Opis wiatrówki Weihrauch HW-97kRadość posiadania renomowanej wiatrówki


Niezmierna jest moja radość z posiadania renomowanej wiatrówki Weihrauch HW-97k.
Jest to bardzo "składny" karabinek. Jego energia jeszcze mieści się w limicie, więc nadal jest to wiatrówka. W połączeniu z optyką daje niezłe pole manewru dla strzelca.


Wiatrówki to nasze hobby. Wiatrówka Weihrauch HW-97k - opis.


Ale... Mam mieszane odczucia co do tego typu wiatrówki.
Jako karabinek oczywiście jest OK i nic do tego egzemplarza nie mam, wręcz przeciwnie, jest naprawdę przyjemny.
Bardziej chodzi mi o całokształt HW-97. No i osada - dobra pod optykę, ale mogłaby być lepsza. Za to łatwo go okiełznać - utrzymając zaledwie powtarzalny chwyt mamy już niezłą powtarzalność na 45 m.
Spust Rekord - doskonale przewidywalny. Nie mówię, że cieżko chodzi, ale duuuuuuuużo mu jeszcze brakuje do Diany 75.
Muszę coś zrobić z tym spustem - to nie może tak zostać. Jest nie do przyjęcia.


Wiatrówki to nasze hobby. Wiatrówka Weihrauch HW-97k - opis.


Miałem drobe kłopoty z założeniem celownika optycznego.
Jak wsadziłem celownik w montaż (dampę) wg zaleceń, to regulacja celownika mi się skończyła po 30 m.
Jak podniosłem z tyłu montaż o 1 mm, to regulacja krzyża wystarczyła do 50 m.
Jak podniosłem o 2 mm, to regulacja - jeszcze nie wiem ale pewnie do ok. 70-90 m starczy. Tak od razu powinno być, bez żadnych podkładek. Nie jestem zwolennikiem podkładek pod imbus, ale dopiero wtedy działa.

Założony celownik optyczny to Simmons MAG 6.5-20x44 AO z krzyżem MilDot. Niestety, z zakrywek Butler Creek ostała się tylko jedna. Większa przy tak pochylonym celowniku (na przód) już się nie mieści. Przy montażu, bez podkładek pod tubus, wchodzą obie zakrywki bez problemu. Cóż mam zrobić, jak dampa nie chce być ciut wyższa? Chociaż z drugiej strony ciągłe kręcenie pierścieniem AO wyklucza montaż na stałe przedniej zakrywki. Wiem, wyjściem z sytuacji jest montaż lunetki z bocznym kołem AO. Może kiedyś...


Wiatrówki to nasze hobby. Wiatrówka Weihrauch HW-97k - opis.


Ogólnie karabienk bardzo przyjemny, mocny i fakt - CELNY co mi się podoba. Ale czytając komentarze innych zachwyconych użytkowników spodziewałem się czegoś przynajmniej o klasę wyższego. Widocznie mój pech.

Póki co HW zagości u mnie na trochę, a potem zobaczymy...

Może oczekiwałem więcej po słynnym HW-97k?
No nie wiem.
Tak jak Diana 75 mnie od razu urzekła i nadal jestem bardzo z niej zadowolony, to Weihrauch mnie urzekł na początku, a im dłużej z niego strzelam, tym jakieś takie... Mogłoby być lepsze.


Wiatrówki to nasze hobby. Wiatrówka Weihrauch HW-97k - opis.


Minęło troszkę czasu, już nie strzelam na 10-20 m. Po co strzelać do dziurki o średnicy 4,5 mm?
Zasmakowałem dalszych dystansów. Zabawa zaczyna się na 40 m i więcej. Pozycja wyłącznie podparta, pogoda najlepiej bezwietrzna, ponieważ trajektoria śrutu już mocno uzależniona jest od powiewów. Trzeba także przyzwyczaić sie do kopa. To dominująca przyczyna mająca wpływ na wynik. Nie mam na myśli czegoś druzgoczącego ramię, lecz rytmicznego podbijania lufy w momencie oddania strzału. Niby to delikatne podbijanie, ale na 50 m jak się nie przyłożę do dobrego chwytu, to od razu nieudany wynik jest na tarczy. Po opanowaniu właściwego chwytu i stabilnej pozycji, dopiero przychodzą sensowne wyniki. Ważne też jest, aby karabinek trzymać idealnie w pionie, tzn. nie przekręcać go wzdłuż jego osi na lewo bądż prawo. Przy określonej trajektrori i dalszym dystansie dziurki są widoczne po lewej bądź prawej stronie celu. A nie o to w tym chodzi.


Wiatrówki to nasze hobby. Wiatrówka Weihrauch HW-97k - opis.


Tą wiatrówką można naprawdę powalczyć na dalsze dystansy z dobrym rezulatatem. Mieszane uczucia mam co do jego wagi. Jego masa w granicach 5.5 kg (tak przypuszczam, bo nie mam gdzie zważyć) nie stawia go raczej w szeregu z lekkimi karabinkami. Przy jego kopie masa jest zaletą, eliminuje w określony sposób odrzut, co wpływa dodatnio na wynik. Chodzi o to, że im bardziej zwiększymy masę kopiącego sprzętu, tym mniej będzie podskakiwał. W przypadku znaczengo odchudzenia go z wagi będzie niemiłosiernie skakał w chwycie, oby tarcza była wtedy duża. Z drugiej natomiast strony te 5.5 kg to nie jest takie nic jak człowiek chce wypykać znaczną część paczki ołowiu.
I tak sobie myślę, że im cięższy na nim celownik tym wyniki HW-97k są lepsze. Tylko taki prosty wniosek mi się nasuwa z rozważań o tej wadze.


Wiatrówki to nasze hobby. Wiatrówka Weihrauch HW-97k - opis.


Sumarycznie jestem z HW-97k bardzo zadowolony. Wprowadził mnie w inny świat jeżeli chodzi o możliwości celnego strzelania na dalsze dystanse. Na pewno nie jest on lekarstwo na celne strzelanie od pierwszego chwytu, ale z czasem można się z nim naprawdę zaprzyjaźnić.
Nabywając go spodziewałem się naprawdę nie wiadomo czego. Okazał się bardzo rozsądną wiatrówką rozważając kryterium jakość-cena. Mogę ten model polecić każdemu z czystym sumieniem.

Jedno jest pewne - wobec niego nie można pozostać obojętnym.


Autor: Skoratech
Zdjęcia: autor
Artykuł umieszczony na stronie skoratech.republika.pl