Test wiatrówki CO2 Colt 1911 A1 NikielNajlepsza wiatrówka-replika CO2, jedna z "żelaznej trójcy" Umarexa


Po wyjęciu z pudełka, wiatrówka Umarexa Colt 1911 A1 prezentuje się solidnie i wygląda na prawdziwą broń. Nie widziałem tego pistoletu "na żywo", ale po porównaniu do zdjęć oryginału, replika jest dość wiernie wykonana. Wersja niklowana (srebrna) prezentuje się okazale, choć to kwestia gustu i jak dla mnie wygląda minimalnie lepiej od "czarnego" brata. Co może się nie podobać, to gumowane okładziny, bo znacznie lepiej prezentowałoby się drewno.
Tak wygląda opisywany egzemplarz:


Wiatrówki to nasze hobby - wiatrówka Colt 1911 A1 Nikiel - test
Colt 1911 A1, widok z prawej strony


Wiatrówki to nasze hobby - wiatrówka Colt 1911 A1 Nikiel - test
Widok z lewej strony


Co otrzymujemy w pudełku?

Zestaw jest standardowy - pistolet z gwintowaną lufą, dwa magazynki wianuszkowe, nabój CO2 i paczkę śrutu.
Kupując Colta od forumowicza dostałem jeszcze trzy dodatkowe magazynki, które bardzo przydają się przy zabawie w strzelanie.


Wiatrówki to nasze hobby - wiatrówka Colt 1911 A1 Nikiel - test
Wiatrówka w pudełku


Działanie i mechanika

Pistolet posiada dwa bezpieczniki, przez co przypadkowy wystrzał jest bardzo utrudniony. Pierwszy bezpiecznik, jak w każdym takim pistolecie, to umieszczona z boku dźwigienka. Drugi bezpiecznik jest umieszczony na rękojeści i przy strzale musi być wciśnięty. Nie przeszkadza to przy oddawaniu strzału, odbywa się to naturalnie przy prawidłowym ściśnięciu chwytu.

Wiatrówka ta posiada dwa sposoby strzelania, SA (Single Action - przy odciągniętym kurku, naciskając na spust zwalniamy kurek, który uderza w bijnik zaworu CO2) i DA (Double Action - naciskając spust naciągamy kurek, obracamy magazynek i zwalniamy kurek). Najlepiej jest naciągać kurek do każdego strzału, ponieważ spust robi się mięciutki i zapobiega to szarpnięciu przy ściąganiu spustu.

Ładowanie magazynka również jest standardowe - dźwignią zwalniamy lufę, przesuwa się ona do przodu i otwiera się komora, do której ładujemy "bębenek".
Ładowanie naboju CO2 12 gram odbywa się poprzez zdjęcie okładziny, odchylenie dźwigienki pod rękojeścią oraz odkręcenie śruby dociskającej nabój CO2.

Strzelamy!

Na początku zaznaczę, że Colt jest bardzo wybredny jeśli chodzi o śrut. Jeśli ładujemy byle co, to niestety lubi się zaciąć. Polecam śrut Tomitex Sport - na 88 strzałów, tylko jeden był wadliwy.
Celność pistoletu zaskakuje. Poniżej trzy zdjęcia z dzisiejszego strzelania.

Pierwsza tarcza podpisana "box", jest dziurawiona śrutem Kovohute Boxer, który zupełnie nie nadaje się do tego celu. Pozostałe to już Tomitex.


Wiatrówki to nasze hobby - wiatrówka Colt 1911 A1 Nikiel - test


Wiatrówki to nasze hobby - wiatrówka Colt 1911 A1 Nikiel - test


Wiatrówki to nasze hobby - wiatrówka Colt 1911 A1 Nikiel - test


Jestem mało zaawansowanym strzelcem, więc takie wyniki uważam za zadowalające.
Odległość do tarczy to jakieś 7-8 metrów, przy słabym oświetleniu (piwnica).
Celowałem "książkowo" na wdechu, pod cel. Wydaje mi się że jest całkiem nieźle, biorąc pod uwagę mój brak doświadczenia.

Podsumowanie

Wiatrówka Colt 1911 A1 warta swej ceny (niemałej), ponieważ otrzymujemy celny i ładny pistolet na CO2. Wiadomo do czego służą takie "zabawki", więc nie można oczekiwać cudów i na zawody z takim sprzętem nie pojedziemy. Do rekreacji jest jednak znakomity.

Wady i zalety.

Zalety:
- ciężki i dobrze leżący w dłoni
- dość mocny i celny jak na CO2
- realistyczny wygląd

Wady:
- zbyt ciężki i duży dla niektórych osób
- niewielki zasięg, stabilność energii oraz wrażliwość na temperaturę, ale to standard w CO2
- cena (ok. 750 zł)


Autor: Daniel "Danilo1972" Terlecki
Zdjęcia: Roman_RL


portret użytkownika debowy

Polecam

Wyrwałem taki za 250 zł. Co prawda w wersji GL, ale jak już wspomniano "wiadomo do czego służą takie zabawki" :) Naprawdę świetny pistolet do 15 metrów żadna puszka nie ma szans :)


HW90K + DOT; Bo nie da się strzelać prosto okrągłym okiem.

portret użytkownika Barry

Lufa gładka czy gwintowana...?

Witam

Wiem że poruszam temat testu który odbył się kilka lat temu ale zadziwiła mnie odpowiedź Kolegi Dębowego. 1911-tki istnieją w wersji z lufa gładką oraz gwintowaną?? Jak wyraźne powinny być bruzdy wewnątrz lufy abyśmy mówili że mamy do czynienia z gwintem??

W moim egzemplarzu lufa daje złudzenie gwintu ale w porównaniu do tego co widziałem w Łuczniku lub w wiatrówce Blow to jak powiedziałem wygląda to jak złudzenie. Sam niedawno kupiłem używkę tej sympatycznej dmuchawki i wolałbym jednak aby gwint posiadała. Orginalna anglojęzyczna instrukcja mówi właśnie o lufie gwintowanej... Chyba podjadę ze sprzętem na Kutnowską i poddam sprzęt ocenie fachowców...


portret użytkownika hiszpan63

Co jakś czas trafiają sie

Co jakiś czas trafiają się jeszcze "perełki"pod postacią gładkiej lufy , chociaż coraz rzadziej. Zapewne masz lufę gwintowaną , tyle że z płytkim , drobnym gwintem , co akurat uważam za zaletę przy niskiej energii. A jesli gładka ?? ... no cóż , do strzelania do puszek na 15m starczy i gładka.... wpadnij na Kutnowską ... obejżymy i obmacamy ...... I obmacaliśmy ... jednak egemplarz z gładką lufą .


Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali...