiecznika


DANE TECHNICZNE
- kaliber: 4.5 mm (.177)
- typ śrutu: diabolo
- prędkość wylotowa: 132 m/s
- długość całkowita: 238 mm
- długość lufy: 102 mm
- masa: 770 g
- producent: Crosman, USA (jeszcze nie Chiny)


Wiatrówki to nasze hobby. Wiatrówka Crosman 3574 - opis.


PODSUMOWANIE

Zakupiłem tą wiatrówkę świadomie, dla jej świetnego wyglądu nawiązującego do legendy Colta Pythona 357 Magnum, a nie po to aby strzelać precyzyjnie - jeśli już, to dynamicznie. Wiatrówka Crosman 357 jest najtańszym z rewolwerów na CO2, nadaje się do popularyzowania strzelectwa sportowego. Sprawdza się na różnych dystansach oraz przy różnych zastosowaniach. Skupienie powinno zadowolić każdego amatora chcącego strzelać na dystansach do 10 metrów, zarówno do tarczy jak i do rozstrzeliwania puszek.


Wiatrówki to nasze hobby. Wiatrówka Crosman 3574 - opis.


Autor: Paweł "peyalo" Jałocha
Zdjęcia: autor


-

Z tego co wiem to ten pistolet był jeszcze wcześniej produkowany, widziałem kiedyś na YT jak koleś właśnie opowiadał o podobnym modelu tylko że starszym.

Od nowego modelu różni się chyba tylko rękojeścią. Może w wolnym czasie spróbuję coś zrobić z tymi rękojeściami. Może by ją lekko skrócić do miejsca gdzie wystaje śruba od CO2, użyć podkładu później pomalować na brązowo? - pomyślimy zobaczymy. A ile dałeś za swoją wersję?


witam jestem od niedawna

witam jestem od niedawna zalogowany na tym forum. Jeszcze nie miałem okazji nic napisać. Dopiero twój artykuł mnie do tego nakłonił. Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem rewolweru CO2 konstrukcyjnie bardzo zbliżonego do twojego Crosmana. Jest to rewolwer marki Daisy. Może to jest ta wcześniejsza wersja. Różni się tylko otwieraniem bębenka,jest otwierany na bok. A i lufa jest sześciocalowa . Pozdrawiam