Opis wiatrówki Walther PPK/SPneumatyczna mucha-plujka


Historia pierwowzoru sięga początku lat 30-tych XX wieku. W zakładach Karl Walther Waffenfabrik w Zella-Mehlis, powstał rewolucyjny w swoim czasie pistolet służbowy Walther PP i jego kompaktowy odmiana Walther PPK. Przeznaczone pierwotnie dla policji niemieckiej, przyjęte zostały także na uzbrojenie Luftwaffe oraz innych niemieckich służb mundurowych. Wyposażone w złożony system zabezpieczeń oraz samonapinanie, umożliwiały teoretyczną możliwość bezpiecznego przenoszenia broni z nabojem wprowadzonym do komory nabojowej oraz oddania szybszego pierwszego strzału. Model Walther PPK/S pojawił się dopiero po II Wojnie Światowej jako wersja produkowana do USA, gdzie zmiana przepisów zabroniła posiadania zbyt małogabarytowych, zdaniem tamtejszych legislatorów pistoletów (dziwnie znajome?). Walther PPK/S powstał jako hybryda elementów kompaktowego zamka i lufy z PPK z chwytem i magazynkiem pełnowymiarowego PP. Ciekawe jest to że zakłady Walthera przed wojną wyprodukowały sprytny przedłużacz, który umożliwiał stosowanie dłuższego magazynka w mniejszym Waltherze PPK.


Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówka Walther PPK/S - opis
Wiatrówka Walther PPK/S


Formę i pomysły pistoletów Walthera w mniejszym lub większym stopniu możemy odnaleźć w konstrukcjach wielu powojennych pistoletów takich jak radziecki PM (Makarow), polski P-64 (CZAK) czy węgierski PA-63 oraz w wielu innych. Oryginalna konstrukcja jest w niektórych krajach produkowana i używana do dziś. Występuje w bardzo wielu wersjach kalibrowych oraz wykończenia. Renoma i popularność pistoletów ze znakiem firmy Walther jest ogromna.


Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówka Walther PPK/S - opis
Wiatrówka Walther PPK/S – zabezpieczona...


Wyprodukowana przez niemiecką firmę UMAREX wiatrówka Walther PPK/S, jest prawie wierną kopią oryginału, choć zasada działania, rodzaj napędu i przeznaczenie jest oczywiście odmienne. To wiatrówka typowo rekreacyjna, nie nadająca się do strzelania sportowego. Wymuszone przez konstrukcję magazynka zastosowanie jako amunicji kulistego stalowego śrutu zaowocowało znikomą celnością. Ma jednak ona swój specyficzny urok, pewne zalety i wady. Jedne się lubi do reszty trzeba się przyzwyczaić. Niewątpliwe zalety to jakość wykonania, łatwość obsługi i duża szybkostrzelność. Jako bonus dostajemy wielką przyjemność ze strzelania, a o wadach może trochę później. To wszystko sprawia że czasami trudno się od niej oderwać. Często łatwo zapomnieć że to jednak wiatrówka, nawet jeśli tylko rozrywkowa, a nie zabawka. Bezpieczeństwo przede wszystkim, proszę o tym pamiętać, w przypadku autora zabolało...


Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówka Walther PPK/S - opis
...odbezpieczona... i gotowa do strzału


Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówka Walther PPK/S - opis
...i gotowa do strzału


MAGIA MECHANIKI

Wiatrówka Walther PPK/S jest pistoletem pneumatycznym strzelającym stalowym kulistym śrutem kalibru 4,46 mm, pociski wystrzeliwane za pomocą dawki dwutlenku węgla po uderzeniu kurka w zawór dozujący. Gaz jest sprężony w jednorazowym naboju gazowym tzw. kapsułę CO2. Była to pierwszą tego typu konstrukcją z wykorzystaniem części energii czynnika napędowego do wymuszenia wstecznego ruchu zamka pistoletu i napięcia zewnętrznego kurka. Działała więc odmiennie od wiatrówek zasilanych CO2 z tego okresu, które w istocie były zakamuflowanymi rewolwerami w opakowaniu udającym pistolety.


Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówka Walther PPK/S - opis
Zamek w tylnym położeniu


W wiatrówce Walther PPK/S sprawy mają się nieco inaczej. Cofający się zamek jest wykorzystany do ponownego napięcia kurka i broń jest gotowa do następnego strzału. Po wyczerpaniu amunicji zamek realistycznie pozostaje w tylnym położeniu, sygnalizując tym samym potrzebę wymiany magazynka. Wiatrówka jest wyposażona w magazynek o pojemności 15 stalowych kulistych śrucin kalibru 4.46 mm umieszczony w chwycie. Połączony zgrabnie z charakterystycznym dla pierwowzoru kopytkiem. Po zmianie magazynka na nowy, wystarczy odciągnąć nieco zamek do tyłu i puścić go, zupełnie jak w naszym poczciwym P-64. Pistolet jest wtedy znowu gotowy do strzelania.


Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówka Walther PPK/S - opis
Magazynek wiatrówki Walther PPK/S


Magazynek jest zdecydowanie najsłabszym i irytującym elementem w tej wiatrówce. Drobnemu patyczkowi z tworzywa sztucznego nie wróżyłem długiego życia w moich łapkach, na szczęście magazynki zapasowe są dostępne i w relatywnie niskiej cenie.
Bardzo interesujące jest możliwość częściowego rozłożenia broni do okresowego czyszczenia i w celach poznawczych. Procedura jest taka sama jak dla oryginalnego Walthera PPK. Częściowe rozkładanie rozpoczynamy od wyjęcia z broni magazynka i usunięcia kapsuły CO2. Następnie w typowo walterowski sposób, poprzez odchylenie kabłąka spustowego w dół i odciągnięcie zamka do tyłu w skrajne położenie.


Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówka Walther PPK/S - opis
Ruchomy kabłąk


Unosimy go jednocześnie lekko w górę i zsuwamy zamek z lufy. Nie jest to wielce skomplikowane, ale trzeba trochę uważać. Nie polecam jednak częstego rozbierania, nie ma takiej potrzeby. Materiały z jakich jest zbudowana wiatrówka są odporne na korozję. Niektóre elementy pistoletu są dość delikatne i grzebanie w nich może nie wyjść na zdrowie naszej wiatrówce.
Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówka Walther PPK/S - opis
Wiatrówka Walther PPK/S częściowo rozłożona


Kapsułę CO2 wkłada się do chwytu po zdjęciu lewej okładki chwytu, i dokręca śrubą, która przebija kapsułę, proste i mocne rozwiązanie takie lubię...


Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówka Walther PPK/S - opis
Wiatrówka w trakcie ładowania


Działanie pistoletu bardzo realistyczne. Dzięki sporej masie poruszającego się zamka zachowanie broni podczas strzału udało się dość wiernie odtworzyć. Pistolet po każdym strzale schodzi z linii celowania i trzeba zgrać ponownie przyrządy. Odrzut jest oczywiście znacznie mniejszy i nie ma efektów wizualnych (błysku i huku). Jednak dla mnie dla zachowania nawyków i treningu wystarczy.
Celność wiatrówki Walther PPK/S jest raczej symboliczna, nie tylko ze względu na rodzaj zastosowanej amunicji i rodzaj napędu z natury niestały, ale także z powodu przyrządów celowniczych. Nie są one szczytem finezji, niewątpliwie czytelne, po prostu są i spełniają swoją rolę. Trzeba się do nich przyzwyczaić i brać odpowiednią poprawkę. Muszka i szczerbinka pozbawione są jakiejkolwiek możliwości regulacji. Odlane są podobnie jak skrzydełko bezpiecznika jako całość z zamkiem.


Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówka Walther PPK/S - opis
Przyrządy celownicze


Osiągi podawane przez niektórych dystrybutorów miedzy bajki trzeba włożyć – prędkość Vo=110 m/s. W istocie rozprężający się gaz nadaje stalowemu śrutowi prędkość wylotową ok. 90 m/s, Wyczytałem nawet w dość miarodajnym niemieckim czasopiśmie o broni ok. 80 m/s. Dla wiatrówki tego typu i przeznaczenia jest zupełnie wystarczające.
Z jednej kapsuły CO2 można oddać bezpiecznie średnio około 60 strzałów czyli cztery pełne magazynki, potem można jeszcze trochę kontynuować strzelanie ale trzeba już ręcznie napinać kurek. Spadające ciśnienie w kapsule CO2 nie pozwala już odrzucić zamka. Nie grozi nam przynajmniej uszkodzenie wiatrówki w przypadku zacięcia śrutu, jak w konstrukcjach rewolwerowych. Podstawową amunicją do mojego PPK/S-a są stalowe kulki powlekane cynkiem prawdopodobnie Made in Taiwan, ale amerykańskie miedziowane kulki też trawi.

Pozostałe dane wiatrówki Walther PPK/S:
- wymiary: 155 x 135 x 35 mm
- masa: 560 g.

PIERWSZE SPOTKANIE

Wiatrówka Walther PPK/S dostarczana jest w ładnym kartonowym pudełku, które niestety nie nadaje się zbytnio do jej przechowywania. Sporządziłem jej dlatego porządne "mieszkanko". Oprócz pistoletu znajdziemy w nim instrukcję obsługi, w moim egzemplarzu niestety nie w języku polskim, paczkę śrutu oraz 3 kapsuły CO2. Pistolet dobrze leży w dłoni, ma swoją wagę i jest bardzo elegancki, powiedziałbym wręcz stylowy.


Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówka Walther PPK/S - opis
Wiatrówka Walther PPK/S w walizce


Od swojego pierwowzoru odróżnia go bezpiecznik nastawny zlokalizowany w innym miejscu, z prawej strony chwytu. Używanie go nie jest zbyt wygodne, chyba że dla osoby leworęcznej. Pistolet trzeba przełożyć do drugiej ręki, żeby go odbezpieczyć lub zabezpieczyć. Rozwiązanie takie jest podyktowane pewnymi zapisami niemieckiego prawa. Skrzydełko bezpiecznika umieszczone na zamku jest tylko nieruchomą atrapą, odlaną jako monolit z powodów technologicznych. Przycisk zwalniania magazynka działa sprawnie i jak dla mnie jest umiejscowiony idealnie. Rażąca jest duża śruba dociskająca kapsułę CO2, zamierzam nad nią popracować po wygaśnięciu gwarancji oraz napisy ostrzegawcze na zamku. Odmiennie od oryginału mechanizm spustowy nie posiada trybu samonapinania, może to i dobrze z korzyścią dla trwałości dość delikatnych wewnętrznych mechanizmów.


Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówka Walther PPK/S - opis
Umiejscowienie bezpiecznika


MORZE ZABAWY

Po pierwszym strzelaniu miałem już dla nowego nabytku adekwatną nazwę - Mucha-Plujka .Owad ten jest mały, kąśliwy i ma zacięcie puszkobójcy. Śrut i kapsuły CO2 znikają w zastraszającym tempie. Wiedziałem że, za dużo się nie mogę po niej spodziewać, więc się miło rozczarowałem. Bardzo lubię strzelanie do zmniejszonych tarcz sylwetkowych 23p. Pozytywne wrażenia z szybkiej anihilacji przeróżnych celów reaktywnych, jak i strzelanie do kartonowych tarcz, zupełnie mnie zadowalają.
Trzeba jednak trochę uważać żeby się nie zapomnieć. Osłona oczu jest niezbędna, kulki odbijają się z dziwnym zamiarem powrotu do właściciela. Próba zbyt szybkiego wydobycia broni z kabury i oddania strzału w klapka, wewnątrz którego tkwiła stopa autora, była bolesną lekcją pokory. Lepiej więc nie szarżować... Walther PPK/S nie lubi zresztą zbyt szybkiego strzelania i lepiej dać mu między strzałami chwilę przerwy na wyrównanie ciśnienia w kapsule CO2. Pomiędzy wymianą magazynków także, choć Diabeł kusi szybciej, szybciej...
Zdecydowanie odradzam strzelania na mrozie, osiągi spadają drastycznie, czasami pomaga trzymanie wiatrówki za pazuchą. Lepiej wtedy korzystać z pomieszczeń dla jej i własnego zdrowia. Na pewno odwdzięczy się wtedy dużo dłuższą sprawnością i żywotnością.


Wiatrówki to nasze hobby, wiatrówka Walther PPK/S - opis


SZCZYPTA REFLEKSJI

Wiatrówka Walther PPK/S jest jedną z wielu wiatrówek zasilanych dwutlenkiem węgla które używałem, może nie tak wierna oryginałowi jak MAKAROW czyli Bajkał MP-654K i wyraźnie słabsza od Walthera CP-99 Compact. Jest jednak bez wątpienia jedną z ciekawszych i może trochę niedocenianych replik na rynku. Pamiętać trzeba że podobnie jak pierwowzór była konstrukcją pionierską w swojej klasie. Wykonanie i materiały są dobre, pistolet jest wizualnie ładny, ergonomiczny a jego obsługa oraz użytkowanie są naprawdę przyjemne. Pomimo kilku wad, wiernie mi służy. Przez kilka miesięcy używania tego pistoletu nie miałem żadnych usterek, choć go wcale nie oszczędzałem. W różnych warunkach atmosferycznych, karmiony często lichą amunicją nie zawiódł. Wiatrówka Walther PPK/S zrobiła na mnie takie pozytywne wrażenie, może dlatego że uwielbiam starocie. Cenię ją bardziej niż współczesnego, młodszego i doskonalszego brata Walthera CP-99 Compact, którego też posiadałem.


Autor: Paweł "peyalo" Jałocha
Zdjęcia: autor


portret użytkownika lightmun

Plus za super zdjęcia! Nie

Plus za super zdjęcia! Nie miałem przyjemności strzelać z tej giwery, ale skoro cenisz ją bardziej od CP 99 compact, a ten jest naprawdę fajną zabawką, to muszę Ci wierzyć, ze PPK/S jest godny wypróbowania... Diana mod. 35 Slavia 631 Hogan & Alchemik  portret użytkownika Julius

Wracające kulki..

Tak BB-sy lubią wracać do strzelającego, ja pierwszy raz strzelałem do PET-a, rykoszetująca kulka trafiła mnie w klatkę piersiową (na szczęście w klatkę). Tak więc zalecam strzelanie do celu który będzie absorbować energię pocisku.PET takim celem nie jest, proponuję tani kulochwyt który, strzelanie ze sprzętu zasilanego CO2,spokojnie wytrzyma.


Full Metal Jacket

portret użytkownika Miki

Jak się skończy gwarancja proponuję wizytę u doktora

i montaż zaworu jak w Crosman 357. Nadal będzie widać wystającą z rękojeści główkę kalamitki, ale to będzie 1/10 tego co obecnie wystaje.


Serwis, tuning wiatrówek CO2